Kiedy dziecko słyszy w brzuchu?
Wiele ciężarnych kobiet dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z rozmawianiem ze swoim brzuszkiem. Zauważyły, że rozmawiając maleństwo przestaje się wiercić i jest spokojniejsze. Jeszcze w latach 80. XX wieku powszechnie uważano, że dziecko w łonie matki nic nie słyszy. Nic bardziej mylnego. Od tamtego czasu liczne badania potwierdziły tezę, że maleństwo jest w stanie słyszeć, a jego słuch jest najlepiej rozwiniętym ze wszystkich zmysłów noworodka. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że uwielbia on rozmowy ze swoją mamą. Dzisiaj odpowiemy na pytanie od kiedy dziecko w brzuchu słyszy.
Od kiedy dziecko w brzuchu słyszy?
Na samym początku ciąży płód odbiera dźwięki całą powierzchnią swojego ciała z otoczenia poprzez płyn owodniowy, który przewodzi fale dźwiękowe. Pęcherzyki słuchowe swoje kształtowanie rozpoczynają już cztery tygodnie po zapłodnieniu, natomiast poszczególne części ucha wewnętrznego u dziecka rozwijają się około 12 tygodnia ciąży. W 14 tygodniu dziecko posiada już w pełni rozwinięty aparat słuchowy, jednak pierwsze dźwięki z otoczenia słyszeć zaczyna dopiero około 20 tygodnia ciąży. Będzie to uderzanie serca, burczenie wydobywające się z żołądka mamy oraz szum generowany przez przepływającą przez naczynia krwionośne krew.
Kiedy dziecko w brzuchu słyszy głosy?
W trzecim trymestrze ciąży dziecko zaczyna rozpoznawać także inne dźwięki i rozwija tym samym swoje możliwości. Zaczyna słyszeć co mówią do niego rodzice, a nawet reaguje na muzykę. Niektóre teorie naukowe mówią o tym, że rozumienie języka zaczyna się właśnie w łonie matki.
Czy kiedy dziecko słyszy w brzuchu to się boi?
Zdarzyło Ci się kiedyś, ze maleństwo wykonało gwałtowny ruch, kiedy chociażby upuściłaś jakąś rzecz? Wynikać to może z tego, że po prostu się ono przestraszyło - dźwięki, które są słyszane w brzuchu cechują się wyższym natężeniem niż te, które my odbieramy w świecie zewnętrznym. Aparat słuchowy dziecka chroniony jest w tym czasie przez płyn owodniowy, w innym wypadku mógłby ulec uszkodzeniu.
Naukowcy potwierdzili również, że dziecko w łonie matki może lubić określone dźwięki a za innymi nie przepadać. Reakcją dziecka na słyszane dźwięki jest ruch oraz szybsze bicie serca. Kiedy dochodzić będą do niego gwałtowne bądź bardzo głośne dźwięki, częstotliwość skurczów jego serca może się zwiększyć, co oznacza, że płód odczuwa stres. W sytuacji, gdy docierają do niego łagodne tony - dziecko się uspokaja. Dlatego bardzo ważne jest, aby w okresie ciąży unikać głośnych imprez oraz innych miejsc, gdzie natężenie dźwięków jest zbyt wysokie.
Czy z dzieckiem w brzuchu trzeba rozmawiać?
Zaleca się, aby zarówno mama, jak i tata rozmawiali z dzieckiem w brzuchu, czytali mu książki, bądź śpiewali. Pozwoli to na stopniowe przyzwyczajanie się maleństwa do Waszego głosu. Po porodzie nie będzie miało ono wątpliwości jak brzmią jego rodzice i będzie w stanie odróżnić ich głosy od głosów obcych mu ludzi. Jest to także świetny sposób na zbudowanie niepowtarzalnej więzi z maleństwem. Mama, która ze swoim dzieckiem w brzuchu spędza 24 godziny na dobę ma ułatwione zadanie, natomiast tatusiowie powinni zwrócić szczególną uwagę na poświęcenie wystarczającej ilości czasu na rozmowę z dzieciątkiem.
Czy dziecko w brzuchu lubi słuchać muzyki?
Wiele mówi się także o tym, że na rozwój maleństwa w brzuchu wpływ może mieć muzyka. Jeśli grasz na jakimś instrumencie bądź śpiewasz - sama dostarcz maleństwu relaksu i ukojenia. Puszczanie dziecku piosenek także jest wskazane. Od lat najbardziej polecana jest muzyka klasyczna, która ma uspokoić dziecko i stymulować jego rozwój intelektualny jeszcze przed przyjściem na świat. Część naukowców się z tym zgadza nazywając ten proces “efektem Mozarta” i dowodząc, że klasyczne utwory wspomagają prawidłową pracę fal mózgowych dziecka.
Nie tylko muzyka klasyczna może pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju. Jeżeli nie przepadasz za tym typem utworów, nie ma sensu się zmuszać. Dziecko wyczuje Twoje negatywne emocje. Podczas ciąży warto słuchać swojej ulubionej muzyki, ze szczególnych uwzględnieniem rytmicznych i spokojnych piosenek. Nie zaleca się przekraczania poziomu głośności powyżej 50 decybeli, aby uniknąć niepotrzebnego nadmiernego stymulowania słuchu maleństwa.