Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Termofor to jedno z częściej wykorzystywanych akcesoriów, sprawdzających się w trakcie wielu dolegliwości, jak i podczas chłodnych wieczorów w okresie jesienno-zimowym. Nic więc dziwnego w tym, że w czasie ciąży zastanawiamy się nad możliwością jego użytkowania, ponieważ nawet niepozorne czynności mogą zaszkodzić naszemu dziecku. Zatem, czy można w ciąży grzać się termoforem?

Czy można używać termoforu w ciąży?

Termofor w ciąży to kwestia budząca w nas duże zainteresowanie. Mogłoby wydawać się, że jego użytkowanie nie powinno zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Jednak okazuje się, że w tak wyjątkowym okresie powinnyśmy zrezygnować z jego stosowania na brzuch, gdyż może to wywołać negatywne skutki dla naszego potomka. 

Lekarze kategorycznie odradzają wykorzystywanie termofora oraz ciepłych okładów podczas ciąży, ponieważ mimo iż taka czynność nie powoduje żadnych chorób, to może przyczynić się do przedwczesnego porodu, a także wielu innych konsekwencji. Takie samo zalecenie dotyczy gorących kąpieli, a także korzystania z sauny, mogących spowodować większe ukrwienie, a w rezultacie wywołać skurcze macicy bądź krwotoki. 

Termofor w ciąży - konsultacja ze specjalistą 

Mimo iż stosowanie termoforu wiąże się z wieloma korzyściami, to na czas ciąży powinnyśmy z niego zrezygnować. Możemy również skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym, który doradzi nam i przekaże wszelkie przydatne wskazówki dotyczące zalecanych przeciwwskazań. 

Co jeszcze warto wiedzieć, będąc w ciąży? Podstawowe informacje

Ciąża to szczególny okres, w którym musimy zrezygnować nie tylko z wykorzystywania ciepłego termoforu, ale również z kilku innych czynności. Przede wszystkim powinnyśmy zupełnie odstawić wszelkiego rodzaju używki, a także niektóre potrawy. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie odstawienie surowego mięsa, które może powodować zakażenie bakteriami, mogącymi mieć negatywny wpływ na dziecko. 

Co więcej, musimy również unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, które mogłyby nadwyrężyć możliwości naszego organizmu. W przypadku aktywności fizycznej warto, abyśmy nie stosowały zbyt trudnych i ciężkich ćwiczeń, jednak odrobina sportu dobrze wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie, nie powodując negatywnych implikacji dla malucha. 

Dlaczego należy unikać termoforu w ciąży?

Rezygnacja z korzystania z termoforu w trakcie ciąży wiąże się z negatywnym wpływem gorącej wody na nasz organizm i prawidłowy rozwój płodu. Rozgrzany termofor może wywołać silne skurcze macicy, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. W tym szczególnym okresie musimy przykładać dużą uwagę do wykonywanych czynności, ponieważ odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za naszego potomka. 

Co warto zrobić przed porodem?

Przygotowanie fizyczne oraz psychiczne to bardzo ważna kwestia, o którą powinnyśmy zatroszczyć się przed nadejściem zaplanowanego terminu porodu. Na kilka tygodni przed rozwiązaniem spakujmy wszelkie potrzebne dokumenty, ubrania oraz akcesoria, które skompletowałyśmy specjalnie na czas pobytu w szpitalu. Przygotowanie torby we wcześniejszym okresie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych pomyłek i zostawienia w domu wszelkich przydatnych przedmiotów i dokumentów. 

Warto, abyśmy skupili się również na nauce oddechu i odpowiedniego rozluźniania mięśni dna miednicy. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na sprawny przebieg porodu i zniwelujemy towarzyszący wydarzeniu ból. Ponadto prawidłowy oddech pomoże nam w odstresowaniu całego organizmu, tym samym wpływając na nasze samopoczucie.

Czy można używać termoforu w ciąży? Podsumowanie

Mimo iż termofor jest przydatnym akcesorium, to niestety musimy zrezygnować w trakcie ciąży. Znajdująca się w nim gorąca woda może negatywnie wpłynąć na dziecko, a także przyczynić się do wywołania skurczy macicy, a tym samym do przedwczesnego porodu. Jeśli zależy nam na jego stosowaniu na inne obszary ciała, powinnyśmy skonsultować się naszym lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję i przekaże nam wszelkie kluczowe informacje.