Jak poprawić przepływy w ciąży?

Łożysko to narząd, który odpowiada za dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do krwi dziecka oraz odprowadzanie z niej produktów przemiany materii. Z tego powodu nieprawidłowości w obrębie jego budowy lub funkcjonowania mają negatywne konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka, u którego może dojść do ograniczenia wzrostu, czyli hipotrofii. Ma ona związek z problemami z przepływami w ciąży. Z czym wiąże się taki stan rzeczy, jakie są jego konsekwencje i w jakim sposób możemy im zapobiegać?

Na czym polegają problemy z przepływami w ciąży?

Miara przepływu krwi przez łożysko ma bezpośredni wpływ na to, ile tlenu i substancji odżywczych dotrze do organizmu dziecka. Do powstania niewydolności tego narządu najczęściej dochodzi bez żadnych objawów – konsekwencje dla matki odczuwalne są dopiero w drugiej połowie ciąży, najczęściej pod postacią nadciśnienia tętniczego. Zaburzeniu ulega ponadto funkcjonowanie nerek i wątroby, a ciężarna może zaobserwować zmniejszenie ruchliwości płodu, a niekiedy również nudności, bóle głowy i nadbrzusza, białkomocz oraz zaburzenia wzroku. Zespół takich objawów nazywamy stanem przedrzucawkowym.

Konsekwencje problemów z przepływami w ciąży

Wskutek obecności problemów z przepływami w ciąży może dojść nawet do zgonu płodu, a także do problemów zdrowotnych, które będą wiązać się z dolegliwościami przez całe życie dziecka. Niewydolność łożyska może skutkować nie tylko wspomnianą już wcześniej hipotrofią, czyli ograniczeniem wzrostu płodu, ale również niedotlenieniem oraz przedwczesnym porodem. Może dojść także do uszkodzeń w obrębie narządów wewnętrznych matki. W kwestii hipotrofii należy wskazać na jej dwie możliwe odmiany – symetryczną i asymetryczną. Pierwsza charakteryzuje się zmniejszeniem rozmiaru całego płodu, natomiast w drugiej obserwujemy jedynie pomniejszony korpus przy jednoczesnym adekwatnym rozwoju kończyn oraz głowy. 

Przyczyny i ryzyko wystąpienia problemów z przepływami w ciąży

Na wystąpienie problemów z przepływami w ciąży wpływ mogą mieć różne czynniki – od nieprawidłowej budowy łożyska do stanu zdrowia czy wieku matki. W grupie średniego ryzyka znajdują się kobiety będące po raz pierwszy w ciąży, posiadające w rodzinie krewne, które doświadczyły stanu przedrzucawkowego, a także będące w ciąży mnogiej. Do grupy wysokiego ryzyka kwalifikują natomiast takie czynniki, jak wysokie ciśnienie, cukrzyca typu I i II, niektóre choroby autoimmunologiczne oraz dotyczące nerek. To jedne z najczęstszych czynników ryzyka, jednak o jego wysokości powinien zawsze orzekać lekarz, który weźmie pod uwagę szerszy zakres kryteriów.

Jak zapobiegać problemom z przepływami w ciąży?

Jeżeli chcemy skutecznie zapobiegać problemom z przepływami w ciąży i towarzyszącym im konsekwencjom dla matki i dziecka, należy postawić na kompleksową diagnostykę już na początku ciąży, czyli w pierwszym trymestrze. Ryzyko rozwoju niewydolności łożyska można ocenić wykonując badania krwi pod kątem konkretnych białek oraz badanie USG metodą Dopplera. Kobietom, u których ryzyko to jest podwyższone, zaleca się stosowanie odpowiedniej profilaktyki, która pozwala je znacznie ograniczyć.

Jak poprawić przepływy w ciąży?

W związku z szeregiem negatywnych skutków niewydolności łożyska wiele kobiet zastanawia się, jak poprawić przepływy w ciąży. Warto mieć na uwadze, że takie schorzenie może wystąpić nawet w przypadku kobiet, które nie doświadczały wcześniej problemów ze zdrowiem, choć oczywiście choroby matki, takie jak cukrzyca, znajdują się wśród czynników ryzyka. Zatem – jak poprawić przepływy maciczne? Kluczowa jest jak najwcześniejsza diagnostyka, która pozwala w porę wdrożyć środki zaradcze. Należy do nich między innymi przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Ciężarna powinna również regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednio zaadresowany stan przedrzucawkowy może prowadzić do poważnych powikłań w postaci zaburzenia funkcjonowania wielu układów i narządów, a także wystąpienia rzucawki. Z powyższych względów odpowiednia diagnostyka w pierwszym trymestrze jest szczególnie istotna.