Obniżenie brzucha w ciąży - kiedy i jak rozpoznać?

Zauważyłaś, że Twój brzuch przed porodem znacznie się obniżył, a oddech stał się lżejszy? Możesz przygotowywać się do wydania maleństwa na świat. Dawniej to właśnie dzięki tym objawom kobiety wiedziały, że zbliża się dzień porodu. Gdy brzuch jest duży i znajduje się pod samymi piersiami, oznacza to, że do narodzin malca zostało jeszcze sporo czasu. Jeśli jednak się obniżył, można w bliskim terminie spodziewać się porodu.

Kiedy opada brzuch w ciąży?

Kiedy obniża się brzuch? Obniżenie brzucha w ciąży rozpoczyna się w trzecim trymestrze, gdy główka malca wędruje ku dołowi. Większość dzieci przygotowuje się do wyjścia dopiero ok. 36 tygodnia. Jednak proces ten u każdej kobiety występuje w innym terminie, dlatego najważniejsze jest obserwowanie swojego ciała i regularna konsultacja z lekarzem prowadzącym. Obniżenie brzucha w dużym stopniu zależy od malucha i jego gotowości przyjścia na ten świat.

Jak wygląda nisko brzuch w ciąży?

W trzecim trymestrze ciąży maluch szybko przybiera na wadze, przez co macica rozszerza się i przystosowuje do rozmiarów dziecka. Aby maleństwo miało odpowiednią ilość miejsca i mogło się odpowiednio rozwijać, macica zajmuje większość jamy brzusznej. Około 34. tygodnia ciąży płód przygotowuje się do wyjścia na świat i przemieszcza się ku dołowi. W tym samym czasie macica obniża się, aby dać maluchowi szansę na swobodne umiejscowienie w kanale rodnym. W efekcie ok. 36 tygodnia ciąży brzuch kobiety zostaje obniżony, co świadczy o zbliżającym się porodzie.

Obniżony brzucha – jak rozpoznać?

Obniżenie brzucha bardzo łatwo zauważyć. Przed porodem znajduje się on nisko, natomiast we wczesnych fazach ciąży jest umiejscowiony tuż pod piersiami. Gdy brzuch zejdzie w dół, kobieta nie tylko widzi różnicę, ale również odczuwa pewne objawy. Przede wszystkim zmniejsza się ucisk na przeponę, przez co znacznie łatwiej się oddycha. Ponadto, gdy brzuch się obniża, ciężarna częściej korzysta z toalety, gdyż macica zaczyna napierać na pęcherz moczowy. Bywają także przypadki, że kobiety w ostatniej fazie ciąży narzekają na nietrzymanie moczu. Do innych objawów obniżenia brzucha zalicza się uczucie rozpierania w kroku, intensywny nacisk na dole brzucha, kłucie w pachwinach oraz zanik problemów trawiennych i zgagi.

Objawy, które często towarzyszą obniżeniu brzucha w ciąży

Obniżenie brzucha zwiastuje nadchodzący poród. Wraz z tym objawem często pojawiają się pewne dolegliwości. Kobiety, będące w ostatniej fazie ciąży często skarżą się na napadowe i nieregularne skurcze, będące naturalnym objawem nadchodzącego porodu. Zwykle pojawiają się trzy tygodnie przed rozwiązaniem. Obniżeniu brzucha często towarzyszy również kłujący ból w krzyżu, wywołany na skutek napierania dziecka na kanał rodny. Kolejnym objawem są problemy trawienne, biegunki i wymioty. Przed porodem zachodzi również proces odejścia czopu śluzowego. Tego zjawiska można się spodziewać od tygodnia do kilku godzin przed rozwiązaniem.

Czy obniżenie brzucha przed porodem dotyczy wszystkich kobiet?

Wielu osobom wydaje się, że obniżenie brzucha przed porodem to proces naturalny, który dotyczy wszystkich kobiet. Jest to mit! Proces ten zwykle nie występuje u Pań, będących w ciąży mnogiej i rodzących któryś raz z kolei. U tych kobiet brzuch może się obniżyć w ostatnim tygodniu przed rozwiązaniem, lecz nie musi. Zdarza się również, że proces ten nie dotyka pań, których dziecko nie skierowało się główką ku dołowi. W takich sytuacjach często konieczne jest cesarskie cięcie, dzięki któremu malec może bezpiecznie wyjść na świat.

Kiedy skierować się do lekarza z opadającym brzuchem?

Obniżenie brzucha w 34. tygodniu ciąży to proces naturalny, którym nie trzeba się martwić. Jeśli jednak zaobserwowałaś, że opadaniu towarzyszą inne, niepokojące objawy, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Do ginekologa należy udać się, gdy odczujesz:

  • ostry ból w pachwinie lub w dole pleców,
  • ból górnej części brzucha (okolice wątroby),
  • przewlekły ból brzucha i twardnienie macicy,
  • intensywny ból macicy (po jednej lub obu stronach).