Dlaczego i kiedy pępek wychodzi na wierzch w ciąży?

U większości kobiet ciąża może mieć znaczący wpływ zarówno na kształt, jak i kolor pępka. Może on przyjąć nie tylko płaski, ale również wypukły kształt, stać się mniej bądź bardziej widoczny. O przyczynach zachodzących w jego obszarze zmian można przeczytać w przygotowanym przez nas artykule, w którym udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie - dlaczego i kiedy pępek wychodzi na wierzch w ciąży.

Kiedy wychodzi pępek na wierzch w ciąży?

Wygląd pępka w ciąży może zaskoczyć niejedną z nas. W tym czasie zmianie ulega zarówno jego kształt, jak i kolor. Zazwyczaj jest to naturalne zjawisko, które nie powinno budzić naszych obaw. Dlatego warto, abyśmy poznały kilka sprawdzonych informacji związanych ze wspomnianym obszarem ciała, by mieć świadomość, czego możemy się spodziewać. 

Zmiany w kształcie pępka to stopniowy proces, a na samym początku ciąży skóra w tym obszarze może być napięta oraz intensywnie się rozciągać. W kolejnym etapie, a mianowicie na przełomie drugiego i trzeciego trymestru, pępek wychodzi na wierzch. Nie powinnyśmy się jednak tym nadmiernie przejmować, ponieważ po urodzeniu dziecka powróci on do swojego pierwotnego wyglądu. 

Warto również mieć na uwadze, że wypukły pępek w czasie ciąży jest indywidualną kwestią. U niektórych kobiet w ogóle się nie pojawia, co nie wpływa na prawidłowy rozwój ciąży. 

Dlaczego pępek wychodzi na wierzch w ciąży?

Wypukły pęcherz w ciąży jest powszechnym zjawiskiem, wynikającym ze wzrostu wielkości macicy, wpływającej na powiększenie się brzucha. Podczas nacisku na jego środek, dochodzi również do odkształcenia się pępka, co jest całkowicie naturalnym skutkiem rozwoju ciąży. 

Jakie jeszcze możemy zaobserwować zmiany w wyglądzie pępka w ciąży?

Do najczęstszych zmian w wyglądzie tego obszaru możemy zaliczyć jego spłaszczenie, co jest wynikiem rozciągania się skóry, jak i samego pępka. Pojawienie się ciemnej lub czarnej linii, biegnącej od pępka do spojenia łonowego jest wynikiem zmieniającego się poziomu hormonów. Są one odpowiedzialne za ciemniejszy kolor skóry w tym miejscu, a czarna linia stopniowo zanika po urodzeniu dziecka. 

Kiedy pępek powraca na właściwe miejsce?

Mimo iż pępek wygląda nieco inaczej podczas ciąży, nie powinniśmy się tym przejmować. Po porodzie stopniowo wróci on do swoich kształtów, a czas potrzebny do ponownej zmiany jego wyglądu trudno jednoznacznie określić. 

Ból pępka - na co może wskazywać?

Niewielki ból pępka podczas ciąży nie stanowi zagrożenia dla nas i dla naszego potomka. Wynika on z rozciągania się skóry, co może powodować lekki dyskomfort i frustrację. W tym czasie powinnyśmy zrezygnować z częstego dotykania pępka, by dodatkowo nie podrażniać wrażliwej skóry. Ulgę mogą przynieść nam dodatkowe ćwiczenia, w których ustaleniu pomoże specjalista.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zdarzają się sytuacje, w których w trakcie ciąży dochodzi do wystąpienia tak zwanej przepukliny pępkowej. Możemy ją rozpoznać w wyniku pojawienia się charakterystycznego wypukłego guzka w okolicy brzucha. Niejednokrotnie stan ten nie wymaga leczenia, ponieważ znika po rozwiązaniu, jednak w tym czasie musimy zrezygnować z dźwigania ciężkich przedmiotów czy nadmiernego wysiłku. 

Jeśli odczuwamy również dolegliwości gastryczne albo pojawia się gorączka, może to świadczyć o wirusowym zapaleniu jelit. Natomiast w przypadku ostrego bólu pępka powinnyśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ mogło dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego. 

Dlaczego i kiedy pępek wychodzi na wierzch w ciąży? Podsumowanie

W czasie trwania ciąży pępek może zmienić zarówno swój kształt, jak i kolor. To okres, w którym pępek stopniowo wychodzi na wierzch, a zazwyczaj dzieje się to na przełomie drugiego i trzeciego trymestru. Co więcej, ma to związek z rozrastającą się macicą, która w wyniku nacisku na środkową część brzucha przyczynia się także do odkształcenia pępka, tym samym wypychając go na wierzch. Nie musimy się jednak przejmować, ponieważ po porodzie powraca on na swoje miejsce.