Kłucie w pochwie podczas ciąży - z czego wynika?
Ciąża to wyjątkowy, ale także stresujący okres, w którym kobieta może odczuwać różne objawy. W żadnym przypadku nie warto ich ignorować, ale poznać przyczynę - czy to dla własnego spokoju czy bezpieczeństwa własnego i dziecka. Jednym z charakterystycznych symptomów jest uczucie kłucia w pochwie w ciąży. Czym jest, czy trzeba się nim przejmować oraz dlaczego występuje? Dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.
Kłucie w pochwie w ciąży
Delikatne kłucie w pochwie w ciąży jest często spotykanym symptomem, który występuje niedługo po zapłodnieniu. To zwykle normalna sprawa, ponieważ w organizmie matki zachodzą różne zmiany. Objawy tego rodzaju są również spotykane pod koniec ciąży, w okolicach 37. tygodnia. Są powiązane ze skurczami przepowiadającymi (Braxtona-Hicksa), czyli przygotowującymi narządy kobiety do porodu. Nie stanowią powodu do obaw, jeśli się nie nasilają. Kolejnym powodem w terminie bliskim rozwiązania może być napierająca główka dziecka. Inną możliwą przyczynę stanowi rozluźnienie połączeń kości miednicy (przez wzrost masy dziecka). Dlatego w większości przypadków uczucie kłucia w pochwie nie jest niczym niepokojącym.
Uczucie kłucia w pochwie w ciąży - na początku
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kłucie w pochwie w ciąży jest najczęściej zupełnie normalne i kobieta nie powinna się zanadto przejmować tym symptomem. Jednak czasami omawianemu uczuciu towarzyszą inne objawy, jak gorączka, omdlenia, bóle brzucha czy krwawienie z pochwy. W takich sytuacjach należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ symptomy mogą być związane z powikłaniami, których zignorowanie może doprowadzić nawet do poronienia.
Kłucie w pochwie w ciąży - na końcu
Kłucie w pochwie pod koniec ciąży również nie powinno niepokoić przyszłej mamy, ponieważ organizm przygotowuje się do porodu. Okazuje się bowiem, że u niektórych kobiet szyjka macicy i pochwa rozciągają się oraz obkurczają, a rozwarcie zwiększa się bardzo powoli - u innych jednak następuje to o wiele szybciej. Wtedy dno miednicy odczuwalnie się obniża, co jest także związane z częstymi skurczami odczuwanymi jako nieprzyjemne kłucie.
Uczucie kłucia w pochwie w ciąży - kiedy trzeba szczególnie uważać?
Szczególną uwagę należy zwrócić na ostre kłucie w pochwie w ciąży. Silny ból często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji może nie być standardowym symptomem, dlatego zamiast zignorować niedogodność, ciężarna powinna w krótkim czasie udać się do szpitala, żeby zdiagnozować konkretną przyczynę tego zjawiska. Poza tym, jak wspomnieliśmy wcześniej, należy obserwować, czy przypadkiem nie występują także inne objawy, jak ból brzucha bądź podbrzusza, silne mdłości czy gorączka. Może to oznaczać na przykład niewydolność szyjki macicy (jej zbytnie rozpulchnienie, zmiękczenie lub skrócenie), co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a w skrajnych sytuacjach poronienia.
Zdarza się także, że uczucie kłucia w pochwie w ciąży jest związane z infekcją, a dodatkowymi symptomami są świąd i żółte upławy. Może też chodzić o zainfekowanie dróg moczowych. Okazuje się, że schorzenie jest często spotykane u ciężarnych. Stan zapalny objawia się nie tylko kłuciem, ale też bólem przy oddawaniu moczu, w podbrzuszu czy zwiększeniem częstotliwości wizyt w toalecie. Infekcja może być bardzo niebezpieczna, dlatego zawsze należy udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Nawet jeśli kłucie w pochwie w ciąży nie występuje często i nie jest intensywne, to nadal warto poinformować o tym swojego lekarza podczas wizyty kontrolnej. Najczęściej jednak nie ma czego się obawiać, a objaw można zwalczać np. ciepłymi kąpielami czy środkami farmakologicznymi (warto wcześniej zapytać lekarza, czy dany specyfik jest bezpieczny). W przypadku występowania stanu zapalnego specjalista najpewniej przepisze antybiotyki. W najpoważniejszych sytuacjach, czyli kiedy kłuciu towarzyszą inne niepokojące objawy, ciężarna zostanie skierowana do szpitala na oddział położniczy.