Czy można jeść orzechy podczas karmienia piersią?

Zdrowa i zbilansowana dieta jest szczególnie istotna, gdy dowiadujemy się o ciąży. Od chwili poczęcia jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za naszego potomka, dlatego powinnyśmy zarówno dla naszego dobra, jak i dobra maluszka wprowadzić do swojej diety odpowiednie produkty spożywcze. Jednak tuż po urodzeniu dziecka nie możemy od razy powrócić do starych nawyków żywieniowych, szczególnie gdy decydujemy się na karmienie piersią. Wiele kobiet zastanawia się nad pytaniem - czy w tym okresie można jeść orzechy, które są źródłem wielu zdrowych tłuszczów oraz minerałów.

Czy można jeść orzechy podczas karmienia piersią?

Jedząc orzechy podczas karmienia piersią, dostarczamy swojemu organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak warto, abyśmy z uwagą obserwowały swojego noworodka, ponieważ prócz pozytywnych aspektów wynikających z ich spożywania, mogą okazać się powodem wystąpienia alergii. 

Wśród korzyści związanych z wprowadzeniem orzechów do swojej diety podczas karmienia zapewniamy sobie dostęp do wielu witamin oraz przeciwutleniaczy, które mają ogromne znacznie dla prawidłowego rozwoju malucha. Znajdziemy w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, kwasy Omega-3, sterole roślinne, błonnik czy L-argininę. Dzięki temu zadbamy o układ sercowo-naczyniowy, jak i ograniczymy poziom złego cholesterolu we krwi. 

Dlaczego warto jeść orzechy podczas karmienia?

Orzechy mają doskonały wpływ zarówno na nas, jak i na nasze dziecko, dostarczając wielu niezbędnych witamin oraz minerałów, powodując, że mleko jest bogatsze w składniki odżywcze. W wyniku zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym Omega-3, orzechy są pomocne w zapewnieniu prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego maluszka. 

Co więcej, orzechy są bogate w błonnik, który reguluje wypróżnienia, a także obniża poziom cholesterolu we krwi i prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2. Kolejnym argumentem przemawiającym za jedzeniem orzechów w trakcie karmienia jest fakt, iż zawierają przeciwutleniacze, eliminujące z naszego organizmu wolne rodniki. Ponadto znajdziemy w nim żelazo niehemowe, które w wyniku zawartości witaminy C, jest efektywnie wchłaniane. 

Czy karmiąc piersią, możemy spożywać dowolną ilość orzechów?

Mimo iż orzechy wykazują pozytywy wpływ na nasz organizm i dostarczają wielu cennych składników odżywczych, to powinnyśmy spożywać je w ograniczonych ilościach. Pamiętajmy, że są one niezwykle kaloryczne, a przez dużą dawkę tłuszczu mogą okazać się zbyt ciężkostrawne. Dlatego warto, abyśmy każdego dnia spożywały około garść orzechów, co w zupełności wystarczy, by dostarczyć sobie i swojemu dziecku cennych minerałów i przeciwutleniaczy.

Czy orzechy mogą wywołać alergię?

Z wcześniejszej części artykułu wiadomo, że orzechy mogą spowodować wystąpienie alergii. Dlatego, jeśli jesteśmy na nie uczulone, w żadnym wypadku nie powinnyśmy wprowadzać orzechów do swojej codziennej diety. Niezwykle ważna jest obserwacja naszego maluszka, który wraz z przyjmowanym mlekiem również może wykazywać objawy alergii. W takim przypadku musimy bezzwłocznie odstawić produkt, jeśli tylko zaobserwujemy, że dziecko źle na nie reaguje. 

Czy można jeść orzechy, karmiąc piersią? Podsumowanie artykułu

Orzechy należą do produktów alergizujących, co sprawia, że pojawia się wiele wątpliwości dotyczących ich spożywania w trakcie karmienia piersią. Jednak, jeśli nie mamy na nie stwierdzonej alergii, a u naszego potomka nie zaobserwujemy reakcji alergicznej, warto wprowadzić je do codziennej diety, ponieważ są źródłem wielu cennych witamin, przeciwutleniaczy oraz minerałów. Zawarte w nich substancje odżywcze wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, co jest kluczowym argumentem przemawiającym za ich spożywaniem

Musimy natomiast pamiętać, że orzechy są wyjątkowo kaloryczne, a także spożywane w nadmiernych ilościach mogą okazać się ciężkostrawne. Dlatego warto, abyśmy jadły około garści orzechów każdego dnia, co jest wystarczającą ilością, by dostarczyć sobie i swojemu maluszkowi odpowiedniej dawki zawartych w nich witamin.