Siemię lniane w ciąży - czy i ile razy dziennie można pić?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie w czasie oczekiwania na narodziny dziecka. W tak wyjątkowym okresie dobór składników odżywczych ma kluczowe znaczenie, ponieważ spożywane produkty wpływają zarówno na nas, jak i na nienarodzonego potomka. Jednym z naturalnych składników wyróżniającym się niesamowitymi właściwościami, jest siemię lniane. Wykazuje ono korzystny wpływ na zdrowie, dlatego warto wprowadzić go do swojego codziennego jadłospisu.

Czy w ciąży można pić siemię lniane?

Nasiona lnu posiadają mnóstwo składników odżywczych, pozytywnie wpływając na stan naszego zdrowia. Obecnie zaliczamy je do Superfoods, a ich zastosowanie nadaje potrawom niepowtarzalnych walorów smakowych i właściwości prozdrowotnych. Siemię lniane zawiera w sobie dużą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia roślinnego, które są kluczowe dla rozwoju mózgu oraz układu nerwowego dziecka.

Co więcej, nasiona lnu są świetnym źródłem błonnika, usprawniającego prace układu pokarmowego i przemianę materii. Natomiast zawarte w produkcie fitosterole wspierają regulację gospodarki hormonalnej, a także łagodzą objawy spowodowane zmianami hormonów. Siemię lniane jest również bogactwem witamin E, B6, kwasu foliowego, cynku, magnezu oraz innych minerałów.

Siemię lniane w ciąży - ile razy? Cenne wskazówki

Mimo iż nasiona lnu są niezwykle zdrowie, co jest wynikiem znajdujących się w nich składników odżywczych, to nie powinnyśmy spożywać produktu w nadmiernych ilościach. Dlatego dzienna dawka naparu najlepiej, aby nie przekraczała 1 łyżki stołowej. Siemię lniane możemy zmielić lub wykorzystać całe nasiona, co uzależnione jest od naszych preferencji. Już jednak łyżeczka gotowana przez 15 minut lub zalana wrzątkiem wystarczy, by wydobyć z ziaren ich najlepsze właściwości.

Dlaczego warto spożywać siemię lniane w ciąży?

Przygotowanie naparu z nasion lnu to doskonały sposób na poradzenie sobie z problemami trawiennymi. Zawarte w produkcie substancje oleiste znakomicie chronią przełyk, żołądek oraz jelita, tworząc okluzję, wpływając na niwelację zgagi, jak i mdłości. Len znakomicie sprawdzi się również w infekcjach dróg oddechowych, co jest wynikiem jego właściwości nawilżających oraz wykrztuśnych.

Siemię lniane zawiera także witaminy z grupy B, w tym witaminę B1, która ma korzystny wpływ na system nerwowy. Dzięki temu zyskujemy większy spokój i poprawę samopoczucia, które są nam w tym okresie szczególnie potrzebne.

Jak pić siemię lniane w ciąży? Co warto wiedzieć?

Nasiona lnu posiadają wiele prozdrowotnych właściwości, które są znakomitym wsparciem dla naszego organizmu. Możemy przygotować je na co najmniej dwa sposoby, by czerpać maksymalne korzyści z jego spożywania. Jednym z nich jest przyrządzenie naparu poprzez zagotowanie ziaren produktu w garnku wypełnionym około 250 ml wody. Napój powinnyśmy gotować przez około 15 minut, by wydobyć z niego najlepsze właściwości.

Możemy także przygotować kleik z siemienia lnianego, zalewając jedną łyżkę około 150 ml wrzącej wody. Pozostawmy całość do przestygnięcia, by następnie zjeść go solo lub z dodatkiem odrobiny miodu.

Siemię lniane w ciąży - czy i ile razy dziennie można pić? Podsumowanie artykułu

Ciąża to jeden z bardziej wyjątkowych stanów, w którym mierzymy się z wieloma zmianami zachodzącymi w naszym organizmie. Wymaga on wprowadzenia pewnych ograniczeń żywnościowych oraz stosowania zdrowej, zbilansowanej diety. Jednym z najciekawszych produktów, w który warto, abyśmy się zaopatrzyły, jest siemię lniane, będące bogactwem naturalnych składników odżywczych.

Nie powinnyśmy przekraczać 1 łyżkę nasion lnu dziennie, ponieważ zbyt duża ilość może wywołać efekt przeczyszczający, a zawarta w nich linamaryna doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego dobrym pomysłem będzie skonsultowanie przyjmowanej dawki z naszym lekarzem prowadzącym, które przekaże nam cenne wskazówki i pomoże w ustaleniu odpowiedniej diety na czas ciąży.