Jak trzymać noworodka do kąpieli?

Kąpiel noworodka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o jakich muszą pamiętać rodzice. Wbrew pozorom, ta, wydawałoby się, dosyć prosta czynność, wymaga odpowiednich przygotowań. Świeżo upieczeni rodzice muszą, chociażby zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry, czy też kupić odpowiednią wanienkę. Tym, co również ma bardzo duży wpływ na skuteczność kąpieli jest sposób, w jaki trzyma się dziecko. Należy być przy tym niezwykle ostrożnym i uważać, aby maluszkowi nie stała się żadna krzywda. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób trzymać dziecko do kąpieli.

Jak trzymać noworodka podczas kąpieli?

Odpowiednie trzymanie noworodka to jedna z pierwszych umiejętności, jaką muszą przyswoić sobie świeżo upieczeni rodzice. Z dzieckiem należy bowiem obchodzić się w taki sposób, aby nie uszkodzić jego delikatnego i wrażliwego ciała. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych najmłodszych dzieci, które posiadają jeszcze słaby szkielet i nie potrafią same ustabilizować główki.

Jednak zupełnie inaczej wygląda trzymanie dziecka na co dzień od momentu, gdy należy je wykąpać. Już podczas wkładania dziecka do wanienki należy przyjąć odpowiednią pozycję. Należy bowiem prawą rękę podłożyć pod pośladki, z kolei lewą ręką podtrzymywać główkę oraz kark w taki sposób, aby palce zabezpieczały przedramię maluszka. Następnie należy powoli zanurzać dziecko w wodzie. Należy przy tym pamiętać, że powinna ona sięgać co najmniej do brzucha.

W momencie, gdy pupa noworodka oprze się o dno wanienki, rękę można delikatnie wyciągnąć. Warto również pamiętać o tym, aby podczas pierwszych kąpieli dziecko umieszczać w wanience owiniętej w tetrową pieluszkę lub miękki ręcznik. Dlaczego jest to takie ważne? Zarówno rodzic, jak i dziecko poczują się znacznie pewniej i bezpieczniej. Warto także zadbać o to, aby w trakcie kąpieli noworodek nie był głodny czy też śpiący. Dzięki temu dziecko będzie mniej marudne i będzie współpracowało z rodzicem, co znacznie ułatwi jego włożenie do wanienki.

Jak trzymać noworodka do kąpieli? — praktyczne porady

Kąpiel to bardzo ważny zabieg w przypadku dziecka nie tylko ze względów higienicznych. Maluszek, który znajdzie się w wodzie, może przypomnieć sobie czas spędzony w łonie mamy. Sprawi to, że poczuje się pewniej i swobodniej i z pewnością będzie chciało trochę się popluskać. Warto mu na to oczywiście pozwolić, należy przy tym jednak asekurować dziecko i zabezpieczać wrażliwe części ciała, na przykład główkę.

W przypadku dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie podnieść główki. Taki maluszek nie posiada jeszcze bowiem tak dobrze wykształconych kręgów oraz mięśni szyjnych. Bardzo ważne jest więc to, aby nie pionizować ich w trakcie kąpieli. Chodzi tu o to, aby kręgosłup nie znalazł się w linii prostej. Dlatego też w trakcie kąpieli dziecko najwygodniej jest myć w pozycji półleżącej. Pozwoli to na wygodne mycie główki, z kolei maluch będzie miał stały kontakt wzrokowy z rodzicem, co poprawi jego poczucie bezpieczeństwa.

Dopiero jak dziecko już podrośnie i będzie w stanie samodzielnie siadać, można zdecydować się na kąpiele w pozycji siedzącej. Gdy maluszek jest już czysty, przyszedł czas, aby wyjąć go z wanienki. Aby to zrobić, należy pewnie trzymać noworodka jedną ręką pod plecami oraz ramionami. Z kolei drugą rękę należy delikatnie wsunąć pod pupę i obrócić maluszka w swoją stronę. Teraz można położyć dziecko na ręczniku i delikatnymi muśnięciami wysuszyć wilgotną skórę.

Kąpiel noworodka — o czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na kąpiel noworodka, rodzice mają do wyboru dwa akcesoria - wanienkę oraz specjalne wiaderko do kąpieli. To pierwsze pozwala na wygodne ułożenie maluszka oraz dokładne umycie każdej części ciała. Warto jednak zaopatrzyć się w matę antypoślizgową lub pieluszkę tetrową, co pozwoli na uniknięcie ewentualnego upadku. W przypadku wiaderka dziecko będzie znajdowało się w podobnej pozycji, jak w brzuchu mamy, problematyczne może jednak okazać się mycie trudno dostępnych partii ciała.