Czy mogę pić kombuchę w czasie ciąży

Ciąża to absolutnie wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Przez 9 miesięcy przyszła mama nosi pod sercem nowe życie, które do narodzin i pierwszego samodzielnego oddechu jest od niej całkowicie zależne. Z tego powodu, a także z dbałości o własne zdrowie wiele ciężarnych kobiet decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych, aby zapewnić swojemu maluszkowi to, co jest dla niego najlepsze. Powstały więc specjalne diety dla przyszłych mam, w których rozpisane są zarówno te produkty, których powinno spożywać się więcej, jak i te, których należy unikać. Kością niezgody w takich listach zazwyczaj pozostają napoje. 

Oczywiście powszechnie wiadomo, że w trakcie ciąży jakiekolwiek wysokoprocentowe trunki absolutnie nie wchodzą w grę. Czy jednak istnieją poza nimi jakieś inne ograniczenia co do płynów, które można spożywać? W końcu wiadomo, że kobieta w ciąży potrafi mieć naprawdę zaskakujące “zachcianki” żywieniowe, które po prostu muszą zostać spełnione - i dotyczy to także napojów. Ponadto ciężko przetrwać 9 miesięcy o samej wodzie, kiedy dotychczas regularnie spożywało się mnóstwo innych napojów.

Wśród wielu płynów, o które dopytują przyszłe młode matki, bardzo często pojawia się kombucha. Zazwyczaj pyta się o nią w kontekście bezpieczeństwa - czy spożywanie jej nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży? Odpowiedzi na to pytanie znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Kombucha a ciąża - czy to bezpieczne?

Czym w zasadzie jest kombucha? Można powiedzieć, że jest to pewien rodzaj herbaty, a w zasadzie napój na jej bazie, delikatnie musujący i fermentowany. Jej popularność wyrosła za sprawą jej wyjątkowego smaku, który łączy w sobie kwasowe i owocowe nuty. Ponadto kombucha wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, docenianymi przez wielu specjalistów na całym świecie. W jej składzie można znaleźć cukier, błonnik, kwasy organiczne, a także witaminy z grup C i B, cynk, miedź i wiele innych wartościowych składników mineralnych.

Kombucha sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak nie należy przesadzać z jej ilością. Udokumentowano przypadki kwasicy mleczanowej, hiponatremii i ostrego zapalenia wątroby u osób, które regularnie spożywały ten napój w dużych ilościach.

Czy można pić kombuchę w ciąży?

Wiele ciężarnych kobiet udaje się do specjalisty z pytaniem, “czy można pić kombuchę w czasie ciąży?”. Odpowiedź na nie brzmi - oczywiście, że tak, jednak należy pamiętać o umiarze i nie przesadzać ani z ilością, ani z częstotliwością picia. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto zapytać o to swojego lekarza prowadzącego - on na podstawie wyników naszych badań będzie potrafił trafnie i szybko ocenić, czy spożywanie kombuchy w ciąży jest dla nas dobre, czy raczej powinniśmy tego unikać.

Jakich herbat i innych napojów nie powinno się pić w ciąży?

Jak już zostało wspomniane - jakiekolwiek napoje alkoholowe w trakcie ciąży są całkowicie wykluczone. Dobrze jest też ograniczyć mocną kawę - kofeina jest bardzo uzależniająca i może być niebezpieczna dla dziecka. To samo dotyczy się ciemnych i bardzo mocnych herbat - nie należy spożywać ich zbyt wiele. Warto na czas ciąży zrezygnować także z napojów gazowanych takich jak m.in. cola, a także wstrzymać się ze spożywaniem napojów energetyzujących. Warto natomiast postawić na świeżo wyciskane soki, smoothie, koktajle owocowe i warzywne, soki warzywne, naturalne syropy do rozcieńczania z wodą, no i oczywiście - wodę. Dobrym pomysłem będą również delikatne zioła, takie jak np. rumianek - nie tylko dobrze smakuje, ale ma także właściwości uspokajające i wyciszające.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie w ciąży jest tak ważne?

Odpowiednie nawodnienie - i to nie tylko w trakcie ciąży - jest kluczowe dla naszego zdrowia. Ludzkie ciało składa się w około 70% z wody, jednak nie jest to stała ilość, gdyż w różnych sytuacjach tę wodę wytracamy (np. pocąc się). Z tego względu musimy ją regularnie uzupełniać. Podobnie sytuacja ma się w ciąży - mama nie pije tylko dla siebie, ale również dla swojego maluszka.