Morfologia w ciąży - dlaczego jest tak ważna
W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany. Hormony zaczynają działać zdecydowanie bardziej intensywnie, a płód zaczyna się rozrastać. Właśnie z tego względu bardzo ważne w tym okresie są regularne badania prowadzone przez specjalistów. Ponadto takie badania są również konieczne, aby ocenić, czy rozwój dziecka w łonie matki przebiega prawidłowo i nic mu nie zagraża. Absolutnie podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Dzięki tej prostej procedurze lekarz może bardzo szybko sprawdzić, czy w ciele zachodzą jakieś niepokojące zmiany wymagające uwagi.
Wiele kobiet spodziewających się dziecka, obawia się jednak, że badanie krwi w ciąży może im zaszkodzić. Jakie są fakty? Co można sprawdzić za pomocą tego badania? Kiedy należy je wykonać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym wpisie, do którego lektury zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.
Badanie krwi w ciąży - czy jest konieczne i dlaczego?
Na samym początku spieszymy z odpowiedzią na najczęściej zadawane pytanie, czy morfologia krwi w ciąży może w jakikolwiek sposób zaszkodzić rozwijającemu się w łonie dziecku? Otóż odpowiedź brzmi - nie, morfologia jest całkowicie bezpiecznym badaniem, które nie tylko nie zaszkodzi maluszkowi, ale w skrajnych przypadkach może mu nawet uratować życie. W trakcie ciąży badania krwi są obligatoryjne i to nie jedno, a kilka, podczas całego jej przebiegu. W każdym kolejnym trymestrze liczba zlecanych morfologii zazwyczaj delikatnie wzrasta.
Wiemy już, że morfologia w ciąży jest konieczna, jednak jaki jest tego powód? Tak jak wspomnieliśmy - dzięki morfologii lekarz prowadzący ciążę może dowiedzieć się bardzo dużo na temat przebiegu ciąży oraz ogólnego stanu zdrowia ciężarnej. Zmiany w wynikach morfologii są zazwyczaj widoczne zanim pojawią się pierwsze objawy groźnych schorzeń, a ich wczesne wykrycie pozwala na błyskawiczne wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma chorobę, chroniąc zarówno życie matki, jak i dziecka.
Morfologia w ciąży - co może pokazać?
W podstawowym badaniu krwi wyznacza się kilkanaście markerów, w tym jeden niezwykle ważny, jakim jest poziom hemoglobiny. Ten wskaźnik w normalnej sytuacji powinien znajdować się w okolicy 12,5g/dl, natomiast w przypadku kiedy liczba ta jest mniejsza, oznacza to, że podłoże problemu leży gdzieś indziej, np. w niedoborze żelaza. Za pomocą badania krwi można sprawdzić również inny niezwykle ważny czynnik, a mianowicie - glukozę (cukier). Jego mocne odchylenia mogą być szkodliwe zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego należy bardzo mocno kontrolować ten parametr.
Wszystkie zmiany występujące w morfologii krwi w przebiegu ciąży powinny być oceniane przez ginekologa, który zajmuje się jej prowadzeniem. Dzięki wiedzy pochodzącej z takich badań mogą oni w razie potrzeby wdrażać potrzebne i dobrze dobrane leczenie.
Kiedy robić badanie krwi w ciąży?
Teoretycznie badania krwi w trakcie ciąży wykonuje się podstawowo 4 razy w jej przebiegu. Nie jest to jednak liczba stała. Lekarz może bowiem zalecić dodatkowe badania przy każdej wizycie, szczególnie wtedy, kiedy zgłaszane są jakieś dolegliwości lub wyraźnie widać problemy zdrowotne.
Gdzie robić badanie krwi w ciąży?
Badanie krwi w ciąży wykonuje się zazwyczaj w przychodni, w które pracuje ginekolog, który prowadzi ciążę. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba wykonania badania odpłatnie, w prywatnym laboratorium. Część badań krwi wykonuje się też w szpitalu, szczególnie w ostatnich dniach przed porodem (o ile oczywiście jest taka potrzeba).
Badanie krwi w trakcie ciąży pod względem proceduralnym nie różni się właściwie od takiego normalnego, które można wykonać w każdej chwili. Oznacza się te same markery i sprawdza się te same parametry. Różnica jest natomiast w sposobie odczytu wyników - zazwyczaj ginekolodzy skupiają się na tych elementach, które mają największe znaczenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka, podczas gdy w regularnym badaniu lekarz przygląda się wynikom, poszukując źródła problemu.