Co to jest ciąża biochemiczna?
Czasami zdarza się, że komórka jajowa obumiera jeszcze przed zagnieżdżeniem się w macicy. Zjawisko takie nazywa się ciążą biochemiczną. Na nieprawidłowy rozwój zarodkowy i płodowy może mieć wpływ wiele czynników, jednak najczęściej są to blizny pooperacyjne czy wysiłek fizyczny. Wiele pań w takiej sytuacji nawet nie zdaje sobie sprawy, że zaszło w ciążę. Bez wykonania odpowiedniego testu kobiecie może wydawać się, że lekko opóźnia jej się miesiączka. Warto więc dowiedzieć się dokładniej, co to ciąża biochemiczna oraz poznać przyczyny jej występowania.
Ciąża biochemiczna — co to jest?
Wiele kobiet starających się o dziecko często zadaje sobie pytanie, co to jest ciąża biochemiczna. To dosyć często występujące zjawisko, objawiające się poronieniem występującym na początkowym etapie rozwoju, zwykle przed 6. tygodniem. Ciąża biochemiczna polega na utracie zarodka jeszcze przed implantacją w macicy lub krótko po niej. Takie poronienie nazywane jest zwykle biochemicznym, ponieważ jego wystąpienie można stwierdzić jedynie na podstawie badania hormonu ciążowego.
Cechą charakterystyczną takiej ciąży jest fakt, że bardzo mało kobiet zdaje sobie w ogóle sprawę, że doszło do zapłodnienia. W początkowej fazie nie występują bowiem charakterystyczne objawy. Jedynym symptomem jest brak lub opóźnianie się miesiączki. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta już wtedy decyduje się sięgnąć po test ciążowy. A to właśnie on, obok badania stężenia hormonu ciążowego, stanowi jedyną okazję, aby dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia.
Jakie są przyczyny poronień w ciąży biochemicznej?
Ciąża biochemiczna jest powszechnie występującym zjawiskiem, badania pokazują bowiem, że dotyka od 60 do 70% kobiet. Większość z pań, które nieświadomie zetknęły się z taką sytuacją, myślą zwykle, że doszło do zwykłego opóźnienia miesiączki.
Najczęściej do wystąpienia poronienia na tak wczesnym etapie ciąży przyczyniają się wady rozwojowe zarodka. Mogą do tego dołączyć inne czynniki. Do najczęstszych zalicza się nagły wysiłek fizyczny, nieodpowiedni tryb życia, a także nałogi. Na wystąpienie poronienia czasami wpływają również nieprawidłowości w budowie dróg rodnych kobiety oraz przebyte operacje w obrębie układu moczowo-płciowego.
W jaki sposób objawia się ciąża biochemiczna?
W sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę i utraci ją przed upływem 6 tygodni, nie poczuje wielkiej różnicy. Nie pojawią się także żadne objawy, które mogłyby na to wskazywać. W przypadku kobiety starającej się o dziecko, w sytuacji opóźnienia się miesiączki z pewnością wykona test ciążowy z moczu lub badanie określające poziom gonadotropiny kosmówkowej. Gdy po uzyskanych wynikach okaże się, że była to ciąża biochemiczna, może być bardzo rozczarowana.
Wystąpienie ciąży biochemicznej objawia się nagłym krwawieniem oraz plamieniem z dróg rodnych, pomimo faktu potwierdzenia zajścia w ciążę. Kobieta nie odczuwa tego jednak w odmienny sposób, dla niej jest to po prostu nieco intensywna miesiączka. Nagłemu krwawieniu najczęściej towarzyszy ból brzucha.
W sytuacji ciąży biochemicznej nie ma jednak żadnych wskazań, aby kobieta musiała trafić na oddział szpitalny. Ginekolog może jedynie zlecić ponowne badanie stężenia gonadotropiny. Jeżeli spadnie do bardzo niskiego poziomu, wiadomo wtedy, że doszło do ciąży biochemicznej.
Zagrożenia związane z ciążą biochemiczną
Ciąża biochemiczna w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla życia czy zdrowia pacjentki. Nie jest konieczne przyjmowanie żadnych leków ani pobyt w szpitalu. Jedynie w przypadku, gdy organizm kobiety nie oczyści się samoistnie, należy przeprowadzić zabieg wyłyżeczkowania macicy. W innej sytuacji może dojść do zakażenia wewnątrzmacicznego.
Ciąża biochemiczna może mieć również wpływ na kondycję psychiczną. Dotyczy to zwłaszcza par, które od lat starają się o dziecko. Utrata ciąży czasami stanowi bardzo emocjonalne zjawisko, dlatego w razie pojawienia się jakichkolwiek przytłaczających emocji, powinno się udać do dobrego psychologa.