Wielowodzie w ciąży - co to jest i skąd się bierze?

Ciąża to bez wątpienia najpiękniejszy okres w życiu niejednej kobiety. W tym czasie w jej organizmie rozwija się młody człowiek, którego następnie będzie musiała wychować. Ciąża to jednak również czas, kiedy kobieta jest narażona na liczne schorzenia oraz dolegliwości mogące stanowić zagrożenia zarówno dla niej samej, jak i dla płodu.

Jedno z nich stanowi wielowodzie, czyli po prostu nadmierna ilość wód płodowych. Ta dolegliwość może bezpośrednio zagrażać życiu dziecka, dlatego tak ważne jest jej wcześniejsze wykrycie i odpowiednia profilaktyka.

Co to jest wielowodzie?

Wielowodzie to dosyć rzadko występujące schorzenie, które może mieć jednak bezpośredni wpływ na zdrowie, a nawet życie płodu. Czym więc jest ta dolegliwość? To po prostu zbyt duża ilość płynu owodniowego.

Warto tutaj podkreślić, że objętość wód płodowych w organizmie mamy jest zależna od stopnia zaawansowania ciąży. W początkowym okresie to tylko 10 ml, jednak wartość ta cały czas ulega zwiększeniu, aż do 36. tygodnia ciąży. Przed samym rozwiązaniem jest to już 800 ml.

Wody płodowe pełnią niezwykle ważną rolę podczas ciąży. Zawierają w sobie elementy komórkowe owodni oraz białka, a także składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Co ważne, cały czas podlegają wymianie, dzięki czemu zawsze zachowują świeżość. Wody płodowe stanowią także amortyzację dla rozwijającego się dziecka, dzięki czemu jest chronione przed różnego rodzaju urazami.

Wielowodzie — przyczyny

Do dzisiaj nie udało się tak naprawdę ustalić, w jaki sposób organizm kobiety wytwarza wody płodowe. Podobnie tajemniczym zjawiskiem jest wielowodzie. Do tej pory nikt nie zdołał bowiem wskazać jednoznacznych przyczyn tego schorzenia.

Najczęściej badacze podają kilka czynników, które mogą wywoływać tę dolegliwość. Dlatego bardzo ważne jest, aby na bieżąco kontaktować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym, który będzie w stanie w odpowiednim czasie wykryć wielowodzie i podjąć odpowiednie kroki w celu jego wyleczenia.

Skąd się bierze wielowodzie w ciąży? Przyczyn może być kilka. Lekarze najczęściej podają wady płodu, czyli na przykład zrośnięcie się przełyku lub dwunastnicy, bezmózgowie, a także toksoplazmozę wrodzoną. Niektórzy twierdzą również, że wielowodzie może mieć podłoże genetyczne lub być wywoływane przez cukrzycę ciążową u matki. Bardzo często jako przyczyny podaje się również konflikt serologiczny oraz makrosomię, czyli bardzo dużą wagę oraz rozmiar płodu.

Skąd się bierze wielowodzie w ciąży?

Jak zostało wyżej wspomniane, konkretne przyczyny powstawania wielowodzia są trudne do ustalenia. Rozpoznania tego schorzenia dokonuje zwykle lekarz prowadzący ciążę, wykonując badanie ultrasonograficzne.

Nie oznacza to jednak, że matka nie może wcześniej wykryć lub chociaż podejrzewać wielowodzia. Bardzo ważne jest obserwowanie typowych objawów. Do tych najczęściej zalicza się przesadne napięcie brzucha, jego znaczna kulistość oraz znacznie większy rozmiar.

Wielowodzie można także podejrzewać w przypadku powiększenia macicy. Ponadto w przypadku tego schorzenia waga przyrasta zdecydowanie zbyt szybko. Jest to bezpośrednio związane z tym, że w organizmie kobiety znajduje się dużo większa ilość wód płodowych.

Ponadto kobieta w ciąży cierpiąca na wielowodzie niekiedy odczuwa duszności, a także ogólne osłabienie. Kolejnym objawem może być ledwo słyszalne tętno dziecka podczas wykonywania badania USG, które jest zagłuszane przez nadmierną ilość płynu owodniowego.

Wielowodzie w ciąży — na co wpływa?

Wielowodzie w ciąży może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia dziecka. Dlatego właśnie bardzo ważne jest jego odpowiednio szybkie wykrycie i podjęcie leczenia.

Wielowodzie niekiedy wpływa na odklejenie łożyska czy też odejście wód płodowych. To może z kolei wpłynąć na przedwczesny poród, a nawet wypadnięcie pępowiny. Schorzenie to czasami także sprawia, że dziecko źle układa się do porodu, a wtedy istnieje ryzyko, że cała procedura zakończy się cesarskim cięciem.