Ból jak na okres 39 tydzień ciąży

39. tydzień ciąży i ból brzucha jak na okres – co robić?

39. tydzień jest schyłkiem dziewiątego miesiąca ciąży i okresem, kiedy rozpoczyna się odliczanie do rozwiązania. To czas, w którym ciężarne kobiety uskarżają się na wiele nieprzyjemnych odczuć i przez to, z reguły, z jeszcze większym zniecierpliwieniem wyczekują dnia porodu. Ból brzucha w ciąży niemal zawsze jest identyfikowany przez kobiety jako coś złego, bardzo niepokojącego i wzbudza ich czujność. Ból jak na okres w 39. tygodniu ciąży nie powinien jednak stanowić powodu do zmartwień dla przyszłej mamy. To objaw normalny i typowy niedługo przed porodem.

Jeśli zatem jesteś w 39. tygodniu ciąży i odczuwasz ten charakterystyczny ból, przypominający dobrze znane dolegliwości okołomiesiączkowe, zachowaj spokój. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co jest powodem tego typu dolegliwości.

39. tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres. Co jest przyczyną?

Uczucie bólu w 39. tygodniu ciąży, przywołujące na myśl bóle miesiączkowe, jest zjawiskiem naturalnym i dość powszechnym. Nie powinno zatem wzbudzać Twoich obaw. Tak jak w kilku innych przypadkach, tak i tu ból brzucha jest spowodowany fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety w czasie ciąży. Jeżeli jednak pojawiły się u Ciebie inne towarzyszące, martwiące Cię objawy lub jeśli odczuwasz niepokój w kwestii samego bólu – skonsultuj się z lekarzem lub położną, ponieważ Twój spokój w tym okresie jest najważniejszy. Strach może bowiem niepotrzebnie opóźniać rozpoczęcie akcji porodowej. Pamiętaj zatem, aby zatroszczyć się o własny komfort i spokój – dla dobra własnego oraz dziecka.

Źródłem bólu jak na okres w 39. tygodniu ciąży jest specyficzne ułożenie malucha typowe dla końca trzeciego trymetru, czyli z główką skierowaną ku dołowi. W ostatnim miesiącu obserwuje się też znaczne obniżenie brzucha, a wraz z nim całego płodu. W ostatnich dniach przed porodem dziecko zwykle układa się już w prawidłowej pozycji, która ma umożliwić mu przedostanie się przez drogi rodne, czyli pośladkami i nóżkami ku górze. Natomiast głowa malucha znajduje się wtedy bardzo nisko i przez to uciska na miednicę mamy, co może powodować ból przypominający ten występujący przed miesiączką.

Co powinnaś zrobić, gdy pojawi się ból?

Okres ciąży, szczególnie pierwszej, kiedy niemal każdy tydzień zapewnia nowe, czasem niezbyt przyjemne doznania, sprawia, że ciężarna zadaje wiele pytań. Często dotyczą one wątpliwości związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem dziecka oraz jej samej. Pamiętaj zatem, że obawy, które odczuwasz, to zjawisko całkowicie normalne. Warto jednak starać się załagodzić stres, w czym pomaga uprzednie przygotowanie się do ciąży poprzez poszerzanie wiedzy na podstawie wiarygodnych źródeł. Każdej przyszłej mamie polecamy też, aby pozostawała uważna i obserwowała sygnały, które wysyła jej ciało. Wszystko, co wyda Ci się niepokojące, bez zwlekania skonsultuj ze specjalistą.

Ból jak na okres w ciąży w 39. tygodniu można próbować załagodzić samodzielnie. Dobrym sposobem na to i wiele innych bolesnych dolegliwości jest ciepła kąpiel. Ciepła woda ma działanie rozluźniające, łagodzi ból, stres i odpręża ciało. Możesz też skorzystać z okładu rozgrzewającego. W tym przypadku bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem będzie także pływanie w basenie. Spokojna gimnastyka na piłce rehabilitacyjnej lub na macie w pozycji wertykalnej również mogą przynieść wytchnienie od bólu. Aby przygotować się do porodu ,możesz skorzystać również Aniballa, dzięki któremu rozluźnisz dno miednicy.

Przyszła mamo, nie przegap symptomów porodu!

Niektóre kobiety ból podbrzusza towarzyszący porodowi także opisują jako podobny do tego, który dotychczas odczuwały w trakcie miesiączki. Czasami promieniuje on od okolicy krzyżowej do pachwin lub aż do kolan. Jednakże w przypadku rozpoczynającego się porodu towarzyszą mu także silne, regularne i częste skurcze macicy. Wymienione już właściwe symptomy poprzedzają kolejne objawy przedporodowe: obniżenie się brzucha, uczucie naporu na miednicę, czasami biegunka lub zatwardzenie, zatrzymanie wagi ciała lub lekka jej utrata, pojawienie się obfitszych upławów i wydalenie czopu śluzowego, nasilone skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa) oraz towarzyszące im twardnienie macicy.

Przeczytaj także artykuł: Skurcze przepowiadające - kiedy i jak wyglądają?