Kiedy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna?

W trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które wpływają na wygląd sylwetki, retencję płynów i sposób funkcjonowania organizmu. Opuchlizna jest jednym z częstszych zjawisk, jakie występują u kobiet ciężarnych. Uważana jest za naturalną konsekwencję zmian zachodzących w obszarach odpowiadających za funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Rozregulowany sposób funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej warunkuje zatrzymywanie się płynów, co z kolei widoczne jest na ciele w postaci obrzęków. Istnieje jednak kilka przypadków, w których opuchlizna może okazać się niebezpiecznym objawem, zagrażającym zdrowiu matki i dziecka. Kiedy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna?

Kiedy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna?

W zdecydowanej większości przypadków, opuchlizna w ciąży jest naturalnym zjawiskiem i nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Charakterystyczny obrzęk pojawia się zwykle w okolicach kostek, dłoni, twarzy oraz stóp. Kobiecie towarzyszy także uczucie ciężkości w kończynach. Poziom obrzęku doskonale dostrzegalny jest na dłoniach. Można go zaobserwować np. przy zakładaniu czy zdejmowaniu pierścionków. W drugiej połowie, a także w ostatnim trymestrze ciąży kobieta może mieć problem także ze zmieszczeniem się w dotychczas noszone obuwie. Należy pamiętać, że intensywność opuchlizny może wynikać z uwarunkowań biologicznych przyszłej mamy. Każdy organizm jest inny i w różny sposób radzi sobie ze zmianami, które są nieodzowną częścią ciąży.

Opuchlizna w ciąży – kiedy jest niebezpieczna, a kiedy bezpieczna?

W wielu przypadkach opuchlizna w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Istotna jest jednak uważna obserwacja własnego stanu zdrowia i szybka reakcja w sytuacjach, w których obrzękom towarzyszą także inne, niepokojące objawy, tj. np.  bóle głowy, zaburzenia wzroku, czy nadciśnienie. Badania potwierdzają, że zwiększona opuchlizna u kobiet w ciąży występuje często np. w okresie letnim. Obrzęk może być wówczas bardziej widoczny i jest to naturalna reakcja organizmu na zwiększoną temperaturę. Charakterystyczną cechą dla opuchlizny w ciąży jest fakt, że zwykle nasila się ona w ciągu dnia. Obrzęk jest bardziej widoczny wieczorem – zwłaszcza jeśli kobieta realizowała szereg aktywności w ciągu dnia.  Brak współistniejących schorzeń i objawów może być dla przyszłej mamy informacją, że opuchlizna to wyłącznie wynik zmian hormonalnych i zatrzymania płynów.

Kiedy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna?

Okres trwania ciąży wymaga regularnej obserwacji własnego organizmu. Bagatelizacja objawów towarzyszących obrzękom może być niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka. Opuchlizna może niekiedy wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, które wymagają szybkiej interwencji medycznej. Nagłe pojawienie się obrzęku i jego widoczne nasilenie może być objawem nadciśnienia indukowanego ciążą, nazywanego preeklampsją. 

Kolejnym przypadkiem, który wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, jest obecność innych, niepokojących objawów, tj. np. wymioty, nudności, zawroty i bóle głowy czy zaburzenia widzenia. Groźnymi typami obrzęków są również te, które występują w nietypowych miejscach na ciele. Jeśli obrzęk nasila się i zaczyna pojawiać się na podbrzuszu, twarzy czy udach, może być to jeden z pierwszych objawów zatrucia ciążowego, czyli tzw. gestozy.

Opuchlizna w ciąży – kiedy jest niebezpieczna?

Powyższe informacje stanowią rzeczowe wskazówki, jednak należy pamiętać, że w pełni profesjonalną i specjalistyczną diagnostykę jest w stanie wykonać lekarz prowadzący ciąże. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy obaw co do pojawiającej się na ciele opuchlizny, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan zdrowia matki i dziecka, weryfikując, czy obrzęki nie są objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Regularne wizyty lekarskie są w stanie zapewnić bezpieczny przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży i jej dziecka jest najważniejsze, dlatego nie wolno bagatelizować nietypowych objawów.