Jak ograniczyć nocne karmienie piersią?

Mleko matki ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. To właśnie ono dostarcza maluchowi niezbędnych składników, które zwiększają jego odporność i jednocześnie wpływają na odpowiedni wzrost. Jednak w końcu przychodzi czas, kiedy mama musi odstawić dziecko od piersi. Nie jest to jednak łatwe, a to, kiedy to nastąpi, zależy zarówno od matki, jak i od maluszka. Czas więc poznać odpowiedź na pytanie, jak ograniczyć nocne karmienie piersią oraz kiedy jest ku temu najlepsza pora.

Jak ograniczyć karmienie piersią w nocy?

Z pewnością każda mama zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi. Tak naprawdę nie ma z góry ustalonego czasu, kiedy powinno to nastąpić. Każde dziecko jest bowiem inne i rozwija się w zupełnie inny sposób. Dlatego też bardzo ważne jest obserwowanie swojego maluszka. Mama nie może jednak zapomnieć również o sobie i o tym, że również powinna być wypoczęta. Niektóre maluchy rezygnują z mleka matki już po 3-4 miesiącach. Dzieje się to jednak bardzo rzadko, nie można więc traktować tego jako regułę.

Z pewnością w pierwszych tygodniach ciąży karmienie powinno następować co 4 godziny. Jeżeli jednak maluch dobrze się rozwija i nie potrzebuje aż tak częstego karmienia, nie warto specjalnie go wybudzać. Kiedy dziecko osiąga wiek 2-3 miesięcy można powoli uczyć je, że noc jest do spania. Tak więc jedno nocne karmienie w zupełności powinno wystarczyć. Kiedy już jednak dziecko otrzyma dietę wzbogaconą o nowe posiłki, można już niemal całkowicie zrezygnować z karmienia piersią.

Jak zrezygnować z nocnego karmienia piersią?

Jednym z najważniejszych czynników, który pomoże odstawić maluszka od piersi, jest prawidłowe rozszerzenie diety. Pokarmy stałe można wprowadzać już od 6. miesiąca życia. Dziecko, jedząc więcej posiłków stałych, potrzebuje mniej mleka. Należy jednak pamiętać, że dania muszą być syte i wysokoenergetyczne (min. 69 kcal/100g). Jeżeli półtoraroczny maluch nadal potrzebuje nocnego karmienia piersią, należy zastanowić się, czy posiłki są odpowiednio syte.

Duży wpływ na odstawienie dziecka od piersi ma również wyciszenie przed snem i wieczorny rytuał. Należy więc pamiętać o tym, aby dziecko było kładzione spać codziennie o tej samej godzinie. Warto również przeprowadzać czynności, które będą kojarzyły się z porą spania: wieczorna kąpiel, kolacja, ubieranie piżamki, czy mycie ząbków. Podczas kolacji należy dawać jasne sygnały, że jest to ostatni posiłek. Z kolei wieczorne karmienie piersią można zastąpić czytaniem bajki, śpiewaniem kołysanek, czy też przyciemnieniem lub zgaszeniem światła.

Jak ograniczyć nocne karmienie piersią? — praktyczne porady

Do usypiania dziecka warto zaangażować również tatę. Przyzwyczai to malucha do jego obecności. Nawet kiedy dziecko wybudzi się w nocy, do zaśnięcia wystarczy mu już bliskość taty. Przed zaśnięciem dziecko powinno zjeść pożywną kolację. Jeżeli dziecko dopadnie głód, na pewno będzie domagało się w nocy mleka mamy. Dlatego też ważne jest, aby kolacja była lekkostrawna i jednocześnie treściwa.

Wartą polecenia metodą jest również “tankowanie do pełna”. Przed położeniem się spać, mama powinna podać dziecku mleko o godzinie 18, następnie po dwóch godzinach oraz jeszcze raz przed udaniem się na odpoczynek (a nawet kiedy dziecko już śpi). Rano piersi wytwarzają pokarm najbardziej bogaty w tłuszcze. Warto więc odciągnąć trochę takiego mleka i podać je maluchowi przed snem. Jest ono treściwe i bogate w składniki odżywcze, co zagwarantuje spokojny sen dziecka w nocy.

Kiedy maluch obudzi się z płaczem w nocy, zamiast mleka można podać mu wodę. Z pewnością dziecko z początku będzie się buntowało. Kiedy zacznie płakać, zamiast podawać mu pierś, warto tulić je aż do skutku. W ostateczności można podać smoka do possania na kilkanaście minut. Mimo początkowych problemów, dziecko w końcu przyzwyczai się do tego i zacznie jeść więcej w ciągu dnia. Dobrą metodą jest również to, aby mama zaczęła nosić zakryte piżamy, które utrudniają dostęp do piersi. Jest to szczególnie ważne, kiedy mama śpi razem z dzieckiem.