Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Ciąża jest niewątpliwie wyjątkowym stanem. Spodziewasz się pierwszego dziecka? W takim razie pewnie zastanawiasz się, jak powinien przebiegać poprawny rozwój płodu. Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży zaczyna bić serduszko czy kiedy widać bicie serca płodu na USG? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Pierwsze tygodnie rozwoju płodu są szczególnie intensywne dla powstającego organizmu. Kilkukrotnie zwiększa swój rozmiar, a przy tym zaczynają się rozwijać różne organy. Zastanawiasz się, kiedy udać się na USG i kiedy słychać bicie serca dziecka na tyle, być mogła go posłuchać? Na samym początku warto się zastanowić, jak liczony jest wiek zarodka. Mianowicie, za moment rozpoczęcia ciąży uznaje się datę ostatniej miesiączki, a nie czas zapłodnienia. Oczywiście, zdarza się, że w niektórych przypadkach obliczenia nie są precyzyjne lub nie zna się daty miesiączki, dlatego w celu obliczenia wieku dziecka wykorzystuje się CRL, czyli wielkość zarodka.

Kiedy widać bicie serca płodu na USG?

W którym tygodniu ciąży widać serduszko na USG? To niewątpliwie moment, na który czeka każda młoda mama. Zastanawiając się, w którym tygodniu zaczyna bić serce, warto przede wszystkim mieć świadomość, że organ ten musi się dopiero wykształcić. Na samym początku życia płód podlega intensywnemu procesowi organogenezy. Najpierw wyodrębnia się cewa sercowa, która stopniowo zaczyna zmieniać się w dwukomorowe i dwuprzedsionkowe serce. Uznaje się, że zaczyna ono bić w 6. tygodniu ciąży. W tym momencie zarodek ma długość około trzech milimetrów. Kiedy najpóźniej zaczyna bić serce płodu? Wiele zależy tak naprawdę od indywidualnego przypadku, jednak eksperci uznają, że serce powinno bić najpóźniej w 7. tygodniu ciąży, choć zdarza się, że ma to miejsce nawet w ósmym (co może też być związane z nieprawidłowym obliczeniem wieku ciąży). Niestety, późniejsze niebicie serca oznacza ciążę obumarłą.

W okolicy 6–7. tygodnia ciąży trwa wspomniana organogeneza, w czasie której powiększa się głowa, a zarodek przybiera kształt litery C. W tym samym czasie zaczyna się wyodrębniać twarz, kształtują się naczynia krwionośne, powstaje pępowina. Poza rozwojem serca można też zauważyć początek kształtowania się kończyn górnych i dolnych.

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka?

W tym przypadku sytuacja nie jest taka sama, jednak bardzo podobna. Skoro organ wykształci się w 6. tygodniu ciąży, to również wtedy będzie można go zobaczyć i usłyszeć na ultrasonografie. Pamiętaj jednak, żeby u specjalisty pojawić się dwa tygodnie wcześniej, żeby zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Nawet jeśli byłaś wtedy u lekarza, jednak ten nie wykonał badania USG, to należy je zrobić w innym miejscu, żeby zachować standardy opieki okołoporodowej.

Warto wspomnieć, że na siłę odgłosu bicia serca dziecka wpływa przede wszystkim precyzja aparatu, ponieważ starsze urządzenia najpewniej nie pozwolą na emisję dźwięków w 6. tygodniu (nadal jednak lekarz będzie w stanie zobaczyć, czy serce dziecka bije), a czasami trzeba z tym czekać nawet do 11. tygodnia. W podobnym czasie możesz usłyszeć bicie serca płodu za sprawą echosondy, czyli nowoczesnej słuchawki położniczej.

Tętno zdrowego płodu w okolicach 6. tygodnia życia waha się między 110–160 uderzeniami na minutę. Zwykle jednak mierzy je później. W 10. tygodniu może wzrosnąć do 170 i w tym momencie osiąga swój punkt szczytowy, ponieważ następnie powinno spadać (do około 130 uderzeń na minutę pod koniec ciąży).

Nieprawidłowości w zakresie tętna mogą świadczyć o poważnych chorobach, dlatego właśnie badania USG są tak zalecane. Można bowiem wykryć tachykardię (za szybkie bicie serca – powyżej 160–180 uderzeń na minutę), jak i przeciwstawną bradykardię (poniżej 110 uderzeń na minutę). Nieprzypadkowo coraz częściej sięga się po domowe detektory tętna płodu, zwane też dopplerami.

Pamiętaj, że regularne odwiedziny u lekarza prowadzącego pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości podczas porodu czy wcześnie wykryć ewentualne dolegliwości oraz skutecznie na nie zareagować.

Sprawdź ofertę naszego sklepu!