Niepłodność a bezpłodność - czym się różnią?
Niejednokrotnie mogliśmy spotkać się z zamiennym stosowaniem pojęć niepłodność oraz bezpłodność, jednak ich znaczenie nieco różni się od siebie. Oba stany przysparzają trudności lub uniemożliwiają zajście w ciążę, w efekcie prowadząc do powikłań zdrowotnych. W przygotowanym przez nas artykule poruszyliśmy tak ważne zagadnienia, by rozwiać wątpliwości czytelników i objaśnić występujące pomiędzy nimi różnice.
Bezpłodność a niepłodność - co warto wiedzieć?
Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność jest stanem, w którym mimo usilnych starań, niestosowania antykoncepcji i regularnego współżycia (od 2 do 4 razy w tygodniu), kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę przez okres 12 miesięcy. W takiej sytuacji powinnyśmy skonsultować się ze specjalistą, który zleci wykonanie odpowiednich badań, by na ich podstawie rozpocząć leczenie.
Natomiast bezpłodność jest sytuacją nieodwracalną, z którą medycyna obecnie nie potrafi sobie skutecznie poradzić. Termin ten w przeciwieństwie do niepłodności, którą możemy leczyć, oznacza trwałą utratę zdolności do spłodzenia potomka.
Niepłodność a bezpłodność - co może zwiększać ryzyko ich wystąpienia?
Trudno jednoznacznie określić przyczyny powstawania niepłodności oraz bezpłodności, ponieważ musimy mieć na uwadzę, że są niezwykle złożone. W pewnym stopniu zależą od naszego zdrowia, kondycji, indywidualnych predyspozycji czy warunków zewnętrznych. Dlatego wśród najlepiej poznanych czynników mogących mieć wpływ na omawiane w artykule stany, możemy zaliczyć palenie papierosów, przewlekły stres, stosowanie sterydów anabolicznych czy przyjmowanie niektórych medykamentów.
Co więcej, za powstanie bezpłodności oraz niepłodności mogą odpowiadać między innymi niektóre z chorób układowych, takie jak cukrzyca czy niedokrwistość, a także przyjmowanie narkotyków oraz nadużywanie alkoholu. Ryzyko wystąpienia stanów zwiększa się również w wyniku infekcji kiły, świnki bądź rzeżączkowego zapalenia jąder.
W przypadku kobiet na niepłodność oraz bezpłodność mogą niekorzystnie działać niedrożność jajowodów, zaburzenia jajeczkowania, nieprawidłowa budowa układu rodnego, endometrioza lub choroby zakaźne.
Diagnozowanie problemu
Powinniśmy być świadomi tego, iż z problemem niepłodności boryka się około 14-20 % par znajdujących się w wieku rozrodczym. Rozpoznanie przyczyny wystąpienia zaburzeń płodności wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki, na której podstawie nie tylko poznamy główny czynnik odpowiadający za niepłodność, ale również lekarz będzie w stanie wykluczyć bezpłodność.
Podstawą postępowania jest szczegółowa ocena płodności zarówno kobiety, jak i mężczyzny oraz przeprowadzenie pogłębionych testów. Powinniśmy poddać się badaniom infekcyjnym, hormonalnym, genetycznym, obrazowym, badania nasienia oraz wielu innych, które zaleci nam specjalista.
Jak przebiega leczenie niepłodności?
Dopasowanie odpowiednich metod leczenia powinno być w pełni adekwatne do przyczyn odpowiadających za problem z zajściem w ciążę. Zazwyczaj lekarz przekazuje istotne porady, dotyczące terminów współżycia czy wskazuje na możliwość wprowadzenia terapii hormonalnej oraz przeprowadzenia drobnych zabiegów chirurgicznych.
W przypadku braku rezultatów możemy rozważyć zastosowanie innych metod, takich jak inseminacja lub i vitro. Powinniśmy jednak pamiętać, że problem niepłodności powiązany jest również z kłopotami sfery psychicznej, dlatego warto, abyśmy od samego początku zadbali o nasz stan emocjonalny.
Różnica między niepłodnością a bezpłodnością - podsumowanie
Mimo iż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rozbieżności pomiędzy omawianymi przez nas w artykule stanami, to musimy być świadomi ich występowania. Niepłodność występuje w momencie, w którym regularnie przez okres 12 miesięcy bezskutecznie staramy się o dziecko. Po tym okresie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i ustali najlepsze metody leczenia. Natomiast bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, w którym jesteśmy niezdolni do spłodzenia dziecka.