Ile razy karmić piersią 8-miesięczne dziecko?

Wiedza o częstotliwości karmienia 8-miesięcznego malucha jest dla każdej mamy niezwykle ważna. Prawidłowy sposób żywienia sprawi, że dziecko otrzyma odpowiednią dawkę składników odżywczych, by mogło prawidłowo się rozwijać i rosnąć. W poniższym artykule poruszyliśmy kwestię podstawowych zasad karmienia maluszków, dotyczących ilości podawanego pokarmu.

Ile razy karmić piersią 8-miesięczne dziecko?

Dzieci karmione pokarmem matki jedzą częściej od tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Noworodki zazwyczaj ssą pierś co około 2-3 godziny, jednak z czasem ich układ pokarmowy dojrzewa, a czas między karmieniami stopniowo się wydłuża. Karmione piersią niemowlę w większości przypadków przyjmuje około 90% dostępnego mleka matki w trakcie pierwszych dziesięciu minut ssania z każdej piersi.

Jeśli zależy nam na bezwzględnym przestrzeganiu proporcji, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlę w wieku około 8-miesięcy wymaga karmienia piersią w przedziale od 6 do 8 razy. Natomiast trudno jednoznacznie określić ilość spożywanego na raz pokarmu, dlatego warto, abyśmy z uwagą obserwowali naszego maluszka, by widzieć, czy prawidłowo przybiera na wadze. 

Karmienie piersią - dlaczego warto?

Karmienie piersią to bardzo ważna czynność umożliwiająca budowanie relacji z dzieckiem. Co więcej, mleko matki zawiera wiele substancji odżywczych, minerałów, witamin oraz antyoksydantów, zmniejszających ryzyko wystąpienia infekcji u naszego maluszka. Dzięki temu każdego dnia dostarczymy mu wszelkich niezbędnych składników, by mógł prawidłowo się rozwijać i zdrowo rosnąć. 

Jak rozpoznać, że niemowlę jest głodne?

Jednym z najważniejszych aspektów, na którym powinniśmy się skupić, jest umiejętność rozpoznawania, gdy nasze dziecko jest głodne. Mimo umownej ilości i stopniowego rozszerzania diety niemowlaka, warto, abyśmy potrafili ocenić, w jaki sposób dziecko sygnalizuje głód. Zazwyczaj możemy go rozpoznać na podstawie zachowania maluszka. Głodne 8-miesięczne dziecko zwykle staje się bardziej pobudzone, wysuwa język, kopie oraz wierci się energicznie, wykonuje ruchy ssania czy wkłada do buzi palce bądź dłonie.

Czy 8-miesięcznie dziecko powinno jeść w nocy?

Dobrze przybierające na wadze 8-miesięcznie niemowlę nie wymaga karmienia w nocy, co ułatwi stopniową eliminację posiłków, by około pierwszego roku życia maluch mógł spożywać 5 posiłków na dobę. Musimy również pamiętać, by zgodnie z zaleceniami lekarza i według rzetelnej wiedzy urozmaicać posiłki naszego potomka, wzbogacając je o wybrane warzywa, mięso, produkty mleczne czy delikatne przyprawy. 

Co powinno jeść 8-miesięczne niemowlę?

Jadłospis dziecka, które ma 8 miesięcy, nie powinien opierać się jedynie na mleku matki. Powinniśmy do niego włączyć szereg produktów, dzięki którym dostarczymy maluchowi niezbędnych składników i zaspokoimy jego głód. W diecie naszego dziecka możemy wykorzystać wiele dobrej jakości artykułów spożywczych, takich jak ryby, brokuły, kalafior, pietruszkę czy szpinak, a także produkty zbożowe w postaci kaszek bądź płatków owsianych. Warto postawić również na jajka w formie całkowicie ściętej, oleje roślinne i masło, jogurt naturalny, rozdrobnione sery oraz nasiona roślin strączkowych.

Czego nie wprowadzać do jadłospisu 8-miesięcznego dziecka?

Występuje również wiele produktów, których nie powinniśmy podawać naszemu 8-miesięcznemu maluszkowi. Wśród nich znajdziemy miód, serek topiony, sól i cukier, syropy słodzące, produkty z niepasteryzowanego mleka, jak i potrawy smażone. Warto także pamiętać, by podstawą podawanych dziecku posiłków nie stało się niemodyfikowane mleko.

Jak często karmić piersią 8-miesięczne dziecko? Podsumowanie

Częstotliwość karmienia 8-miesięcznego dziecka nie powinna być większa niż 8 razy na dobę. Musimy mieć jednak na uwadze, że to czas, w którym w diecie naszego maluszka powinny znaleźć się również inne produkty spożywcze, dzięki którym możliwe stanie się dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych, wspierających prawidłowy rozwój.