Krzywa cukrowa w ciąży - kiedy zrobić to badanie?
Cukrzyca ciążowa to schorzenie będące wynikiem nietolerancji węglowodanów. Do przyczyn schorzenia możemy zaliczyć pojawiające się zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także zwiększony poziom insuliny. Dlatego w tym okresie powinniśmy być pod stałym nadzorem lekarza prowadzącego, który zleci wykonanie wszelkich istotnych badań, aby mieć wszystko pod kontrolą. Kiedy krzywa cukrowa w ciąży?
Krzywa cukrowa w ciąży - w którym tygodniu?
Mimo iż ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, zdarzają się sytuacje, które wywołują stres u ciężarnej. Jednym z nich jest cukrzyca ciążowa, którą powinniśmy przez cały czas kontrolować. Zdarza się, że trzustka przyszłej mamy nie jest w stanie dopasować się do wymagań metabolicznych, a tym samym wyprodukować prawidłowej ilości insuliny. Przekłada się to na wysoki poziom glukozy we krwi. Wśród dodatkowych czynników ryzyka możemy również wymienić otyłość, zespół policystycznych jajników czy poronienia. Cukrzycę w ciąży, specjalista rozpoznaje najczęściej pomiędzy 24 a 28 tygodniem. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że ryzyko jej wystąpienia ulega wzrostowi z każdą kolejną ciążą, ale również wiekiem ciężarnej.
Krzywa cukrowa w ciąży - kiedy robić?
Zastanawiając się nad pytaniem, do kiedy krzywa cukrowa w ciąży, powinniśmy mieć na uwadze, jak kluczowym jest ona badaniem. W wyniku zagrożeń, jakie wiążą się z cukrzycą cukrową, krzywą cukrową powinniśmy wykonać w trakcie każdej ciąży, bez względu na to, czy wcześniej mieliśmy problemy z gospodarką węglowodanową, czy też nie. W zdecydowanie większej ilości przypadków cukrzyca ciążowa wynika z zaburzeń hormonalnych pojawiających się w organizmie przyszłej mamy. Dlatego poddawanie się regularnym, rutynowym pomiarom glikemii na czczo jest tak istotne. W przypadku przekroczenia prawidłowych wartości, krzywa cukrowa powinna zostać wykonana już przed 24. tygodniem ciąży.
Cukrzyca ciążowa - jak się objawia?
W trakcie ciąży powinnyśmy z uwagą obserwować nawet najdrobniejsze objawy. Czasem nawet te niewielkie, mogą wbrew pozorom wymagać konsultacji ze specjalistą. Cukrzyca ciążowa z początku może nie wiązać się ze znaczącymi objawami, ponieważ wielokrotnie są one typowymi dolegliwościami, z jakimi możemy zetknąć się w trakcie ciąży. Na początku możemy zauważyć wzmożone pragnienie bądź niekontrolowane napady głodu. Dodatkowymi objawami mogą być uczucie przewlekłego zmęczenia, wielomocz, wzmożona senność czy infekcje układu moczowo-płciowego, a także pojawiające się skoki ciśnienia. Jednym z objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój, jest nagły przyrost masy ciała, również płodu.
Krzywa cukrowa - na czym polega?
Odpowiednie przygotowanie do badania jest istotną kwestią, jednak nie wymaga podejmowania nader skomplikowanych działań. Przed udaniem się do szpitala warto zrezygnować ze zmiany diety lub nadmiernej aktywności fizycznej. Koniecznie również jest, by ciężarna zadbała o swoje zdrowie, gdyż nawet z pozoru niewielkie przeziębienie może mieć wpływ na wyniki badania. Przed wizytą powinniśmy przekazać lekarzowi wszelkie informacje o przyjmowanych lekach, a na samo badanie przyjść na czczo.
Krzywa cukrowa w trakcie ciąży jest procesem składającym się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest zbadanie poziomu cukru we krwi na pusty żołądek. Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu z glukozą, która przyszła mama będzie musiała wypić. Pomiar glukozy specjalista wykona po upływie godziny, a następnie dwóch godzin od wypicia przyrządzonego roztworu.
Przygotowanie do porodu - o czym warto wiedzieć?
Poród dla wielu kobiet jest niezwykle stresującym wydarzeniem, do którego można się w odpowiedni sposób przygotować. Zaopatrując się w oferowany przez nas balonik medyczny Aniball, można zadbać o swój stan fizyczny oraz psychiczny, a także zwiększyć poczucie kontroli nad własnym ciałem. Dzięki temu ciężarna zapewni sobie łatwiejszy oraz szybszy poród. Balonik Aniball to wysokiej jakości produkt medyczny umożliwiający przygotowanie krocza do obwodu główki przy porodzie.
Przeczytaj także: