Kiedy znika linea negra?

Kreska na brzuchu w ciąży – czym jest linea negra i kiedy znika?

Ciało kobiety zmienia się w ciąży w dużym stopniu – niekiedy są to zmiany odwracalne, a czasami pozostają pamiątką do końca życia, którą trzeba zaakceptować. Blizny stają się ciemniejsze niż zazwyczaj, piegi – wyraźniejsze, pojawiają się pajączki. Jednak najbardziej charakterystyczna zmiana to ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Linea negra to rodzaj zmiany pigmentacyjnej naturalnie występującej w tym czasie, która pojawia się wzdłuż brzucha, od pępka do spojenia łonowego.

Kreska na brzuchu w ciąży – czym jest linea negra?

Wiele kobiet jest zaskoczonych pojawieniem się na ciążowym brzuchu linea negra. Co to tak właściwie jest? Linea negra to prosta, ciemna smuga ciągnąca się zwykle od pępka, wzdłuż dołu brzucha, do spojenia łonowego – może się również pojawić od pępka w górę, w kierunku żeber. Linia na brzuchu jest oznaką zwiększonej ilości hormonów, a ściślej progesteronu, odpowiadającego za produkcję melatoniny. Zastępuje ona kresę białą, skóra w tym miejscu staje się ciemniejsza podobnie jak brodawki sutkowe. Musisz pamiętać, że jest to jeden z naturalnych objawów ciąży. Pojawia się, kiedy dziecko w macicy rośnie, a mięśnie powoli się zwiększają i zaczynają rozchodzić.

W przeszłości występowanie tej linii starano się łączyć z płcią dziecka, ale żadne badania nie potwierdziły występowania takich powiązań. Linea negra występuje zarówno u ciężarnych spodziewających się chłopca, jak i dziewczynki.

Czy linea negra pojawia się u wszystkich ciężarnych?

Linea negra nie zawsze się pojawia, wszystko zależy od zawartości progesteronu w organizmie ciężarnej. Kobiety o ciemniejszej cerze mają wyraźniejszą linię, a blondynki o jasnej cerze mogą jej w ogóle nie zauważyć. Obecność linea negra to sprawa indywidualna, u niektórych matek pomimo kilku ciąż nie pojawia się w ogóle, są również przypadki, że w czasie pierwszej ciąży wystąpi, a w następnych już nie. Cera wrażliwa na przebarwienia i piegi także jest bardziej narażona na pojawienie się kreski na brzuchu. Jeśli przebywasz dużo na słońcu, to bezpośrednie promieniowanie UV także może w dużym stopniu uwydatnić pojawiającą się linię. Natomiast jej brak nie świadczy o żadnym schorzeniu i nie ma wpływu na przebieg ciąży. Okres, kiedy znika linea negra, to z reguły od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie, ale nie musisz się martwić, jeśli utrzymuje się nawet przez rok – to normalne.

Linea negra – kiedy się pojawia?

Na pytanie, kiedy się pojawia linea negra, nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. U niektórych kobiet linia na brzuchu w ciąży staje się widoczna już w pierwszym trymestrze, ale zazwyczaj występuje dopiero w drugim lub trzecim, może uwydatnić się także pod koniec ciąży.
Linea negra pojawia się na skutek procesów, które odpowiadają między innymi za:

- występowanie ostudy w ciąży – są to plamy o ciemniejszym zabarwieniu na czole, policzkach czy dłoniach,

- wyrazistsze zabarwienie znamion, blizn i bliznowców,

- ciemniejszą barwę otoczek sutkowych i warg sromowych,

- pojawienie się przebarwień i zwiększonej ilości piegów.

Kiedy znika linea negra?

Jak już zostało powiedziane, u wielu kobiet pojawia się w czasie ciąży linea negra. Kiedy zniknie? Zazwyczaj zanika ona w zupełności maksymalnie kilka miesięcy po porodzie. Do zaniku linii na brzuchu dochodzi w momencie, kiedy gospodarka hormonalna organizmu wraca do normy. Z reguły staje się to w tym samym okresie, kiedy dochodzi do zakończenia połogu. Linia na brzuchu w ciąży może pozostać widoczna dłużej, jest wówczas właściwie nie do usunięcia w naturalny sposób. Jeśli nie czujesz się dobrze, z tym że nie można się jej pozbyć, zastanów się nad zastosowaniem zabiegów medycyny estetycznej, bardzo dobrym rozwiązaniem może być wykonanie laseroterapii.

To kiedy znika linea negra, jest sprawą indywidualną, u każdej kobiety proces ten przebiega trochę inaczej, a kreska na brzuchu w ciąży przestaje być widoczna w podobny sposób, jak się pojawia, czyli samoistnie. Zniknięcie kreski jest znakiem, że organizm powrócił w zupełności do równowagi hormonalnej sprzed ciąży.

Przeczytaj także artykuł: 5 ćwiczeń rozciągających, które warto wykonywać w ciąży