USG w 6 tygodniu ciąży - co widać?

Ciąża to wspaniały czas zmian i oczekiwań, w trakcie którego napotykamy różne mniejsze lub większe problemy. Często towarzyszy temu również stres związany z badaniami oraz chęcią, aby dziecko było zdrowe. Jednym z niezbędnych procedur jest USG.

Pierwsze badanie tego typu zazwyczaj ma miejsce około 6. tygodnia ciąży. Należy go przeprowadzić w tym czasie, ponieważ zarodek właśnie zaczął się rozwijać i jest mniej więcej wielkości soczewicy. Natomiast ultradźwięki wciąż mogą ujawniać sporą ilość informacji. Co widać na USG w 6. tygodniu ciąży?

Co widać w 6. tygodniu ciąży na USG i jak przebiega cała procedura?

Warto zaznaczyć na samym początku, że pierwsze badanie USG w 6. tygodniu ciąży przeprowadza lekarz wyłącznie za pomocą sondy dopochwowej, którą wkłada do pochwy przyszłej mamy. Ten sposób pozwala na wyraźniejszy obraz rozwijającego się zarodka, gdyż jest on wciąż zbyt mały, aby można było go zobaczyć przez powłoki jamy brzusznej.

Co więcej, przyszła mama nie ma absolutnie czym się stresować, ponieważ takie badanie nie jest szkodliwe ani dla niej, ani dla maleństwa. Ponadto wykonuje je specjalista, który z pewnością zadba o komfort ciężarnej. To bardzo ważne badanie, ponieważ za jego pomocą można sprawdzić, czy zarodek prawidłowo się rozwija.

USG w 6. tygodniu ciąży - co widać?

Jedną z pierwszych rzeczy, które widać już na samym początku przy USG w 6. tygodniu, jest worek ciążowy wypełniony płynem. Pojawia się jako małe, czarne kółko na ekranie, a jego rozmiar może wskazywać, jak daleko rozwinęła się ciąża.

Inną ważną kwestią, którą można zauważyć po 6 tygodniach, jest woreczek żółtkowy. To mała, okrągła struktura znajdująca się wewnątrz worka ciążowego. Dostarcza składniki odżywcze rozwijającemu się zarodkowi, dopóki łożysko nie przejmie tej funkcji. Obecność woreczka żółtkowego jest pozytywnym sygnałem, ponieważ potwierdza fakt, że ciąża rozwija się wewnątrz macicy, a nie poza nią. Ta druga jest dość niebezpieczna i wymaga natychmiastowej opieki medycznej, ponieważ może zagrażać życiu oraz zdrowiu matki, a także dziecka.

W 6. tygodniu można również zobaczyć biegun płodu. Pojawia się jako mała, biała linia w worku ciążowym. Co więcej, na tym etapie można już zobaczyć bicie serca dziecka, które jeszcze nie jest słyszalne. Jednak na ekranie da się zaobserwować jego delikatne migotanie.

Co widać na USG w 6. tygodniu ciąży? Czego się spodziewać?

Należy pamiętać przede wszystkim, że 6. tygodniowy zarodek jest malutki, właściwie ledwo widoczny, dlatego nie da się w tym momencie określić jeszcze płci dziecka. Natomiast badanie ultrasonograficzne pozwala na wskazanie liczby rozwijających się płodów. Jeśli wewnątrz mamy istnieje wiele woreczków ciążowych lub biegunów płodowych, może to wskazywać na ciążę mnogą.

O czym pamiętać przy pierwszym badaniu USG?

Pierwsze badanie USG na takim etapie ciąży może być ekscytującym i pouczającym wydarzeniem przez cały czas oczekiwania. Zapewnia przyszłych rodziców o tym, że wszystko rozwija się prawidłowo oraz pozwala po raz pierwszy na zobaczenie oznak tworzącego się życia.

Przed każdą mamą na tym etapie jest jeszcze długa droga, ale to wczesne spojrzenie przyczynia się wzrostu ekscytacji na nadchodzące miesiące. Dodatkowo pomoże oszacować spodziewany termin porodu, co jest niezbędne przy planowaniu opieki prenatalnej.

Do takiego zabiegu warto się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zachodzi konieczność picia dużej ilości wody. Pełny pęcherz może pomóc lekarzowi uzyskać lepszy widok płodu. Wygodna, a zarazem luźna odzież zapewni komfort zarówno przyszłej mamie, jak i specjaliście, ponieważ czasem może poprosić o zdjęcie części ubrań.

Co istotne, trzeba mieć świadomość, że w trakcie badania istnieje możliwość odczuwania delikatnego dyskomfortu. Oprócz tego warto także zadawać jak największą ilość pytań, ponieważ to rozwieją wszelkie wątpliwości. Natomiast spotkanie ze specjalistą w ramach badania to doskonała okazja do tego, aby uzyskać niezbędne odpowiedzi.