Czkawka u płodu - jak rozpoznać i jakie są jej przyczyny?

Przebieg ciąży może różnić się w zależności od przypadku. Bez wątpienia jest to jednak szczególny czas, w trakcie którego z ciałem kobiety dzieje się wiele interesujących rzeczy.

Rozwój płodu jest procesem bardzo wymagającym pod względem fizjologicznym i nie zawsze wiadomo, czy to, co się dzieje, jest zgodne z normą. Zastanawiającym objawem może być czkawka u płodu. Jak rozpoznać ten objaw oraz co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest czkawka u płodu?

Czkawka u płodu to fizjologiczny objaw, często występujący w ciąży. U dorosłego człowieka w ten sposób nazywa się rytmiczne skurcze przepony, natomiast w przypadku płodu pojawia się, gdy przełyka płyn owodniowy, co powoduje podrażnienie przepony. Ten zaczyna się wtedy kurczyć, co prowadzi do występowania ruchów rąk, nóg lub całego ciała.

Takie skurcze określa się zbiorczo jako czkawka u płodu. Przyczyny tego objawu są zatem nieco inne niż zwykle, jednak to zjawisko przejawia się w podobny sposób. Kluczem do zmniejszenia niepokoju związanego z takim stanem jest przede wszystkim zrozumienie, z czego on wynika.

Czkawka u płodu - przyczyny i czas występowania

Czkawka u płodu zazwyczaj występuje po 9. lub 10. tygodniu ciąży - wtedy przyjmuje się, że jest to normalny objaw. Gdy już mamy do czynienia z tym zjawiskiem, to może zdarzyć się, że występuje nawet kilka razy dziennie. To dziwne uczucie dla ciężarnej, jednak jeśli lekarz nie widzi niczego niepokojącego, to nie ma się czym martwić.

Czkawka u płodu to normalny objaw jego rozwoju i zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj jednak, aby o każdym podobnym zjawisku informować lekarza prowadzącego. Jedynie przy skompletowaniu wszystkich ważnych informacji na temat stanu zdrowia i samopoczucia ciężarnej jest on w stanie dalej prowadzić ciążę w bezpieczny sposób, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie działania.

Warto również dodać, że czkawka u płodu nie zawsze występuje - często zdarza się, że przez cały okres ciąży nie pojawia się ani razu. Taki stan rzecz również nie stanowi powodu do niepokoju - szczególnie jeśli w ogólnym rozrachunku cała ciąża przebiega prawidłowo.

Czkawka u płodu - jak rozpoznać?

Czkawka u płodu jest o tyle niecodziennym zjawiskiem, że można mieć trudności z jego rozpoznaniem, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie było ku temu okazji. Ogólnie przyjmuje się, że mimo to ten stan jest zwykle łatwy do zaobserwowania, ponieważ są to rytmiczne skurcze odczuwane na brzuchu.

Czkawka płodu często objawia się w postaci serii szybkich, rytmicznych ruchów, bliźniaczo podobnych do tych, jakie powodują skurcze mięśni przepony.  Odczucie jest więc podobne jak w przypadku prawdziwej czkawki u dorosłego człowieka.

Jeśli jesteś w kolejnej ciąży, to być może, dużo łatwiej będzie Ci rozpoznać, czy masz do czynienia z czkawką u płodu. To nieco inny ruch w porównaniu do kopnięć. Aby rozpoznać, czy masz do czynienia z tym zjawiskiem, połóż rękę na brzuchu, wyczuwając rytmiczne ruchy. Jeśli są regularne i szybkie, to może to być czkawka.

Częsta czkawka u płodu pod koniec ciąży

Ciężarne mogą zastanawiać się, czy występowanie czkawki u płodu również pod koniec ciąży jest normalne, gdy przyjmuje się, że objaw ten występuje przede wszystkim w pierwszym trymestrze. Co istotne, to zjawisko może się również pojawić pod koniec całego procesu - ponadto taka sytuacja wcale nie stanowi rzadkości.

W ostatnim trymestrze ciąży ruchu płody są zazwyczaj mniej energiczne, ponieważ w macicy zaczyna brakować miejsca. Czkawka w tej fazie będzie więc objawiać się subtelniej, jako delikatne drgania lub pulsacje w dolnej części brzucha. Mogą to być pojedyncze, szybkie ruchy, trwające zaledwie kilka sekund lub dłuższe serie, zbliżone do tych pojawiających się w pierwszych miesiącach ciąży.

Również przy częstej czkawce u płodu pod koniec ciąży należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby skontrolować jej przebieg. Odpowiednia opieka specjalisty jest kluczowa aż do samego rozwiązania.