Mięśnie kegla - co to i jak je ćwiczyć w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, podczas którego z pewnością pragniesz zadbać o swoje zdrowie jak najlepiej. W ferworze przygotowań do pojawienia się maluszka na świecie, przyszłe mamy nie powinny zapominać o własnych potrzebach, których przecież w tym wyjątkowym okresie nie brakuje. Zdrowa mama gwarantuje zdrowie swojemu dziecku, dlatego warto szczególnie zadbać o własne samopoczucie. Oprócz właściwej diety bardzo korzystne są również regularne treningi. Porzuć jednak myśli o forsownych ćwiczeniach na siłowni. W ciąży przydadzą się innego rodzaju ćwiczenia, czyli trening mięśni Kegla. Jak ćwiczyć, aby zobaczyć wymierne korzyści?

Mięśnie Kegla - co to jest? Historia nazwy

Te wyjątkowe mięśnie biorą swoją nazwę od nazwiska Arnolda Kegla, amerykańskiego ginekologa, który przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy na temat tej części organizmu ludzkiego. W swoim artykule opisał innowacyjną metodę ćwiczeń mięśni dna miednicy, która nie zakłada wykorzystania zabiegu chirurgicznego. Analiza Kegla zawierała tezę o konieczności stosowania ćwiczeń mięśni dna miednicy dla wykluczenia problemu z nietrzymaniem moczu. Amerykański ginekolog swoimi zaleceniami objął również pacjentki w ciąży, argumentując je korzystnym wpływem regularnych treningów na przebieg samego porodu, a także okres połogu.

Mięsień Kegla - co to jest i gdzie się znajduje?

Wiesz już, od czego swoją nazwę wzięły mięśnie Kegla. Stosuje się również zamiennie inne określenia, takie jak mięśnie dna miednicy czy mięśnie łonowo - guziczne dna miednicy. Dla uproszczenia jednak najczęściej używa się nazwy biorącej się od nazwiska wspomnianego wcześniej amerykańskiego ginekologa - właśnie on jako pierwszy zwrócił uwagę na tę szczególną część ludzkiego ciała, która do tej pory pozostawała nieco zapomniana.

Od czasu opublikowania ważnego artykułu, coraz więcej uwagi w gabinetach lekarskich zaczęto poświęcać właśnie mięśniom Kegla. Co to za wyjątkowa partia mięśni? Znajduje się ona w pozornie trudnym do zlokalizowania miejscu, jednak przy odrobinie praktyki będziesz w stanie z łatwością je odnaleźć. Aby to zrobić, musisz zlokalizować najpierw trzy odrębne punkty, między którymi rozpięte są właśnie mięśnie Kegla. Rozpocznij od guzów kulszowych znajdujących się w pośladkach - kości te poczujesz przy siadaniu, jeśli podłożysz pod pośladki ręce. Podciągając mięśnie pośladkowe wyczujesz właśnie guzy kulszowe. Kolejnymi punktami są odpowiednio: spojenie łonowe znajdujące się z przodu oraz kość guziczna z tyłu, która kończy kręgosłup. Te trzy punkty tworzą pewnego rodzaju mapę, dzięki której możesz łatwo dowiedzieć się, gdzie są mięśnie Kegla.

Mięśnie Kegla - jak ćwiczyć? Dla kogo są treningi mięśni Kegla?

Większość osób powiedziałaby, że mięśnie Kegla mogą ćwiczyć tylko kobiety. To często powtarzany błąd, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę, że mężczyźni również posiadają tego rodzaju mięśnie i mogą stosować ich profilaktykę. Ćwiczenie męskich mięśni Kegla pozwala uniknąć uciążliwych problemów związanych z oddawaniem moczu, a także zyskać większą kontrolę nad wytryskiem.

Z oczywistych względów o trening mięśni dna miednicy powinny zadbać również kobiety. Ich ćwiczenia poleca się już młodym dziewczynom, odczuwających jeszcze żadnych problemów związanych z tą partią mięśniową. Również brak planów co do macierzyństwa nie jest przeszkodą do ćwiczenia tego obszaru. Utrzymanie mięśni Kegla w dobrym stanie pozytywnie przekłada się na codzienne życie, w tym również jego aspekt seksualny.

O regularne treningi mięśni dna miednicy powinny zadbać szczególnie kobiety spodziewające się dziecka - wizja rychłego porodu to najlepszy motywator do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?

Ze względu na wiele wymiernych korzyści, przyszłe mamy powinny zainteresować się tym, jak wzmocnić mięśnie Kegla. Odpowiedni stan tego obszaru przyczynia się do znacznie łatwiejszego przebiegu porodu, o jakim marzy każda ciężarna kobieta.

Zastanawiasz się jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży, aby nie zrobić sobie krzywdy? Skorzystaj z naszego balonika do treningów Aniball, dzięki któremu nauczysz się odpowiednio rozluźniać i wzmacniać te istotne partie mięśniowe.