Czy można pić elektrolity w ciąży?
Ciąża to okres, w którym przyszłe mamy pragną szczególnie zadbać o zdrowie w trosce o rozwój swojego dziecka. Dość niejednoznaczną kwestią są elektrolity w ciąży. Intuicyjnie wydaje nam się, że mamy na nie większe zapotrzebowanie, a więc powinnyśmy je suplementować. Sprawa nie jest jednak prosta, a jej rozwiązanie nie powinno mieć miejsca bez konsultacji z lekarzem oraz wykonania odpowiednich badań.
Elektrolity w ciąży – jakie są ich normy i jakie pełnią funkcje?
Przyszła mama rzeczywiście ma większe zapotrzebowanie na elektrolity w ciąży, a co więcej jest bardziej narażona na utratę płynów. Objętość krwi może się wówczas zwiększyć nawet o połowę, dziecko czerpie z niej niezbędne substancje, zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, a to wszystko prowadzi do braku równowagi płynów, a niekiedy także odwodnienia. Odpowiedni poziom elektrolitów w ciąży ma przy tym szczególnie ważny wpływ na rozwój dziecka. Biorą one bowiem udział w praktycznie wszystkich procesach, które zachodzą w ludzkim organizmie. Uczestniczą między innymi w przewodnictwie nerwowym, kurczeniu się mięśni, pracy serca oraz układu endokrynnego.
Instytut Żywności i Żywienia podaje, że dobowe zapotrzebowania na konkretne elektrolity w ciąży przedstawia się następująco:
- potas – 3500 mg w czasie ciąży i 4000 mg w trakcie laktacji,
- sód – 1500 mg,
- wapń – 1000-1300 mg,
- chlorki – 2300 mg,
- magnez – 360-400 mg w czasie ciąży i 320-360 mg w trakcie laktacji.
Najczęściej u kobiet ciężarnych występuje niedobór potasu i/lub magnezu. Pierwszy przypadek zazwyczaj objawia się mimowolnymi skurczami mięśni, które powodują dyskomfort. W drugim przypadku u ciężarnej także mogą pojawić się takie skurcze, jednak bardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne zmęczenie, któremu towarzyszy uczucie osłabienia.
Czy w ciąży można brać elektrolity?
Jeśli zastanawiasz się, czy można pić elektrolity w ciąży, zapewne masz na myśli ich suplementację. Zazwyczaj ciężarne mogą zażywać takie preparaty, jednak jak ze wszystkim w tym stanie – należy to wcześniej skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć, że nie tylko niedobór elektrolitów w ciąży jest niebezpieczny, ale także ich nadmiar. Zanim zaczniemy przyjmować suplementy, należy udać się na badania kontrolne. Do oceny poziomu elektrolitów laboratoria posługują się jonogramami. Jest to badanie krwi, na które należy udać się na czczo. Nie zapłacimy za nie wiele – jest to koszt około 20-30 złotych. Każde wyniki należy skonsultować z lekarzem, który oceni, czy kobieta w ciąży może pić elektrolity. Zleci on przyjmowanie tego typu suplementów tylko wówczas, gdy wyniki okażą się w jakiś sposób niepokojące. Na takie badanie warto udać się również wtedy, gdy doskwierają nam zaburzenia rytmu serca, częste wymioty czy obrzęki nóg.
Elektrolity dozwolone w ciąży – jak dbać o ich dobry poziom?
Najlepszym sposobem na zadbanie o odpowiedni poziom elektrolitów w ciąży nie jest ich suplementacja, lecz odpowiednia dieta oraz nawodnienie organizmu. Kobieta ciężarna powinna dziennie wypijać około 2,5 litra wody, najlepiej wysokozmineralizowanej. Warto również zwiększyć spożywanie produktów bogatych w magnez, wapń, sód, potas oraz chlorki.
Magnez znajdziemy na przykład w roślinach strączkowych, orzechach, bananach, ziemniakach, produktach zbożowych, kakao, a także rybach i owocach morza. Ryby pozwolą także na utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia. Podobnie jak szpinak, mleko i produkty mleczne, żółte sery, jarmuż, soja, tofu oraz mak. Sodu powinniśmy szukać w wieprzowinie i wołowinie, oliwkach, ogórkach kiszonych czy konserwowych. Potasu dostarczą nam suszone owoce, pomidory, grzyby, orzechy, mięso z kurczaka lub indyka, buraki, cukinia, fasola i groszek. Chlor dostarczymy do organizmu wraz z produktami zawierającymi sól kuchenną.
Jeżeli chcemy dostarczyć sobie odpowiednią ilość elektrolitów w ciąży, powinnyśmy sięgać po zdrową, nieprzetworzoną żywność. Warto uważać na przykład na napoje izotoniczne, które mogą je uzupełnić, jednak jednocześnie dostarczą naszemu organizmowi sporo konserwantów, barwników oraz cukru.
Dowiedz się także czy badania prenatalne są refundowane.