Różnice między pierwszą a drugą ciążą?
Czym się różni druga ciąża od pierwszej? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, nie jesteś jedyna – to kwestia, nad którą zastanawia się wiele przyszłych mam, które chcą lepiej przygotować się do wydania na świat kolejnego potomka. Wiele mówi się o tym, że zarówno druga ciąża, jak i drugi poród są łatwiejsze i obfitują w mniejszą ilość problemów. Choć statystyki potwierdzają tę tezę, nie oznacza to jednak, że ta reguła znajdzie swoje zastosowanie w przypadku każdej kobiety – wiele różnych czynników ma wpływ na przebieg ciąży i nie sposób dokładnie go przewidzieć na podstawie tego, co działo się podczas pierwszej. Jakich różnic możemy się jednak najczęściej spodziewać?
Czym się różni pierwsza ciąża od drugiej? Czy dolegliwości będą mniej dokuczliwe?
Wielu ciężarnym, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, towarzyszy szereg uciążliwych dolegliwości. Wśród nich znajdziemy nudności, osłabienie czy też senność. Niestety to, jak często i w jakim stopniu pojawiały się w pierwszej ciąży, często nie znajduje przełożenia na drugą. Wiadomo jednak, że ze względu na większe rozciągnięcie mięśni brzucha podczas drugiej ciąży maluch może ułożyć się niżej. Taki stan rzeczy ma różnego rodzaju konsekwencje – z jednej strony przyszłej mamie łatwiej jest oddychać, a zgagi są łagodniejsze. Z drugiej jednak dziecko może wówczas mocniej uciskać pęcherz. Warto mieć ponadto świadomość, że różnice między pierwszą a drugą ciążą w przypadku dolegliwości występują również w tym sensie, że ciężarna posiada wiedzę na temat tego, w jaki sposób może sobie z nimi szybko poradzić.
Różnice między pierwszą a drugą ciążą – świadomość przebiegu ciąży ma ogromne znaczenie
Kobieta, która już wcześniej urodziła dziecko, wie, czego może się spodziewać po 9 miesiącach ciąży. Sprawia to, że z codzienności może zniknąć wiele stresu wynikającego z wyczulenia na sygnały płynące z ciała. Z drugiej zaś strony ciężarna jest już w stanie rozpoznać ruchy dziecka, które dla pierworódki są często nie do odróżnienia od pracy jelit. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku skurczów przepowiadających, które wywołują wiele stresu u kobiet będących w pierwszej ciąży. Jeżeli zastanawiasz się więc, czym się różni pierwsza ciąża od drugiej, z pewnością należy zwrócić uwagę na świadomość jej przebiegu, który potrafi zapewnić o wiele więcej spokoju – stres i lęk podczas pierwszej ciąży mogą potęgować odczuwany ból. Warto mieć jednak przy tym świadomość, że podczas drugiej ciąży kobiety muszą jednocześnie zajmować się swoim pierwszym dzieckiem, co może się wiązać z dużym zmęczeniem.
Czym się różni druga ciąża od pierwszej? Cukrzyca ciążowa, przedwczesne odklejenie się łożyska i tendencja do tycia
Wiele kobiet, które w stanie błogosławionym doświadczyły przykrych dolegliwości i komplikacji, zastanawiają się, czym się różni druga ciąża od pierwszej. Czy wystąpienie cukrzycy ciążowej lub przedwczesnego odklejenia się łożyska w pierwszej ciąży oznacza, że w przypadku drugiej będzie miała miejsce taka sama sytuacja? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Warto jednak mieć świadomość, że prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia takich komplikacji jest większe niż u mam, które ich nie doświadczyły. Brak tego rodzaju problemów w trakcie pierwszej ciąży nie oznacza także, że w przypadku drugiej na pewno nie wystąpią. Co więcej, mówiąc o różnicach między pierwszą a drugą ciążą, należy nadmienić, że cukrzyca ciążowa czy też tendencja do tycia są w pewnej mierze uwarunkowane genetycznie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli wystąpiły w pierwszej ciąży, w drugiej można szybko wdrożyć odpowiednie środki zaradcze i właściwe leczenie.
Różnice między pierwszą a drugą ciążą – łatwiejszy, szybszy i mniej bolesny poród
Statystyki pokazują, że w większości przypadków kobiety rodzące po raz drugi oceniają poród jako szybszy i mniej bolesny. Warto jednak wiedzieć, że tak jak w przypadku przebiegu ciąży nie jest to reguła, którą można zastosować do wszystkich ciężarnych. Ważna jednak jest tu rola świadomości tego, jak wygląda poród i psychicznego przygotowania do wysiłku, który za sobą niesie.