Jakie są początki ciąży

Początki ciąży – jak rozpoznać i na co uważać?

Jeżeli od dłuższego czasu planujesz dziecko, zapewne z niecierpliwością wyczekujesz symptomów zajścia w ciążę. Mimo że każda kobieta nieco inaczej przechodzi przez ten szczególny stan, pewne objawy towarzyszą sporej grupie przyszłych mam. Początki ciąży wiążą się z prawdziwą rewolucją hormonalną zachodzącą w kobiecym organizmie. Jeśli dobrze znasz siebie oraz swoje ciało, z pewnością dostrzeżesz pewne dyskretne zmiany w swoim wyglądzie i reakcjach.

Początki ciąży – jak rozpoznać, że wkrótce zostaniesz mamą?

Zajście w ciążę wywołuje szereg następujących po sobie procesów, które mają na celu przygotować Cię do wydania na świat zdrowego niemowlęcia. Wiele zmian zachodzi dynamicznie, dlatego kobiety, które po raz kolejny są w ciąży, zwykle bardzo wcześnie potrafią wychwycić swój odmienny stan. Niektóre odczuwają tylko subtelne objawy, takie jak ogólne zmęczenie, senność lub zgagę, przez co początkowo nie wiążą ich z możliwością zajścia w ciążę. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są początki ciąży, w tym artykule wyjaśnimy Ci to dokładnie.

Mdłości i wymioty

Uczucie mdłości kończące się niekiedy wymiotami to jeden z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej uciążliwych objawów ciąży. Mdłości zwykle pojawiają się rano, więc dobrze spożywać w tym okresie lekkie śniadania. Jak przetrwać w takiej sytuacji początki ciąży? Co można zrobić, by mdłości nie były tak dokuczliwe? Najlepszą opcją będzie po prostu spożywanie małych porcji i częstsze sięganie po przekąski. Poranne mdłości pojawiają się jedynie w pierwszych miesiącach ciąży, więc z czasem na pewno poczujesz się lepiej. Mogą również wystąpić inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza na samym początku ciąży. Jakie objawy, oprócz mdłości, są charakterystyczne?

Zgaga oraz brak apetytu

Zgaga lub brak apetytu często wywołują obawy, czy mniejsze ilości jedzenia zaspokoją potrzeby maluszka rosnącego w łonie mamy. Na tym etapie ciąży, zamiast zamartwiać się, że jesz zbyt mało, skup się na jedzeniu zdrowo. W ciąży nie trzeba jeść za dwoje, ale dla dwojga. Postaw na wartościowe produkty oraz zbilansowaną dietę.

Omdlenia

Omdlenia nie zdarzają się zbyt często, ale na skutek codziennych mdłości może dojść do spadku poziomu glukozy we krwi, co poskutkuje zawrotami głowy lub omdleniem. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego problemu, podjadaj często małe ilości owoców. Poza tym unikaj gwałtownego wstawania z łóżka i z krzeseł.

Brak miesiączki i obrzmiałe piersi

To jedne z najbardziej charakterystycznych objawów początku ciąży. Jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? Zatrzymanie miesiączkowania lub znaczne zmniejszenie czasu trwania i obfitości krwawienia menstruacyjnego to jeden z głównych objawów ciąży. Dodatkowym znakiem mogącym sugerować ten stan są powiększone, bolesne piersi.

Wahania nastroju

Zmienność nastroju i popadanie w odmienne stany emocjonalne to charakterystyczne zachowania w ciąży. Pozwól sobie w tym szczególnym momencie na różne kaprysy i zaakceptuj pojawiające się emocje. Twój mózg jest właśnie bombardowany substancjami chemicznymi, których celem jest przygotowanie Cię na pojawienie się na świecie dziecka. Z czasem hormony odzyskają właściwy poziom.

Wyczulony zmysł węchu i smaku

Jeśli właśnie zaszłaś w ciążę, może się to u Ciebie objawić nieznaną dotąd wrażliwością na zapachy i smaki. Niektóre produkty spożywcze zyskają twoją specjalną aprobatę, a inne mogłyby przestać istnieć. Szczególnie nadwrażliwość węchowa może stać się uciążliwa na początku ciąży. Co robić, gdy drażnią Cię intensywne zapachy? Przede wszystkim na jakiś czas zrezygnuj z używania perfum i innych kosmetyków wydzielających intensywny zapach. Jeśli Twój partner lub koleżanka z pracy lubią mocne zapachy, delikatnie zapytaj, czy chwilowo mogliby ograniczyć używanie perfum. W publicznych środkach transportu nie wahaj się przesiąść na inne miejsce, gdy zapach osoby siedzącej obok jest zbyt intensywny.

Początki ciąży – na co uważać?

Bądź dla siebie wyrozumiała i dbaj o wypoczynek na początku ciąży. Na co uważać, by wszystko przebiegło prawidłowo? Udaj się na pierwszą wizytę do lekarza, który wyjaśni, jakie objawy mogą Ci towarzyszyć. Ginekolog podpowie też, w jaki sposób możesz złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Uważaj na zbyt intensywny wysiłek fizyczny i na stres. Być może to dobry czas, by nieco zwolnić i pozwolić najbliższym, żeby przejęli część Twoich obowiązków.

Przeczytaj także artykuł: Jak się liczy tygodnie ciąży?