Czy w trakcie hormonalnej terapii zastępczej można zajść w ciążę?
Hormonalna terapia zastępcza jest rozwiązaniem wiążącym się z szeregiem rozważań oraz pytań. Hormony w znaczącym stopniu zrewolucjonizowały rynek medyczny, wpływając na regulację wiele procesów zachodzących w naszych organizmach. Dzięki temu, iż w skuteczny sposób możemy regulować poziom hormonów, niesamowicie zmieniło się podejście do radzenia sobie z leczeniem różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Jednak pytanie pojawia się w momencie, w którym planujemy zajść w ciążę. Czy w trakcie hormonalnej terapii zastępczej można zajść w ciążę? Czy HTZ chroni przed ciążą?
Hormonalna terapia zastępcza a ciąża
Zastanawiając się nad zależnością zastępczej terapii hormonalnej a ciąży, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim terapia przy zastosowaniu hormonów to jeden z najskuteczniejszych sposobów wykorzystywanych w leczeniu objawów menopauzy. Dobrze dobrane hormony są niezwykle efektywnym rozwiązaniem, a konkretne dawki dobierze nam specjalista, tuż po wykonaniu wszelkich istotnych badań. Wokół zależności pomiędzy hormonalną terapią zastępczą a ciążą toczy się wiele dyskusji, krążących wokół możliwości poczęcia potomka w trakcie leczenia.
Okazuje się, iż stosowanie hormonalnej terapii zastępczej nie ma niekorzystnego wpływu na zajście w ciążę, jednak w okresie postmenopauzy występuje niewielka szansa na poczęcie potomka. Mimo iż hormony antykoncepcyjne oraz te, które stosujemy w HTZ, są podobne, to ich działanie jest nieco inne. Cykliczna i złożona terapia jest jednym z lepszych zabezpieczeń, jednak możemy stosować ją dwa lata po menopauzie w momencie, w którym w naturalnie ustępuje jajeczkowanie.
Coraz więcej kobiet w okresie postmenopauzy zaczyna stosować HTZ, uzupełniającą spadający poziom żeńskich hormonów. Dzięki wprowadzeniu takiej metody możemy poczuć się zdecydowanie lepiej, a także sprawnie poradzić sobie z uciążliwymi objawami.
Okazuje się, iż stosowanie ciągłej, dwuskładnikowej hormonalnej terapii zastępczej u kobiet, które nie krwawią w jej trakcie, znacząco zmniejsza się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Musimy jednak mieć na uwadze, iż ciągła oraz złożona terapia, stosowana jest co najmniej rok po menopauzie.
Na czym polega hormonalna terapia zastępcza? Ciąża w czasie jej przyjmowania?
Jak wiemy, decyzja o wprowadzeniu HTZ wiąże się z koniecznością zniwelowania objawów związanych z wygasania czynności jajników. Cały proces polega na regularnym przyjmowaniu przez nas substancji hormonalnych, najczęściej w postaci tabletek bądź plastrów.
Przed podjęciem decyzji powinnyśmy skonsultować się ze specjalistą, który po wykonaniu szerokiej diagnostyki, podejmie odpowiednią decyzję i kroki, by pomóc nam w poradzeniu sobie z problemem.
Jakie są zalety zastępczej terapii hormonalnej?
Do niezaprzeczalnych zalet wprowadzenia hormonalnej terapii zastępczej możemy zaliczyć ustąpienie uciążliwych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, bezsenność, zwiększona potliwość czy chwiejność emocjonalna. Co więcej, estrogeny mają ogromne znaczenie w utrzymywaniu właściwej gęstości kości, a także skutecznie chronią nas przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.
HTZ a ciąża - co warto wiedzieć?
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zazwyczaj następuje w momencie stwierdzenia zaniku czynności jajników, co przekłada się na brak owulacji. W takiej sytuacji szansa na zajście w ciąże jest praktycznie zerowa.
HTZ skierowana jest do młodych, zdrowych kobiet znajdujących się w okresie okołomenopauzalnym, ale również do przedstawicielek płci żeńskiej, które w niedawnym czasie przestały miesiączkować.
Ciąża a odpowiednie przygotowanie
Przygotowanie do porodu jest ważnym elementem, nad którym warto pochylić się już na co najmniej kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawnie, co przełoży się na większy spokój. Odpowiednie przygotowanie to nie tylko spakowanie torby, ale również zadbanie o komfort psychiczny oraz fizyczny. Balonik Aniball jest wysokiej jakości produktem medycznym, który w skuteczny sposób pozwoli nauczyć się świadomego oddychania oraz przyczynia się do skrócenia drugiej fazy porodu.