Jakich leków nie można brać w ciąży?
Ciąża to absolutnie wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Od chwili poczęcia przez kolejne dziewięć miesięcy w jej organizmie rozwija się zupełnie nowe życie, którego funkcjonowanie przez cały wspomniany okres jest całkowicie zależny od matki. Z tego względu należy pamiętać, że każde jedzenie, a także substancje różnego pochodzenia będą miały wpływ zarówno na ciężarną, jak i na rozwijające się w jej macicy dziecko. Trzeba więc bardzo uważać na to, co się je, a także wstrzymać się od spożywania alkoholu, palenia nikotyny oraz stosowania innych używek. Należy także bardzo rozważnie podchodzić do zażywania różnego rodzaju lekarstw, zarówno dostępnych wyłącznie na receptę, jak i tych, które można kupić praktycznie w każdym miejscu. Leki zakazane w ciąży - jakie preparaty zaliczają się do tej grupy? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu, w którym udzielamy odpowiedzi na to pytanie.
Przyjmowanie leków a ciąża
Informacje o tym, jakie leki można przyjmować, a których stosowanie jest całkowicie zabronione, powinna poznać każda kobieta spodziewająca się potomstwa. Specjalnie w tym celu powstała konkretna klasyfikacja preparatów, znana pod nazwą FDA. Dzieli się ona na sześć kategorii - A, B, C, D, X oraz N. Każda z kategorii odpowiada konkretnemu poziomowi ryzyka, które związane jest z zażywaniem danego preparatu w czasie ciąży.
Pierwsze z nich, wpisane do kategorii oznaczonej literą A, to specyfiki, które zostały bardzo dokładnie przebadane klinicznie oraz są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Można je stosować niezależnie od tego, na którym etapie ciąży znajduje się kobieta.
Druga grupa, oznakowana literą B, zawiera substancje, podczas których stosowania w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność. Nie są one tak dokładnie przebadane jak w przypadku pierwszej grupy, przez co nie do końca wiadomo, jaki efekt mogą wywołać u matki i jej nienarodzonego dziecka.
Trzecia grupa z literą C zawiera substancje, co do których istnieją konkretne przeciwwskazania do stosowania podczas ciąży, w tym różnego rodzaju efekty niepożądane pojawiające się w trakcie przeprowadzania badań preparatów na zwierzętach.
Jakich leków nie można przyjmować w ciąży? Po pierwsze - preparatów z kategorii D klasyfikacji FDA. Ich stosowanie niesie za sobą ryzyko dla płodu, jednak w przypadku braku innego wyjścia lub zagrożenia życia matki dopuszcza się leczenie takimi środkami.
Jeśli natomiast chodzi o to, jakich tabletek nie wolno brać w ciąży, to zaliczają się do nich wszystkie preparaty z kategorii X. Są to bowiem substancje, których stosowanie może być tragiczne w skutkach zarówno dla ciężarnej, jak i jej przyszłego potomstwa. Do tej grupy zalicza się m.in. statyny, jod radioaktywny, pochodne witaminy A, niektóre składniki antybiotyków oraz wiele innych. Bezwzględnie zabrania się stosowania tych preparatów kobietom w ciąży.
Istnieje jeszcze jedna grupa, która oznaczona została literą N. Ich również nie należy podawać kobietom w ciąży, ponieważ nie przeszły badań pozwalających na zakwalifikowanie ich do którejkolwiek z wyżej wymienionych grup. Stosowanie ich jest więc bardzo ryzykowne, ponieważ nic nie wiadomo na temat efektów, które mogą wystąpić.
Jakich leków nie można brać w ciąży?
Odpowiedź na pytanie, jakich leków nie stosować w ciąży, nie jest prosta, ponieważ już po samym podziale na kategorie widać, że wpływ na ostateczną decyzję ma bardzo dużo czynników. W pierwszej kolejności zazwyczaj wymieniane są różnego rodzaju antybiotyki. Oprócz tego wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się z zażywaniem leków przeciwbólowych, jak ibuprofen, naproksen czy aspiryna. Całkowicie zabronione jest też stosowanie preparatów na trądzik zawierających witaminę A (należy ona do grupy X w klasyfikacji FDA).
Każdorazowo przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub dopytać lekarza o szczegóły przyjmowania w czasie ciąży danego preparatu.