Małowodzie - co to jest i jak je leczyć?

Małowodzie związane jest ze zbyt małą ilością płynu owodniowego. Najczęściej możemy zaobserwować je w trzecim trymestrze ciąży. Stała opieka specjalisty pozwoli na sprawną reakcję i diagnozę, dlatego warto odwiedzać go regularnie w przypadku podejrzenia małowodzia. Co to jest oraz jak je leczyć?

Małowodzie - co to jest? Objaśnienie pojęcia

Małowodzie to stan, w którym ilość płynu owodniowego w trakcie ciąży jest zbyt mała. Gdy mamy z nim do czynienia, to pomiędzy 32. a 36. tygodniem objętość tej substancji nie przekracza 500 ml. Ponadto wskaźnik AFI mieści się w mniejszym zakresie niż 5-6 cm, natomiast powinien wynosić od 5 do 24 cm.

Małowodzie - przyczyny oraz objawy takiego stanu

Przyczyną małowodzia mogą być zarówno choroby, z jakimi się zmagamy, jak i przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Do czynników wpływających na jego wystąpienie możemy również zaliczyć hipotrofię wewnątrzmaciczną lub wady wrodzone płodu.

Niejednokrotnie małowodzie jest stwierdzane w przypadku schorzeń upośledzających przepływ łożyskowy, co wpływa na zmniejszenie produkcji płynu przez owodnię.

Kiedy mamy do czynienia z małowodziem, objawami, jakie może rozpoznać specjalista, jest mała objętość macicy w porównaniu do wieku ciążowego, zbyt mały obwód brzucha lub niewielki przyrost masy. W trakcie badania położniczego lekarz z łatwością wyczuwa części płodu, natomiast przemieszczanie części przodującej wiąże się z trudnościami.

Małowodzie - jak leczyć? Praktyczne rozwiązania

Po dokonaniu precyzyjnej diagnostyki i stwierdzeniu małowodzia specjalista podejmie odpowiednie kroki, aby zapewnić nam bezpieczne poradzenie sobie z problemem. Leczenie w głównej mierze polega dożylnym nawadnianiu, ale również na podawaniu drogą amniopunkcji sztucznego płynu owodniowego w odpowiedniej ilości, odpowiadającej konkretnemu okresowi ciąży.

Małowodzie - kiedy do szpitala?

Zazwyczaj małowodzie nie powoduje niekorzystnych powikłań, jednak w niektórych przypadkach możemy mierzyć się z hipoplazją płuc bądź wadą wrodzoną, która polega na braku wykształcenia się elementów oskrzelowych, miąższowych tkanki płucnej czy naczyniowych.

W przypadku tej dolegliwości możemy również zmagać się z nieprawidłowym rozwojem malucha, co niejednokrotnie przyczynia się do poważniejszych konsekwencji związanych z jego funkcjonowaniem. Małowodzie niekiedy prowadzi do rozwoju wad układu moczowego, deformacji ciała dziecka, zaburzenia czynności serca płodu, a nawet obumarcia płodu.

Według szeregu specjalistów w sytuacji wystąpienia małowodzia poród może być obarczony większym ryzykiem. Wynika to z faktu, iż mniejsza ilość płynu owodniowego wpływa na gorszą ochronę płodu w warunkach, w których dochodzi do zmiany ciśnienia wewnątrzmacicznego.

Niejednokrotnie trudno jest zdiagnozować małowodzie, dlatego w czasie ciąży powinnyśmy znajdować się pod stałą kontrolą profesjonalisty, który w razie jakichkolwiek nieprawidłowości będzie mógł podjąć odpowiednie działania.

Jak przygotować się do porodu? Praktyczne wskazówki

Odpowiednie przygotowanie się do porodu może znacząco złagodzić stres związany z tak ważnym wydarzeniem. Dlatego nawet na kilka tygodni przed zaplanowanym porodem możemy spakować torbę z najpotrzebniejszymi ubraniami oraz akcesoriami, a także zadbać o zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu związanego z przygotowywaniem się na ostatnią chwilę, co może spowodować pominięcie niezwykle istotnych rzeczy.

Jednym z lepszych rozwiązań jest zaopatrzenie się w balonik Aniball. To produkt medyczny służący zarówno do ćwiczeń przedporodowych, jak i poporodowych. Stanowi rozwiązanie, dzięki któremu przygotujemy mięśnie dna miednicy do rozwiązania.

Małowodzie - co to jest i jak je leczyć? Podsumowanie

Małowodzie jest stanem, w którym występuje zbyt mała ilość płynu owodniowego pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży. To zjawisko niejednokrotnie powoduje trudności w wykryciu, a jego występowanie może nie powodować żadnych powikłań.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których małowodzie w ciąży może okazać się groźne dla dziecka, a wtedy należy znajdować się pod stałą opieką lekarza.