36. tydzień ciąży – który to miesiąc i jak wygląda dziecko?
36. tydzień ciąży to ostatnie chwile przed porodem i jednocześnie jeden z najtrudniejszych etapów. Dziecko jest już niemal gotowe do samodzielnego życia, jego ruchy stają się wyraźniejsze i wręcz bolesne dla matki, a objawy ciążowe bardziej dokuczliwe. Nie możemy doczekać się rozwiązania, choć wciąż na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zdrowie dziecka. Wiele przyszłych mam nie bardzo wie, co będzie działo się w 36. tygodniu ciąży. Który to miesiąc? Choć to prosta matematyka, odpowiedź może wymagać chwili zastanowienia. Jak wygląda rozwój malucha na tym etapie?
36 tydzień ciąży - który to miesiąc?
Miesiąc ma 4 tygodnie, natomiast trymestr obejmuje 3 miesiące – bazując na tej prostej informacji, można wyliczyć dokładny miesiąc ciąży. Wygląda to następująco:
- I trymestr ciąży – tygodnie od 1. do 12.,
- II trymestr ciąży – tygodnie od 13. do 26.,
- III trymestr ciąży – tygodnie od 27. do 40., czyli do porodu.
Dziecko zazwyczaj spędza w brzuchu matki 9 miesięcy. Początek 9. miesiąca to właśnie 36. tydzień ciąży. Ile przybiera dziecko w tym okresie i jak dokładnie się rozwija? To podstawowe informacje, które chce poznać każda przyszła mama.
36. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
To etap ciąży, kiedy dziecko mogłoby już samodzielnie żyć poza łonem matki, np. jeśli zajdzie konieczność wykonania cięcia cesarskiego z powodów zdrowotnych. Jak dokładnie wygląda rozwój poszczególnych części ciała malucha w 36. tygodniu? Zwykle dziecko ma już około 45–47 cm długości (choć parametr ten jest mocno zmienny). To moment, gdy ostatecznie wykształcają się płuca – zachodzi wzmożona produkcja surfaktantu, dzięki któremu dziecko będzie mogło wziąć pierwszy oddech po porodzie. Wszystkie pozostałe układy są już wykształcone.
Szczególną uwagę należy zwrócić na główkę i mózg, który wciąż rośnie. Wskutek jego rozwoju w 36. tygodniu ciąży wyraźnie zaznacza się okolica czołowa czaszki – kości są w tym miejscu wciąż bardzo miękkie i niezrośnięte ze sobą. Ma to na celu sprawne przesuwanie się dziecka przez kanał rodny. Zrost kostny nastąpi dopiero w 1. roku życia, czyli w okresie niemowlęctwa. Mózg rozwija się tak intensywnie, że obwód główki może wynieść nawet 32 cm, przy czym obwód brzuszka wynosi 30 cm.
Ponadto w 36. tygodniu ciąży dziecko ma już rozwinięte paznokcie. Wystają one nawet poza opuszki palców. Policzki stają się pulchne i okrągłe, natomiast uszy jeszcze intensywniej wyłapują wszystkie dźwięki. W III trymestrze warto dużo mówić do dziecka i słuchać przyjemnej muzyki – udowodniono, że wpływa to pozytywnie na rozwój malucha i jego samopoczucie, a także zacieśnia więź z matką.
Krótko mówiąc, maluch wygląda tak, jakim zobaczymy go tuż po porodzie – mimo że to wciąż 36. tydzień ciąży. Ile waży dziecko w tym momencie? To akurat zależeć będzie od wielu czynników. Jednak jeśli jest to ciąża pojedyncza, waga malucha zwykle wyniesie około 2700 gram.
36. tydzień ciąży – ile ruchów dziecka można wyczuć?
W 36. tygodniu ciąży waga dziecka i jego wygląd są już właściwie takie, jakie być powinny w czasie porodu. Maluch zaczyna też wykonywać w tym czasie wyjątkowo intensywne ruchy. To właśnie wtedy możemy najsilniej wyczuć „wiercenie się” przez powłoki brzuszne – maluch przygotowuje się do przyjścia na świat. Ćwiczy chwyty, ssie kciuk, rusza nóżkami. Na badaniu USG można nawet zauważyć, jak bawi się częściami ciała, łapie i puszcza pępowinę lub dotyka swojej buzi. Pod koniec 36. tygodnia ciąży objętość wód płodowych znacznie maleje. Dziecko jest duże, ma więc mniej miejsca dla siebie.
Całkiem normalne jest jego rozpychanie się, co może sprawiać mamie ból. Z powodu braku miejsca nie da się wyczuć już tak dokładnie kopnięć, zastępuje je częste poruszanie się. Uznaje się, że początkiem 9. miesiąca ciąży powinnyśmy zauważać około 10 ruchów dziecka na godzinę.
Samopoczucie przyszłej mamy w 36. tygodniu ciąży
36. tydzień ciąży to nie tylko zmiany w rozwoju dziecka oraz przygotowanie się jego ciała na wyjście na świat. Wiele różnic zauważy w swoim organizmie także mama – częściej pojawiają się skurcze łydek, zgaga, zadyszka. Łatwiej się męczy i zdarza się jej nie trzymać moczu (ponieważ dziecko jest tak duże, że uciska na pęcherz moczowy). Może pojawić się krwawienie z nosa czy z dziąseł, a nawet delikatne chrapanie, którego wcześniej nie było. Dodatkowo występują zaparcia oraz zaczynają się wspomniane bolesne ruchy dziecka. Choć do porodu każda kobieta powinna się przygotowywać już od I trymestru, do właśnie w 36. tygodniu ciąży warto szczególnie pomyśleć o metodach, które sprawią, że rozwiązanie przebiegnie sprawniej – zwłaszcza dotyczy to przygotowania krocza. Obejmuje to regularne masaże, naukę oddychania i rozluźniania mięśni dna miednicy – wszystko to ułatwić może korzystanie z Aniballa.