Jak objawia się nadżerka w ciąży i w jaki sposób można ją leczyć?
W trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które często generują stres i poczucie niepokoju u przyszłej mamy. Zdecydowana większość z nich wynika ze zmian hormonalnych i nie jest niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka. W tym okresie istotna jest jednak szczególna dbałość o swój organizm i szybka reakcja w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów. Jednym z częstszych schorzeń, z jakim zmagają się kobiety ciężarne, jest nadżerka. Przyczyn występowania tej choroby jest wiele i najczęściej zależą one od indywidualnych uwarunkowań biologicznych. Czym tak naprawdę objawia się nadżerka w czasie ciąży? Jakie zagrożenie może generować dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka? Jak wygląda proces leczenia schorzenia?
Nadżerka w ciąży – czym tak naprawdę jest?
Nadżerka w ciąży jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Najczęściej występuje u kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Schorzenie to bardzo często błędnie kojarzone jest z ektopią, czyli inną chorobą układu rozrodczego, która może generować podobne objawy. Nadżerka prawdziwa zwykle nie jest niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka, jednak niezwykle istotna jest regularna obserwacja schorzenia i stosowanie się do zaleceń lekarza w trakcie trwania ciąży. Kobiety borykające się z nadżerką zmuszone są do powstrzymania się od współżycia z partnerem do czasu jej wyleczenia. Podczas badania ginekologicznego nadżerka przybiera formę niewielkiej, czerwonej i nierównomiernej zmiany.
Nadżerka w ciąży – objawy i przyczyny choroby
Istnieje kilka przyczyn i objawów wystąpienia nadżerki w czasie ciąży. Do najczęstszych przyczyn należą: urazy pochwy (powstałe np. podczas stosunku płciowego lub wskutek niepoprawnej aplikacji tamponów), stosowanie antykoncepcji domacicznej, środki plemnikobójcze, poronienia (powodujące znaczne osłabienie szyjki macicy), a także infekcje grzybicze i bakteryjne pochwy. Nadżerka w ciąży bardzo często nie generuje żadnych, bolesnych objawów. Jej występowaniu towarzyszy jednak niekiedy dyskomfort w trakcie trwania stosunku seksualnego z partnerem. Ponadto można zaobserwować żółtawe upławy, nieprzyjemny zapach, a w niektórych przypadkach nawet niewielkie krwawienie. W przypadku występowania któregokolwiek z poniżej wymienionych symptomów, należy jak najszybciej umówić na wizytę lekarską.
Nadżerka w ciąży – zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka
Mimo że w zdecydowanej większości przypadków nadżerka nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla zdrowia matki i dziecka, to nieleczona może nieść szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych w późniejszych etapach życia. Jeśli lekarz prowadzący ciąże wykryje nadżerkę, powinien wykonać pogłębioną diagnostykę i zaplanować indywidualny plan leczenia. W wielu przypadkach wykonuje się kolposkopię czyli zabieg, który polega na szczegółowej obserwacji powierzchni szyjki macicy. Niekiedy specjaliści decydują się także na pobranie próbki i przekazanie jej do badań histopatologicznych. Dzięki temu można wykluczyć pochodzenie nowotworowe nadżerki.
Nadżerka – leczenie w ciąży
Nadżerka w ciąży zwykle nie jest poddawana inwazyjnym zabiegom, mającym na celu jej usunięcie. Kobietom ciężarnym najczęściej podawane są leki przeciwzapalne, które poprawiają florę bakteryjną pochwy i minimalizują stan zapalny. Ponadto przyszła mama zmuszona jest dokładnie kontrolować swój stan zdrowia i regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne u specjalisty prowadzącego ciąże. W trudniejszych przypadkach lekarz może zdecydować się na usunięcie uszkodzonych tkanek szyjki macicy np. za pomocą kriokoagulacji. Należy również zaznaczyć, że nadżerka w ciąży nie ma bezpośredniego wpływu na poród. Nie generuje komplikacji w trakcie narodzin dziecka. Stan zapalny, jaki często towarzyszy nadżerce może być jednak pośrednim zagrożeniem dla płodu. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych i pozostanie pod stałą kontrolą lekarza.