Jak powiedzieć dziecku o ciąży?
Przyjście na świat kolejnego dziecka to niezwykle znaczący moment dla całej rodziny. Poczuciu ekscytacji i radości często towarzyszy lęk, związany z tym, jak powiedzieć dziecku o rodzeństwie. Wiele osób uważa, że nie ma idealnej recepty na poinformowanie starszego potomka o nadchodzących zmianach. Istnieje jednak kilka wskazówek, które warto rozważyć przed podjęciem rozmowy z pociechą. Jak i kiedy powiedzieć dziecku o ciąży, aby nie wzbudzić u niego niepokoju i niechęci do kolejnego członka rodziny?
Kiedy powiedzieć dziecku o ciąży?
Moment poinformowania pociechy o nadchodzących zmianach powinien zostać odpowiednio zaplanowany i przemyślany. Odbiór informacji zależy od charakteru maleństwa, poczucia bezpieczeństwa w domu i sposobu, w jakim dotychczas było wychowywane. Niezależnie od tego, ile lat ma dziecko, zawsze jest to niezwykle znacząca informacja, która bez wątpienia wpłynie również na jego życie. Warto o tym pamiętać i postawić się w sytuacji dziecka przed podjęciem rozmowy. Małe dziecko z pewnością będzie zadawało mnóstwo pytań, a odpowiedzi wcale nie będą tak proste do wyjaśnienia. Trzeba być na to przygotowanym i zawsze podchodzić do dziecka z wyrozumiałością i spokojem. Dzięki temu pociecha nie dozna poczucia odrzucenia, szybciej zrozumie szereg zachodzących zmian i procesów oraz w naturalny sposób przygotuje się na przyjście rodzeństwa na świat.
Jak powiedzieć starszym dzieciom o ciąży?
Mogłoby się wydawać, że poinformowanie starszego, świadomego dziecka o ciąży będzie łatwiejsze, niż zawiadomienie o tym fakcie np. dwuletniego malucha. Starsze dzieci czują jednak silne przywiązanie do rodziców i są jeszcze bardziej przyzwyczajone do rutyny, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Informacja o przyjściu na świat kolejnego członka rodziny może wzbudzać negatywne emocje, tj. lęk przed poczuciem odrzucenia, chęć dominacji, zazdrość. Im starsze dziecko, tym szybciej zda sobie sprawę, że rodzice nie będą już w stanie zapewnić mu tak dużych pokładów atencji. Uwaga zostanie skupiona na noworodku, który będzie potrzebował pełnej, niemalże całodobowej opieki. Dla starszego dziecka jest to duży krok w stronę samodzielności. Warto jednak pomagać mu w stawianiu tych pierwszych, samodzielnych kroków i dążyć do stworzenia nowej, wygodnej dla obu stron równowagi.
Jak wybrać najlepszy moment na powiedzenie dziecku o rodzeństwie?
Wiele osób uważa, że dobrym momentem na poinformowanie dziecka o nadchodzących zmianach, jest ok. 5-6 miesiąc ciąży. Brzuch jest już wtedy doskonale widoczny, kobieta nie może wykonywać wielu czynności (np. podnoszenie malucha), a do rozwiązania coraz bliżej. Dziecko do momentu przyjścia rodzeństwa na świat będzie mogło oswoić się z zaistniałą sytuacją, a także znajdzie przestrzeń na zadawanie nurtujących go pytań. Jeśli dziecko znajduje się w przedziale 2-12 lat, z pewnością pojawi się ich wiele. Warto dopilnować, aby informacja o ciąży wypłynęła z ust rodziców, a nie osób trzecich. Jeśli maluch dowie się o ciąży w sposób niespodziewany, może poczuć jeszcze większy strach i niepokój. Nabieranie dystansu zarówno do przyszłego rodzeństwa, jak i rodziców, to zdecydowanie coś, czego należy unikać.
Kolejne dziecko – odpowiednie przygotowanie rodzeństwa
Na rynku istnieje wiele materiałów edukacyjnych, które pomogą starszemu rodzeństwu zrozumieć szereg zmian i procesów, zachodzących w tracie trwania ciąży. Jeśli obawiamy się reakcji dziecka na informację o rodzeństwie, warto rozważyć zakup książki o przystosowanej do świadomości kilkuletniego dziecka tematyce. Wspólne czytanie i przeglądanie treści może nie tylko oswoić dziecko z faktem pojawienia się nowej osoby w jego życiu, ale i zacieśnić więzi między wszystkimi członkami rodziny. Czym więcej uda się dziecku przekazać i wyjaśnić, tym łatwiej będzie mu mentalnie przygotować się na pojawienie się rodzeństwa. Nie warto uciekać od tematu ciąży i zbywać malca zdawkowymi odpowiedziami. Nowa rzeczywistość może budzić wątpliwości, dlatego należy pozostać cierpliwym i z pełną wyrozumiałością odpowiadać na zadawane przez dziecko pytania.
Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:
Kurzajki w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Endometrioza a ciąża – jak ta choroba wpływ na płodność?