Dźwiganie w ciąży - czy to bezpieczne?

Na czas ciąży bardzo ciężko jest całkowicie wyłączyć się od codziennych obowiązków, które jeszcze przed oczekiwaniem na dziecko były normalne. Potrzeba ich wykonywania zależy przede wszystkim od stylu życia, jednak dni ciężarnej rządzą się swoimi prawami. Warto wiedzieć, ile można dźwigać w ciąży i czy da się w ogóle pogodzić bezpieczeństwo mamy i dziecka z podnoszeniem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule poniżej. 

Czym grozi dźwiganie w ciąży?

Szczególnie aktywne przyszłe mamy, którym bardzo trudno jest usiedzieć na miejscu, mogą odczuwać pewne zagubienie związane z restrykcjami obowiązującymi w czasie dziewięciu miesięcy. Rzeczywiście nie da się ukryć, że tryb życia podczas ciąży musi ulec zmianie. Kobiece ciało zmienia się, stwarzając tym samym odpowiednie warunki do rozwoju płodu. Nie można zatem oczekiwać, że organizm będzie w stanie zachować dokładnie taką samą wydolność, jak jeszcze przed ciążą. Podobna zależność odnosi się również do dźwigania w ciąży. Skutki wcale nie są pozytywne, dlatego, jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wystrzegać się przenoszenia nawet pozornie lekkich przedmiotów. Dodatkowe obciążanie organizmu w tym wyjątkowym czasie absolutnie nie jest wskazane i może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Dźwiganie w ciąży - skutki 

Wiele się mówi o tym, dlaczego nie można dźwigać w ciąży, choć nie zawsze taka dyskusja oparta jest na realnych przykładach. Dużo łatwiej zachęcić przyszłe mamy do odpoczynku przy ukazaniu rzeczywistego problemu, jakim może okazać się dźwiganie w ciąży. Skutki zbytniego forsowania organizmu mogą być dużo poważniejsze, niż się wydaje. W przypadku ciąż z powikłaniami, w których istnieje ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego, nadmierne obciążanie organizmu w postaci dźwigania może taki proces przyspieszyć. Należy mieć na względzie to, że każda ciąża jest inna i przebiega swoim rytmem. Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie można dźwigać w ciąży, trzeba przede wszystkim poruszyć ten temat w gabinecie lekarza prowadzącego. Ginekolog ma wgląd do historii przebiegu ciąży i jest w stanie określić, czy w danym przypadku ma do czynienia z ciążą zagrożoną. Na tej podstawie może zasugerować pacjentce, jaki styl życia będzie dla niej najlepszy. 

Ile można dźwigać w ciąży w pracy?

Dźwiganie w ciąży jest kwestią sporną zwłaszcza w odniesieniu do pracy zawodowej. O ile w codziennym życiu dużo łatwiej jest zrezygnować np. z konieczności noszenia ciężkich siatek z zakupami, to w ramach wykonywania swoich obowiązków w pracy może to wydawać się trudniejsze. Jeśli zastanawiasz się, ile można dźwigać w ciąży w miejscu pracy, to musisz pamiętać o swoich prawach, jakie wyznaczają bezpośrednio przepisy BHP. Nakładają one na pracodawcę umożliwienie pracy kobiecie ciężarnej na innym stanowisku, jeśli przed zajściem w ciążę do jej obowiązków należało podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Gdy nie ma takiej możliwości, obowiązkiem pracodawcy jest znalezienie alternatywnego rozwiązania. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy mówią jasno, że kobieta ciężarna może w pracy przenosić i podnosić przedmioty o masie nieprzekraczającej trzech kilogramów. 

Dźwiganie w ciąży - skutki i alternatywy wymagające aktywności fizycznej 

Kolejną sytuacją, w której może być trudno całkowicie zrezygnować z dźwigania w ciąży, jest chęć wykonywania regularnych treningów na siłowni z obciążeniem. Wskazania dotyczące takiej aktywności należy pozyskać bezpośrednio od ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli natomiast wcześniej trenowałaś, ale na czas ciąży chcesz przejść na lżejszą aktywność, postaw na lekkie spacery, delikatną jogę czy specjalne zajęcia fitness dla kobiet ciężarnych. W zaawansowanej ciąży możesz już sięgnąć po balonik Aniball przeznaczony do wykonywania treningów mięśni dna miednicy. Choć nie są to wymagające ćwiczenia pod względem intensywności, to zdecydowanie efekty są odczuwalne zarówno w czasie porodu, jak i połogu.