Hipotrofia płodu - co to jest?

Hipotrofia wewnątrzmaciczna jest zaburzeniem niosącym ze sobą mnóstwo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych dla naszego dziecka. Okazuje się, że możemy się z nią spotkać na każdym etapie ciąży, jednak zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce po 20 tygodniu. Hipotrofia płodu - co to jest i jakie kroki należy podjąć w razie jej wystąpienia?

Co to jest hipotrofia płodu? Wyjaśnienie pojęcia

Hipotrofia wewnątrzmaciczna to stan, w którym nasz maluch jest mniejszy niż w przypadku norm przyjętych na konkretny okres ciąży. Niestety musimy liczyć się z tym, że jest to sytuacja groźna dla potomka i może być przyczyną jego niedotlenienia. Maluchy z hipotrofią niezwykle często mają niewielką masę urodzeniową, co przekłada się na wzrost ryzyka wystąpienia komplikacji również po porodzie. Możemy spotkać się z jej dwoma rodzajami, a mianowicie hipotrofią symetryczną oraz asymetryczną. Pierwszy z nich występuje do 20 tygodnia życia, natomiast drugi pojawia się po jego minięciu. 

Hipotrofia symetryczna oznacza, że płód jest mały, a asymetryczna polega na tym, że jedynie obwód brzuszka dziecka jest zbyt malutki w porównaniu do normy. Zazwyczaj wykrywa się ją podczas USG płodu, a prócz tego powinniśmy wykonać badania poziomu hormonów, a w szczególności estriolu czy laktogenu łożyskowego. 

Hipotrofia płodu - przyczyny jej wystąpienia

Wiesz już, co to hipotrofia płodu, aczkolwiek warto również dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny odpowiadające za jej wystąpienie. Przede wszystkim możemy do nich zaliczyć aberracje chromosomalne, wady wrodzone, zakażenia, zmiany w łożysku czy zaburzone przepływy w tętnicach macicznych. Okazuje się również, że do zwiększenia ryzyka wystąpienia hipotrofii następuje, jeśli palimy papierosy, jednak rzucenie palenia w chwili zajścia w ciążę nie rozwiązuje problemu. Dlatego taki krok powinniśmy podjąć już w trakcie planowania potomstwa. 

Hipotrofia płodu - jak zapobiec jej skutkom?

Niestety nie na wszystko mamy wpływ, jednak możemy postarać się zapobiec wystąpieniu hipotrofii. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę, powstrzymywanie się od używek i dużo odpoczynku. Niezwykle istotne są także systematyczne wizyty u ginekologa i nadzór z jego strony. Dzięki temu w razie potrzeby możliwa będzie natychmiastowa reakcja, by nie dopuścić do dalszego rozwoju niebezpiecznych infekcji. 

Diagnostyka hipotrofii płodu

Hipotrofię płodu można wykryć w trakcie rutynowego badania ultrasonograficznego, dzięki któremu lekarz może zmierzyć parametry rozwojowe naszego malucha. Najczęściej wykonuje się badanie obwodu brzuszka, jednak w celu wykrycia stanu hipotrofii warto, abyśmy znajdowały się pod stałą obserwacją specjalisty. Im wcześniejsze zdiagnozowanie choroby, tym szybciej można podjąć konkretne kroki. 

W jaki sposób rozwija się dziecko hipotroficzne?

Maluszki z hipotrofią mogą rozwijać się w odmienny sposób, w wyniku czego trudno jest określić, jakie konsekwencje może u naszego dziecka wywołać niedowaga. W niektórych sytuacjach hipotrofia rozwija się naturalnie i nie musimy mierzyć się z żadnym odchyleniem od normy w okresie zarówno niemowlęcym, jak i dziecięcym. Kluczowe jest jednak, by nasz potomek podlegał systematycznym, nieco częstszym niż inne dzieci (z odpowiednią masą ciała), badaniom oraz kontrolom lekarskim. 

Jak przygotować się do porodu?

Właściwe i precyzyjne przygotowanie do porodu to podstawa i skuteczny sposób na poradzenie sobie ze stresem związanym z tak ważnym wydarzeniem. Jednym z lepszych opcji jest inwestycja w balonik Aniball. To produkt medyczny, służący do treningu świadomego oddychania oraz rozluźniania dna miednicy. Dzięki akcesorium zapewnisz sobie szybszy, a także łatwiejszy poród. Ćwiczenia z Aniballem umożliwią uniknięcie urazów krocza podczas porodu oraz pozwolą na wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie. To niezwykle ważne, by przygotować się do zaplanowanego terminu zarówno psychicznie, jak i fizycznie oraz zwiększyć poczucie kontroli nad własnym ciałem i nauczyć się świadomego rozluźniania mięśni.