Acard w ciąży - co daje?

Ciąża to okres, w którym kobieta musi nierzadko przyjmować wiele leków. Służy to zwykle temu, aby dotrzeć do końcowego etapu - porodu. Jeden z najpopularniejszych środków, jaki można znaleźć w apteczce ciężarnej, stanowi kwas acetylosalicylowy. Ten popularny składnik leków wykazuje działania przeciwzakrzepowe oraz przeciwzapalne, dlatego jest niezwykle często zalecany przyszłym mamom.

Jednym z najpopularniejszych leków jest Acard w ciąży. Co daje ten preparat, jakie są jego właściwości oraz kto nie powinien go stosować?

Acard w ciąży — na co?

Na samym początku warto podkreślić, że Acardu nie można stosować wedle własnego uznania. Wcześniej należy bowiem skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zwykle medykament ten jest stosowany od 11 do około 37-38 tygodnia ciąży.

Ten preparat daje wiele korzyści kobiecie ciężarnej. Kwas acetylosalicylowy działa przede wszystkim przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Co jednak najważniejsze, jego regularne stosowanie pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego.

Acard w ciąży - co daje stosowanie kwasu acetylosalicylowego?

Zalety stosowania kwasu acetylosalicylowego zostały odkryte już w XIX wieku. Wtedy też zaczęto stosować go jako podstawowy składnik wielu leków. Początkowo dodawano go przede wszystkim do medykamentów, które miały na celu obniżenie wysokiej temperatury ciała. Później jednak znacznie zwiększono jego przyswajalność.

Obecnie można znaleźć go w lekarstwach przepisywanych w profilaktyce udaru mózgu czy nowotworów. Co jednak najważniejsze, jest to podstawowy składnik Acardu, preparatu chętnie stosowanego przez kobiety w ciąży.

Co daje Acard w ciąży?

Acard przepisywany kobietom w ciąży zwykle zaleca się w dawkach 75-150 mg. Bardzo ważne jest jednak, że tego leku specjaliści nie przepisują każdej kobiecie ciężarnej. Jego zbyt długie stosowanie może stanowić zagrożenie zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i przyszłej mamy. Niekiedy bywa bowiem przyczyną rozszczepienia podniebienia, problemów z sercem, a nawet zmniejszenia wagi urodzeniowej dziecka.

Wiele kobiet zadaje więc sobie pytanie, co daje Acard w ciąży. Przede wszystkim jest przepisywany przez lekarzy w skrajnych przypadkach, do których zalicza się zdiagnozowanie zakrzepicy czy też stanu przedrzucawkowego. W takiej sytuacji kobieta w ciąży musi koniecznie zgłosić się do lekarza. Następnie ten musi przeanalizować ryzyko oraz stwierdzić, czy Acard przyniesie więcej korzyści matce, czy też może zaszkodzić płodowi.

Jak więc widać, Acard podobnie jak inne medykamenty w ciąży powinien być stosowany po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Acard w ciąży - dawkowanie

Bardzo istotne w przypadku stosowania Acardu w ciąży jest również dobranie odpowiedniej dawki leku do każdego przypadku. Specjaliści zalecają, aby kwas acetylosalicylowy u kobiet w ciąży był przyjmowany w minimalnych ilościach oraz wyłącznie pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego.

Jak rozpoznać przedawkowanie tego leku? Przede wszystkim kobieta zażywająca Acard może zauważyć u siebie zaburzenia widzenia, duszności, szum w uszach, a niekiedy nawet drgawki.

Acard w ciąży — co daje?

Mimo, że kwas acetylosalicylowy posiada wiele udowodnionych pozytywnych właściwości, nie każdy może przyjmować ten środek. To samo dotyczy kobiet w ciąży. Przede wszystkim Acardu nie zaleca się w pierwszym trymestrze, a więc w początkowym okresie. Jest to spowodowane faktem, że w tym czasie może dojść do najpoważniejszych zmian w dopiero rozwijającym się płodzie.

Ponadto Acard powinny odstawić także kobiety, które zdecydują się na karmienie piersią. Zawarte w nim salicylany mogą bowiem trafić razem z pokarmem do organizmu dziecka.

Kwas acetylosalicylowy nie bowiem być przepisywany osobom poniżej dwunastego roku życia. Powoduje bowiem rozrzedzenie krwi i może nieść poważne konsekwencje dla organizmu - szczególnie w przypadku noworodków. Należy więc pamiętać, aby przed zastosowaniem Acardu przyszła mama skonsultowała się ze swoim lekarzem prowadzącym. Stosowanie tego leku w poprawny sposób z pewnością przyniesie ciężarnej oraz dziecku więcej korzyści niż szkód.