Czy można jeść nasiona chia w ciąży?
Nasiona chia to jeden z popularniejszych dodatków, które możemy znaleźć zarówno w różnego rodzaju daniach, jak i deserach. W wyniku szeregu właściwości prozdrowotnych zaliczamy je do tak zwanych super-foods, czyli produktów spożywczych o bardzo wysokich wartościach odżywczych. Skoro wszystko przemawia za wprowadzeniem nasion chia do codziennej diety, to czy również kobiety w ciąży mogą je spożywać? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Czy można jeść nasiona chia w ciąży?
Nasiona chia to produkty w szczególności doceniane za wysoką zawartość kwasów Omega-3, a także Omega-6, o które trudno w naszej codziennej diecie. Kwasy te mają ogromne znaczenie w ciąży, ponieważ pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz rozwój maluszka. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie dodawanie ich do deserów i dań, dzięki czemu dostarczymy sobie niezbędnych mikro- oraz makro składników.
Jakie są wartości odżywcze nasion chia?
Nasiona chia wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin z grupy B, białek, wapnia, magnezu, żelaza, cynku czy fosforu. To niesamowite źródło składników odżywczych, którego już jedna łyżka wystarczy, by dostarczyć organizmowi solidną dawkę zdrowia. Możemy dodawać je do puddingów oraz owsianek, mieszać z ulubionymi jogurtami czy jako posypka do sałatek lub wytrawnych tart.
Dlaczego warto jeść nasiona chia w ciąży?
Te niepozorne, niewielkie nasionka mają wiele prozdrowotnych właściwości, przemawiających za ich wprowadzeniem do codziennej diety. Nie tylko są znakomitym źródłem kwasów omega-3 i 6, ale również pomagają uzupełnić utracone składniki odżywcze. Dzięki regularnemu dodawaniu ich do dań oraz deserów możemy zapobiec niedoborom żelaza, a także zrównoważyć poziom cukru we krwi. Zawarty w nasionach błonnik pokarmowy ogranicza jego przyswajanie, co pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia.
Ponadto chia zawiera białko oraz zdrowe tłuszcze, wspierające organizm w walce ze zmęczeniem, co jest szczególnie istotne w okresie ciąży, gdy dostarczamy pożywienia nie tylko sobie, ale również nienarodzonemu potomkowi. Dzięki zawartości błonnika nasiona chia są fantastycznym sposobem w radzeniu sobie z uciążliwymi zaparciami. Skutecznie poprawiają perystaltykę jelit, korzystnie wpływając na nasze samopoczucie i trawienie.
Jak spożywać nasiona chia w ciąży?
Znając odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można jeść nasiona chia, warto również dowiedzieć się, jak powinnyśmy je przyjmować, by zadbać o swoje zdrowie i prawidłowy rozwój płodu. Musimy pamiętać, że produkt nie może stanowić podstawy naszej codziennej diety, dlatego zadbajmy, by nie przekraczać dwóch łyżek nasion na dobę. Jeśli wcześniej nie dostarczałyśmy organizmowi pokarmów z zawartością błonnika, możemy zacząć od ½ łyżki stołowej, a następnie stopniowo zwiększać dawkę.
Nasiona chia są uniwersalnym artykułem spożywczym, który możemy jeść na co najmniej kilka sposobów. Warto dodawać je do deserów, budyniu, sałatek, koktajli, jogurtów czy posiłków. To proste i szybkie wskazówki, dzięki którym wprowadzimy produkt do naszej codzienności.
Czy nasiona mogą być szkodliwe w ciąży?
Spożywane z umiarem nasiona szałwii hiszpańskiej nie są niekorzystne dla naszego organizmu, natomiast niosą wiele korzyści dla zdrowia. To doskonały dodatek wpływający na poprawę trawienia, redukcję wystąpienia cukrzycy czy chorób serca, co jest wynikiem zawartych w nim składników odżywczych.
Nasiona chia - czy można jeść w ciąży? Podsumowanie artykułu
Szałwia hiszpańska, czyli znane nam wszystkim nasiona chia, to popularny dodatek do szeregu potraw oraz deserów, z którego nie powinniśmy rezygnować w czasie ciąży. Produkt zawiera mnóstwo kluczowych witamin, pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie oraz zdrowie.
Nasiona chia są bogactwem kwasów omega-3 i 6, błonnika pokarmowego oraz magnezu, potasu, sodu, żelaza czy innych istotnych witamin oraz minerałów. Ich regularne spożywanie pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, usprawnia pracę jelit i zapobiega rozwojowi chorób serca.