Co na infekcje intymne przy karmieniu piersią?

Infekcje intymne od zawsze towarzyszą kobietom w mniejszym lub większym stopniu. Mogą dotknąć zarówno piersi, jak i elementów układu rozrodczego. Szczególnie narażone na ich wystąpienie są zwłaszcza kobiety karmiące i w ciąży. Sprzyjają temu liczne zmiany hormonalne, które w niektórych przypadkach mogą okazać się niekorzystne dla zdrowia kobiety karmiącej. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby zapobiegać oraz leczyć infekcje intymne przy karmieniu piersią. Jakie są więc najbardziej skuteczne i jednocześnie bezpieczne preparaty?

Infekcje intymne podczas karmienia piersią — jak zapobiegać?

Jak mówi stare lekarskie przysłowie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku infekcji intymnych przy karmieniu piersią. Jak więc można sobie pomóc? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę. Częste mycie, szczególnie bez stosowania specjalnych preparatów, to najlepszy sposób na pozbycie się złych bakterii z okolic intymnych. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć krocze specjalnym ręcznikiem.

Bardzo duże znaczenie odgrywa również zdrowa dieta. Posiłki bogate w owoce i warzywa to najlepszy sposób, aby zahamować rozwój grzybów i bakterii w organizmie. Podstawą jest także unikanie cukru oraz potraw go zawierających, a także spożywanie dużych ilości wody. Ponadto kobieta karmiąca piersią musi zrezygnować ze stresu, alkoholu oraz papierosów. Ważna jest także luźna i przewiewna bielizna, drożdżaki nie przepadają bowiem za dostępem do powietrza.

Co na infekcje intymne podczas karmienia piersią?

Aby wiedzieć, co stosować na infekcje intymne, warto wcześniej dowiedzieć się, czym mogą być one spowodowane. Infekcje intymne mogą mieć podłoże zarówno bakteryjne, jak i grzybicze. Te pierwsze odznaczają się szarą lub białą wydzieliną z pochwy oraz ostrym zapachem i swędzeniem. Z kolei objawy infekcji grzybiczych to przede wszystkim intensywne swędzenie, serowata wydzielina oraz lekko stęchły zapach.

Niezależnie od tego, z jaką infekcją ma do czynienia kobieta karmiąca, nieleczone objawy będą tylko się nasilać. Często występującym zjawiskiem jest zaczerwienienie występujące na zewnątrz, ból, a także pieczenie przy oddawaniu moczu. Bakterie oraz grzyby są zawsze obecne w pochwie kobiety. Jednak ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w trakcie ciąży, zmienia się niezwykle delikatne pH pochwy, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Infekcje intymne mogą być niezwykle groźne, dlatego konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Co na infekcje intymne przy karmieniu piersią?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby wyleczyć infekcje intymne, jest stosowanie probiotyków. Substancje te naturalnie wspomagają organizm w walce z grzybami oraz złymi bakteriami, które są głównym powodem występowania schorzeń w okolicach intymnych. Jeżeli sytuacja robi się poważna, lekarz może przepisać antybiotyk. Należy jednak pamiętać, że środki te zabijają zarówno te pożyteczne, jak i złośliwe drobnoustroje. Dlatego warto sięgać po nie w ostateczności i po konsultacji z lekarzem.

W sytuacji, gdy kobieta mierzy się z infekcją grzybiczą, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, warto stosować preparaty zawierające w składzie fentikonazol lub klotrimazol. Substancje te aktywnie przyczyniają się do zwalczania grzybów w pochwie. Co równie ważne, w bardzo niewielkim stopniu przenikają one do krwiobiegu matki. Środki te można więc bez obaw stosować w trakcie laktacji.

Niestety w przypadku zakażeń bakteryjnych nie ma dobrej metody samoleczenia, która nie zaszkodziłaby dziecku. W takiej sytuacji pozostaje wyłącznie konsultacja z lekarzem. Ten z pewnością przepisze odpowiednie preparaty dostępne na receptę. W okresie laktacyjnym zalecane jest stosowanie środków, które w swoim składzie zawierają połączenie nifuratelu z nystatyną. Leki te najczęściej występują pod postacią gałek dopochwowych lub maści do stosowania w okolicach intymnych. Środki te są uniwersalne i kompleksowe, skutecznie zwalczają bowiem grzyby, pierwotniaki oraz bakterie.