Co to jest pusty pęcherzyk ciążowy i co on oznacza?

Pusty pęcherzyk ciążowy określamy również jako puste jajo płodowe. To stan, w którym mimo zajścia w ciążę, nie dochodzi do prawidłowego rozwoju zarodka. W poniższym artykule wyjaśniliśmy, co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy, a także jakie są jego przyczyny oraz objawy.

Pusty pęcherzyk ciążowy - co to jest? Objaśnienie zagadnienia

Pusty pęcherzyk ciążowy oznacza, że w jego wnętrzu nie rozwija się płód, mimo iż doszło do zapłodnienia i zapłodniona komórka jajkowa zagnieździła się w jamie macicy, to do prawidłowego rozwoju nie doszło. Taka sytuacja jest rodzajem poronienia na wczesnym etapie ciąży, w wyniku czego może okazać się, że kobieta nie zdawała sobie sprawy ze swojego stanu.

Jakie są przyczyny ciąży bezzarodkowej?

Do głównych powodów wystąpienia ciąży bezzarodkowej przede wszystkim możemy zaliczyć różnego rodzaju zaburzenia chromosomalne. Ich źródłem mogą być słabej jakości komórka jajowa bądź nasienie. Jeśli po zapłodnieniu komórka jajowa zaczyna się nieprawidłowo dzielić, organizm kobiety może zareagować zablokowanie zarówno rozwoju, jak i dalszego podziału. Niewłaściwe podziały na tak wczesnym etapie mogłyby przełożyć się na obciążenie malucha wieloma wadami. Ponadto z ciążą bezzarodkową możemy mieć również do czynienia w przypadku wystąpienia niektórych infekcji albo zażywania leków.

Jakie są objawy pustego pęcherzyka ciążowego?

Na samym początku ciąży kobieta może odczuwać takie same objawy zarówno w przypadku ciąży bezzarodkowej, jak i normalnej. Możemy zatem odczuwać poranne mdłości, zatrzymanie miesiączki, zmęczenie czy wymioty. W wyniku tego, że poziom gonadotropiny kosmówkowej się podnosi, testy ciążowe są w takiej sytuacji skuteczne. 

Co więcej, w pewnym momencie kobieta może poczuć również poronienie. Bóle oraz skurcze brzucha, obfita miesiączka czy drobne plamienie z dróg rodnych to tylko niektóre z objawów, wskazujących na poronienie na tak wczesnym etapie ciąży. W celu potwierdzenia pustego pęcherzyka ciążowego powinnyśmy wykonać badanie USG. Natomiast zbadanie go po usunięciu prawdopodobnie umożliwi nam poznanie przyczyny pojawienia się pustego jaja płodowego. 

Postępowanie w przypadku pustego jaja płodowego

Gdy są wątpliwości, czy w pęcherzu znajduje się zarodek - specjalista może zlecić oznaczenie oraz powtórne wykonanie badań beta-hCG. W przypadku, w którym nie zaobserwujemy jego wzrostu i kiedy nie jest on adekwatny do wieku ciążowego, a kolejne badanie USG nie pokazuje zarodka, lekarz stawia diagnozę pustego pęcherzyka ciążowego. 

Niejednokrotnie zdarza się, że dochodzi do samoistnego poronienia, objawiającego się wspomnianym we wcześniejszej części artykułu krwawieniem z towarzyszącym mu bólem podbrzusza. W zależności od tego, czy poronienie jest kompletne, specjalista podejmuje decyzję o przeprowadzeniu łyżeczkowania lub jego zaniechaniu. 

W przypadku, w którym nie dochodzi do poronienia, kobieta kierowana jest do placówki medycznej, w której zostaje wykonana indukcja. Dzieje się to przy wykorzystaniu odpowiednich leków, jednak czasami konieczne jest łyżeczkowanie. Niezwykle istotną informacją jest to, że po zabiegu musimy odczekać pewien czas, by starać się o następną ciążę. Najczęściej staranie o dziecko można wznowić dopiero po 2/3 cyklu menstruacyjnym. 

Jak często zdarza się puste jajo ciążowe?

To, jak często zdarza się pusty pęcherzyk ciążowy, jest dość trudne do określenia. Wynika to z faktu, że do wielu poronień w przypadku ciąży bezzarodkowej dochodzi w momencie, w którym kobieta nie jest świadoma swojego stanu. 

Kiedy dochodzi do poronienia samoistnego pustego jaja płodowego?

Do samoistnego poronienia niezwykle często dochodzi na bardzo wczesnym etapie ciąży, na którym kobieta nie zdaje sobie z niej sprawy. Są to przypadki, w których odbieramy swój stan jako spóźniającą się miesiączkę, a pusty pęcherzyk ciążowy to jedna z podstawowych przyczyn poronień na wczesnym etapie. Po takiej sytuacji wielokrotnie obawiamy się kolejnego zajścia w ciążę, jednak ciąża bezzarodkowa nie przekreśla szansy na ponowne staranie się i spłodzenie potomka. 

Co oznacza pęcherzyk ciążowy bez zarodka? Podsumowanie

Ciąża bezzarodkowa to stan, w którym w jamie macicy wzrasta bezzarodkowy pęcherzyk ciążowy. Oznacza to, że we wnętrzu pęcherzyka nie rozwija się płód. Stwierdzenie w USG pustego jaja płodowego wskazuje na brak możliwości prawidłowego rozwoju ciąży. Dlatego, jeśli nie dojdzie do samoistnego poronienia, konieczne będzie przeprowadzenie indukcji poprzez specjalne leki, bądź wykonanie zabiegu zwanego łyżeczkowaniem. Ciąża bezzarodkowa nie przekreśla możliwości na spłodzenie potomka w przyszłości, dlatego nie powinniśmy się o to obawiać.