Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

W trakcie ciąży mechanizmy przeciwdziałające zakażeniom są osłabione – przekłada się to między innymi na większe ryzyko infekcji intymnych. W związku z tym odpowiednia higiena jest niezwykle ważna w tym okresie. Choć zalecenia jej dotyczące nie różnią się bardzo od tych, które dotyczą wszystkich kobiet, ciężarne powinny zachować szczególną uważność podczas pielęgnacji okolic intymnych. O tym, jak dbać o higienę intymną w ciąży, opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego higiena intymna w ciąży jest tak ważna?

W wyniku zajścia w ciążę w organizmie kobiety zachodzi szereg różnorodnych zmian w zakresie hormonów oraz układu immunologicznego. W związku z tym ciężarna staje się bardziej podatna na infekcje intymne, a także mikrourazy i reakcje alergiczne. Strefy intymne ulegają przekrwieniu, a pH pochwy wzrasta pod wpływem estrogenów. To wszystko sprawia, że ciężarna powinna bez wyjątków przestrzegać zasad higieny, które jednak nie różnią się od standardowych zaleceń. Należy mieć świadomość, że w skrajnych przypadkach zaniedbania w tym zakresie mogą stworzyć zagrożenie dla dziecka i doprowadzić na przykład do przedwczesnego porodu czy poronienia.

Higiena intymna w czasie ciąży powinna być utrzymywana wyjątkowo starannie – w dalszej części artykułu przedstawimy podstawowe zasady jej dotyczące, a także podpowiemy, jakie preparaty warto stosować.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży? Podstawowe zasady

Jeśli chodzi o higienę intymną w ciąży oraz w każdym innym przypadku, należy podkreślić, że zarówno niedostateczna, jak i nadmierna pielęgnacja miejsc intymnych jest niekorzystna dla zdrowia. W drugim przypadku możemy doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej, co sprzyja atakowi drobnoustrojów. Dla utrzymania prawidłowej odporności powinniśmy podmywać się maksymalnie 2 razy dziennie. Co więcej, higiena intymna powinna polegać na myciu wyłącznie zewnętrznych sfer intymnych – nigdy nie należy myć pochwy wewnątrz, jako że narząd ten ma zdolność do samooczyszczania.

Do higieny intymnej w czasie ciąży powinno się używać ciepłej wody – podmywać należy się ręcznie w kierunku od wzgórka łonowego w stronę odbytu. Warto mieć świadomość, że stosowanie w tym celu różnego rodzaju myjek i gąbek sprzyja infekcji. Są one bowiem dobrym siedliskiem dla drobnoustrojów. Do osuszania miejsc intymnych należy natomiast przeznaczyć osobny ręcznik – najlepiej bawełniany. Oprócz tego, zamiast długich kąpieli lepiej jest wybierać prysznic.

Higiena intymna w ciąży – zalecenia dotyczące bielizny i wkładek higienicznych

Zasady dotyczące higieny intymnej w czasie ciąży skupiają się nie tylko wokół oczyszczania – bardzo ważna jest także świadomość na temat tego, jak rodzaj noszonej bielizny oraz stosowanie wkładek może wpływać na zdrowie ciężarnej. Faktem jest, że w tym okresie z pochwy wydziela się większa ilość śluzu. Nie należy jednak w związku z tym stosować wkładek higienicznych – ich noszenie przyczynia się bowiem do jeszcze większej produkcji wydzieliny.

Kobiety, które pytają, jak dbać o higienę intymną w ciąży, powinny również zachować szczególną uważność przy wyborze bielizny. Ważne, by była wykonana z naturalnych materiałów i nie była zbyt obcisła. Natomiast podczas snu warto z niej zrezygnować całkowicie.

Higiena intymna w czasie ciąży – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

W kontekście higieny intymnej w czasie ciąży bardzo ważny jest również dobór odpowiednich preparatów – należy stawiać na płyny stworzone specjalnie z myślą o ciężarnych. Warto unikać produktów zapachowych.

Kwestia tego, jak dbać o higienę intymną w ciąży, dotyczy również utrzymywania łazienki w odpowiedniej czystości, a także zachowywania ostrożności w przypadku korzystania z publicznych toalet. Co więcej, warto ograniczyć korzystanie z basenu, a także całkowicie zrezygnować z jacuzzi. Dla maksymalnego bezpieczeństwa warto również postawić na papier toaletowy pozbawiony barwników i substancji zapachowych. Osoby szczególnie podatne na podrażnienia mogą również zdecydować się na pranie bielizny w środkach hipoalergicznych.