Jaki powinien być poziom homocysteiny w ciąży?

Homocysteina to aminokwas, który uczestniczy w procesach metabolicznych – jego prawidłowy poziom pozwala wnioskować o odpowiednim odżywieniu organizmu. Niepożądany jest zarówno niedobór tego związku, jak i jego nadmiar, który jest szczególnie niebezpieczny w okresie ciąży. Choć badania krwi mające na celu jego wykrycie nie należą do podstawowych badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, wiele kobiet decyduje się na poszerzenie diagnostyki o oznaczenie poziomu tego aminokwasu. W tym artykule dowiesz się, jaki powinien być poziom homocysteiny w ciąży, a także z jakimi konsekwencjami wiąże się jej nadmiar oraz niedobór.

Homocysteina w ciąży – normy

Zazwyczaj przyjmuje się, że normy dla homocysteiny wynoszą od 5 do 15 mikromoli przypadających na litr krwi. Niekiedy jednak górną granicę stanowi 10 mikromoli. Kobiety planujące ciążę, a także w niej będące, powinny zadbać o to, aby poziom stężenia tego aminokwasu był jak najniższy – wiąże się on bowiem z ryzykiem zachorowania na choroby metaboliczne. Związek ten jest również czynnikiem ryzyka dla chorób naczyniowych, a także związanych z oczami i mózgiem. Ma więc ogromny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i jej nienarodzonego dziecka – to sprawia, że wiele osób decyduje się na oznaczanie homocysteiny w ciąży. Normy w przypadku ciężarnych są więc niekiedy zaostrzane.

Norma homocysteiny w ciąży i skutki jej przekroczenia

Oznaczanie homocysteiny zalecane jest najczęściej kobietom, u których w przeszłości doszło do poronienia. Nieprawidłowości w stężeniu tego aminokwasu mogą bowiem przyczyniać się do powstania powikłań, w tym związanych z utratą dziecka. Norma homocysteiny w ciąży wyznacza wartości, które nie powinny zostać przekroczone w żadnym kierunku – oznacza to, że zarówno nadmiar, jak i niedobór tego związku wiąże się z negatywnymi skutkami dla matki i dziecka.

Norma homocysteiny w ciąży – z czym wiąże się nadmiar tego aminokwasu?

Przekroczenie normy homocysteiny w ciąży, czyli uzyskanie wyniku powyżej 10 czy 15 mikromoli na litr, wiąże się z ryzykiem zahamowania rozwoju płodu. W takiej sytuacji może również dojść do zbyt wczesnego odklejenia się łożyska, wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy nawet poronienia, a także rozwinięcia się ciąży pozamacicznej. Istnieje również ryzyko powstania wad cewy nerwowej.

W przypadku przekroczenia normy homocysteiny w ciąży kobieta może odczuwać takie objawy, jak przyspieszone bicie serca, duszności, duża męczliwość, zawroty głowy, utrata apetytu, bladość skóry oraz suchość języka. Przyczyną podwyższonego stężenia tego aminokwasu mogą być różne – najczęściej mówi się o niedoborze kwasu foliowego i witaminy B12, mutacjach genetycznych czy spożywaniu zbyt dużej ilości kawy i alkoholu. Na nadmiar homocysteiny może również wpływać obecność chorób, takich jak niewydolność nerek czy niedoczynność tarczycy oraz przyjmowanie niektórych leków.

Norma homocysteiny w ciąży – co się dzieje w przypadku jej niedoboru?

Również osiągnięcie wyniku poniżej normy homocysteiny w ciąży jest niekorzystne, jednak nie aż w takim stopniu, jak ma to miejsce przy jej nadmiarze. Niedobór skutkuje ,,jedynie” zaburzeniem syntetyzowania glutationu. W takiej sytuacji ciężarnej zalecana jest odpowiednia suplementacja.

Jaki powinien być poziom homocysteiny w ciąży i jak dbać o utrzymanie prawidłowego stężenia?

Warto wiedzieć, że to, jaki powinien być poziom homocysteiny w ciąży, powinno być ustalane dla każdej osoby indywidualnie – podane wyżej normy są jedynie orientacyjne. Dzieje się tak dlatego, że wysokość stężenia tego aminokwasu wiąże się z prowadzonym stylem życia, a także stanem wątroby i nerek. Z tego powodu uzyskane wyniki powinny być interpretowane z ich uwzględnieniem.

Aby dbać o prawidłowy poziom homocysteiny, warto włączyć do diety produkty bogate w witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy w postaci dobrze przyswajalnej. Co więcej, należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania – postawić na produkty pełnoziarniste, zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz zmniejszyć udział produktów odzwierzęcych w diecie.