Przeziębienie a karmienie piersią

Powszechnie wiadomo, że pierwszym pokarmem dziecka od narodzin, a następnie w pierwszych miesiącach życia jest oczywiście mleko matki. Kobiece ciało przygotowuje się na to już w trakcie ciąży. Dzięki temu, kiedy maluch przyjdzie na świat, matka będzie mogła od razu go karmić. W mleku matki znajduje się wiele mikro i makroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Właśnie z tego względu dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią ma takie znaczenie - witaminy i inne elementy ze spożytego przez matkę jedzenia dostają się do pokarmu, który potem otrzymuje pociecha. Także dlatego młoda mama musi zrezygnować z używek a także - dbać o zdrowie. W przypadku tego ostatniego może zdarzyć się, że dziecko wypije z mlekiem drobnoustroje powodujące chorobę u swojej mamy i samo zachoruje. Jest to o tyle niebezpieczne, że niewykształcony układ odpornościowy może nieporadzić sobie z taką walką. Z tego względu wiele mam zastanawia się, czy można karmić dziecko piersią przykładowo w trakcie przeziębienia? Odpowiedzi na to i inne pytania z tego zagadnienia znajdziecie w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Przeziębienie a karmienie piersią - co robić?

Przede wszystkim - nie panikować. Choroba w takiej sytuacji to nie jest koniec świata. Istnieje naprawdę znikoma liczba przeciwwskazań do karmienia dziecka piersią w trakcie infekcji. Są co prada sytuacje, w których faktycznie należy tego unikać, a są to m.in przebywana właśnie gruźlica czy zakażenie wirusem HIV. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast zakażenie WZW typu A, B ani C, przeziębienie, zatrucia pokarmowe, angina i wiele, wiele innych. Także COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania laktacji i karmienia malucha.

Oczywiście w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy udać się do lekarza, który zaleci nam stosowne leczenie, z uwzględnieniem karmienia piersią. Jest to bardzo ważne, gdyż część substancji zawartych w lekach może przedostać się do mleka i spowodować zagrożenie u dziecka.

Przeziębienie matki a karmienie piersią - czy może zaszkodzić dziecku?

Odpowiedź na pytanie “karmienie piersią a przeziębienie - czy to bezpieczne?”, nie należy do najłatwiejszych, ale z grubsza, biorąc pod uwagę informacje zawarte powyżej moża powiedzieć, że jest twierdząca. Karmienie malucha w trakcie tego typu choroby nie powinno zaszkodzić ani jemu, ani matce. Należy jednak pamiętać, że przeziębienie może przenosić się drogą kropelkową. Oznacza to, że biorąc malucha na ręce w trakcie przeziębienia młoda mama musi zachować szczególną ostrożność. Każdorazowo powinna ona myć ręce przed kontaktem z dzieckiem, a najlepiej podczas zbliżania się do niego mieć na twarzy maseczkę chirurgiczną, która zatrzyma drobnoustroje, bakterie i wirusy.

Skuteczne sposoby na unikanie i leczenie przeziębienia dla świeżo upieczonych mam

Aby uniknąć przeziębienia zaraz po ciąży, kiedy organizm jest mocno osłabiony, należy oczywiście dbać o higienę i ubierać się stosownie do pogody. Warto też unikać zatłoczonych miejsc - właśnie w nich bardzo często dochodzi do transmisji chorób między ludźmi. W przypadku kiedy nie uda się jednak uniknąć zachorowania, warto wiedzieć, co robić, aby złagodzić jego objawy i skutecznie zwalczyć.

Po pierwsze, jak już zostało wspomniane - kiedy tylko pojawią się objawy, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Podczas wywiadu koniecznie należy wspomnieć o fakcie karmienia piersią. Lekarz zaleci stosowne, bezpieczne leki jeśli zajdzie taka potrzeba. Na własną rękę możemy oczywiście zastosować standardowe, domowe metody, które również nieco pomogą. Mowa tutaj o gorącym mleku z czosnkiem i herbacie z miodem, a także ziołach leczniczych czy robieniu tzw. parówek na oczyszczenie zatok. Przydadzą się też ciepłe grube koce, którymi zawsze można się owinąć.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zawiera satysfakcjonującą Cię odpowiedź na Twoje pytania związane z karmieniem piersią w trakcie choroby, a znajdujące się w nim porady dotyczące zapobiegania i leczenia okażą się dla Ciebie przydatne.