Jak karmienie piersią wpływa na organizm?

Na karmienie piersią decyduje się bardzo duża liczba kobiet. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia najlepszym rozwiązaniem jest żywienie wyłącznie mlekiem matki przez okres sześciu miesięcy, a także kontynuowanie do momentu ukończenia przez potomka dwóch lat.

Mimo iż duża część korzyści związanych z czynnością jest dobrze znana, to w przygotowanym przez nas artykule wspomnieliśmy o ciekawych zaletach nie tylko w kontekście dziecka, ale również matki.

Jak karmienie piersią wpływa na organizm?

Mimo iż w pierwszych tygodniach po porodzie karmienie piersią może być wyczerpujące, to z każdym kolejnym dniem, gdy dojdziemy do wprawy, z pewnością docenimy zalety wynikające z tak bliskiego kontaktu z maluszkiem. Ta czynność przyczynia się do zatrzymania owulacji, tym samym hamując pojawienie się miesiączki.

Co więcej, podczas karmienia mlekiem maluszka wydziela się oksytocyna, dzięki której po zakończeniu czynności zarówno dziecko, jak i matka będą mieli szansę na szybsze zaśnięcie. Co więcej, w trakcie tak bliskiego kontaktu z potomkiem hormon ten wzmacnia więź. Dzięki temu już od pierwszych dni po urodzeniu możemy budować piękną, przepełnioną czułością i miłością relację.

Wpływ karmienia piersią na organizm kobiety odnosi się również do łatwiejszej utraty kilogramów. W trakcie tej czynności możemy spalić nawet 500 kalorii dziennie, czyli plus minus tyle samo, ile podczas jazdy rowerem.

Wpływ karmienia piersią na organizm matki

Karmienie piersią jest naturalnym procesem, z którego korzyści czerpie zarówno dziecko, jak i mama. W trakcie tej czynności szybciej wracamy do swojej dawnej figury, a dzięki wydzielaniu oksytocyny poprawie ulega nasz nastrój.

Ponadto dbając o zdrowie maluszka, staramy się jeść zdrowo, wykluczając ze swojej diety ciężkostrawne, przetworzone produkty spożywcze. Dzięki temu wyrabiamy w sobie zdrowe nawyki, które przy odrobinie chęci pozostaną nam również po zakończeniu karmienia.

Według ekspertów karmienie mlekiem matki zapewnia mniejsze ryzyko wystąpienia anemii z powodu niedoborów żelaza, co jest wynikiem braku menstruacji w tym okresie. Dla niektórych z nas to także większy komfort, ponieważ możemy nakarmić malucha w dowolnej chwili, bez konieczności przygotowywania i podgrzewania mleka w proszku.

Jak karmienie piersią wpływa na organizm dziecka?

Mleko mamy zawiera mnóstwo wartościowych składników odżywczych wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Tłuszcze, węglowodany, białka, przeciwciała, prebiotyki oraz wiele innych substancji są naturalnie zawarte w pokarmie, a podczas karmienia potomek może je z łatwością przyswajać.

Częsty oraz bezpośredni kontakt z dzieckiem pozytywnie wpływa na rozwój maleństwa, zapewniając mu lepszą odporność, a także zdrowie. Czynność zapewnia długoterminowe korzyści, mające znaczenie dla stanu dziecka w przyszłości. W kolejnych latach życia potomka karmionego piersią zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń, takich jak cukrzyca typu I czy II lub otyłość.

Niepłodność laktacyjna - co warto wiedzieć?

Wpływ karmienia piersią na organizm kobiety ma również niebagatelne znaczenie w kontekście antykoncepcji naturalnej. Wspomniany okres uzależniony jest od częstotliwości żywienia dziecka, a także indywidualnych cech osobniczych.

U jednych mam płodność wraca szybciej, natomiast u innych trwa nieco dłuższy czas. Wykazano, iż pierwsze owulacja u kobiet karmiących piersią pojawiała się od 14 tygodni do 2 lat od czasu porodu. Natomiast najwcześniejszą owulację odnotowano już w 24 dniu połogu.

Jak karmienie piersią wpływa na organizm? Podsumowanie artykułu

Karmienie piersią to wyjątkowy okres, który, choć z początku może okazać się wyczerpujący, to z czasem zaczynamy się do niego przyzwyczajać. W tym czasie nawiązujemy silną więź z maluszkiem, co jest wynikiem wydzielającej się podczas bliskości oksytocyny.

Podczas karmienia poprawia się nasz nastrój, pozytywnie wpływając na codzienne funkcjonowanie przepełnione obowiązkami rodzica.