Czego nie wolno jeść w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. To nie tylko okres przygotowania do powitania na świecie nowego członka rodziny, ale także konieczność dostosowania się do nowego stanu. Zmiany powinny więc dotyczyć nie tylko wymiany garderoby, ale także reorganizacji posiadanych produktów spożywczych w kuchni. Czego nie może jeść kobieta w ciąży? Poniżej znajdziesz zbiór praktycznych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia kobiety ciężarnej.
Dieta w ciąży - dlaczego jest tak ważna?
Prawidłowe żywienie jest jednym z filarów utrzymania zdrowia na każdym etapie życia człowieka. Ten aspekt staje się jednak wyjątkowo ważny w okresie ciąży, kiedy to organizm ma szczególne zadanie. Od momentu zapłodnienia Twój organizm musi się już troszczyć nie tylko o siebie, ale także o dziecko. Dieta w ciąży jest jedną z dróg do zachowania odpowiedniego balansu na wszystkich poziomach, co bezpośrednio przekłada się na zdrowy rozwój maleństwa.
Dieta w ciąży ma sprzyjać więc nie tylko dobremu samopoczuciu oraz zdrowiu samej ciężarnej, ale także prawidłowemu rozwojowi dziecka. Warto podkreślić, że właściwy sposób żywienia ma wpływ nie tylko na rozwój maleństwa w okresie płodowym. W trakcie ciąży stopniowo odbywa się tzw. programowanie żywieniowe dziecka. W jego trakcie kształtuje się metabolizm, który działa na podobnych zasadach również w życiu dorosłym. Łatwo więc zauważyć, że dieta w ciąży ma niebagatelny wpływ na zdrowie malucha również po narodzinach.
Jak i czego nie jeść w ciąży, aby waga dziecka była prawidłowa?
Dieta w ciąży to klucz także do osiągnięcia prawidłowej masy ciała w momencie porodu. Jest to ważny aspekt także z punktu widzenia przebiegu narodzin. Zbyt duża waga może powodować trudności w przeprowadzeniu porodu siłami natury. Warto więc przygotować się do tego wyjątkowego dnia dwutorowo. Pierwszym (i jednocześnie długofalowym) krokiem jest zadbanie o odpowiednią dietę w ciąży. Drugim może być korzystanie z balonika Aniball umożliwiającego praktyczne treningi mięśni dna miednicy przed porodem. Dzięki regularnym ćwiczeniom możliwe jest przygotowanie organizmu do ogromnego wysiłku, jakim jest sprowadzenie dziecka na świat. Potwierdzono badaniami, że balonik Aniball znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia konieczności nacinania krocza.
Co można jeść w ciąży, a czego nie?
Dieta w ciąży powinna rozwijać się zgodnie z wcześniej ustalonymi wytycznymi. Pozwala to na uniknięcie wystąpienia chaosu żywieniowego, który w ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania nie jest szczególnie wskazany. Warto więc wcześniej określić, co można jeść w ciąży, a czego nie. Pozwala to na określenie jasnych wytycznych dotyczących diety. Pamiętaj, że nie musisz od razu wywracać swojego dotychczasowego planu żywieniowego do góry nogami. Wystarczy wiedzieć, jakie produkty należy kategorycznie wykluczyć, a które warto wdrożyć do jadłospisu. Ogólne zasady pozwolą Ci jeszcze skuteczniej uporządkować kwestie żywieniowe, tym samym korzystnie wpływając na zdrowie Twoje i dziecka.
Czego nie można jeść w ciąży?
Podstawową wytyczną dotyczącą diety w ciąży jest kategoryczny zakaz spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie zostały wcześniej poddane obróbce termicznej. Czego nie jeść w ciąży? Z pewnością musisz zrezygnować z surowego mięsa, np. w formie tatara. Na Twoim stole nie powinno być też miejsca dla surowego mleka oraz przetwory mlecznych niepoddanych obróbce termicznej. Czego unikać w ciąży? W Twojej diecie nie powinny znajdować się także wędzone produkty.
Jakimi produktami zastąpić to, czego nie mogą jeść kobiety w ciąży?
Istnieją także produkty, które są wyjątkowo wskazane w diecie w ciąży. Możesz wypełnić nimi miejsce powstałe w efekcie eliminacji zakazanych elementów. Do diety w ciąży warto włączyć przede wszystkim większą ilość warzyw i owoców, ponieważ są bogate w witaminy. Niech w Twoim jadłospisie nie zabraknie także porcji zdrowych tłuszczów nienasyconych, które stanowią źródło kwasów omega-3 oraz omega-6. Pomiędzy posiłkami nie zapomnij także o prawidłowym nawadnianiu - wypijaj od 2 do 3 litrów wody dziennie.