Jak narkotyki wpływają na ciążę?

To, że narkotyki negatywnie wpływają zarówno na matkę, jak i rozwijające się dziecko, jest kwestią bezdyskusyjną. Mogą one nieodwracalnie zniszczyć płód, a nawet przyczynić się do poronienia. Narkomania w trakcie ciąży nadal stanowi jednak poważny problem. Skutki brania narkotyków w ciąży różnią się jednak pod względem tego, jakie substancje były zażywane. Coraz więcej ciężarnych kobiet zadaje sobie więc pytanie, jak narkotyki wpływają na ciążę i jakie niosą za sobą zagrożenia.

Zażywanie narkotyków w ciąży — czym grozi?

Niestety, wiele kobiet zażywających narkotyki w czasie ciąży nie zdaje sobie sprawy, jaką krzywdę wyrządza swojemu dziecku. Świadomość tego, jakie niesie to za sobą zagrożenia, mogłaby uchronić niejedno dziecko przed niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami, a nawet śmiercią. Największym zagrożeniem brania narkotyków w ciąży jest fakt, że matka może uzależnić od nich swoje dziecko, zanim to jeszcze przyjdzie na świat.

Substancje aktywne pochodzące z narkotyków, znajdujące się w krwioobiegu matki, mogą zmniejszyć ilość krwi docierającej do łożyska. Może to prowadzić do niedotlenienia płodu, co następnie może skutkować u dziecka zaburzeniami snu, brakiem koncentracji, czy słabym napięciem mięśniowym. Ponadto płód nie posiada substancji metabolizujących, które mogłyby zwalczać substancje psychoaktywne trafiające do łożyska z krwią matki. Aby lepiej dowiedzieć się, jaki jest wpływ narkotyków na ciążę, warto przyjrzeć się najpopularniejszym używkom.

Skutki brania narkotyków w ciąży — opiaty i marihuana

Opiaty, w skład których wchodzą morfina oraz heroina, przyczyniają się do uzależnienia psychicznego oraz fizycznego zarówno u matki, jak i u dziecka. Ponadto substancje te przyczyniają się do zmniejszenia owulacji, przez co kobiecie trudniej jest zajść w ciążę. Opiaty zwiększają ryzyko zarażenia się wirusem HIV, a także wszelkiego rodzaju chorobami bakteryjnymi. Dziecko może urodzić się z niedowagą, zwiększa się także ryzyko śmierci okołoporodowej.

Środkiem, który odpowiada za wady noworodka w przypadku marihuany, jest THC. Dzieci matek, które zażywały ten środek, są bardziej ospałe. Ponadto THC przenika także do mleka matki. Marihuana bardzo negatywnie wpływa też na układ rozrodczy oraz immunologiczny. Znacznie osłabia geny, co tyczy się zarówno kobiet, jak i ich partnerów. Największym zagrożeniem z tego wynikającym, jest większe ryzyko wystąpienia wad wzroku, a nawet zmian nowotworowych u dziecka.

Wpływ narkotyków na ciążę — amfetamina i kokaina

Amfetamina to środek, który silnie pobudza organizm kobiety. Zażywanie tej substancji psychoaktywnej niesie ze sobą bardzo dużo zagrożeń. Może przyczynić się do odklejenia łożyska, zahamowania wzrostu płodu, a nawet jego obumarcia. Dzieci matek, które zażywały amfetaminę rodzą się znacznie mniejsze, mają słabszy układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozklejenia podniebienia.

Równie groźną substancją jest kokaina. Największym zagrożeniem, jakie płynie z jej spożywania, jest znaczne zwężenie naczyń krwionośnych. Sprawia to, że do łożyska dostaje się dużo mniej tlenu oraz substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Spożywanie kokainy przez matkę w pierwszych dwunastu tygodniach może prowadzić nawet do samoistnego poronienia. Noworodki częściej umierają jedna z powodu SIDS, czyli zespołu nagłego zgonu niemowląt. Kokaina i amfetamina to bardzo groźne substancje, które w dużej mierze upośledzają płód i powodują nieodwracalne zmiany.

Jak narkotyki wpływają na ciążę? — benzodiazepiny

Mniej popularnymi środkami psychoaktywnymi, które jednak również w dużej mierze wpływają na zmiany u rozwijającego się dziecka, są benzodiazepiny. Są to leki przeciwlękowe oraz nasenne. Największym zagrożeniem dla dziecka może być tzw. zespół ospałego niemowlęcia. Ponadto maluch jest dużo bardziej narażony na obniżone napięcie mięśniowe, wykazuje słabsze odruchy, a także dużo wolniej od pozostałych dzieci adaptuje się do nowych warunków.