Ile trwa plamienie po stosunku w ciąży?

Krwawienie lub plamienie z pochwy w trakcie ciąży nierzadko wywołuje ogromny stres u wielu kobiet. Warto wiedzieć, że taka sytuacja nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Wiedza na temat tego, kiedy plamienie po stosunku w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej, pomaga w pełni cieszyć się ze zbliżeń z partnerem, a także zachować dobry nastrój i spokój. Kiedy plamienie powinno niepokoić, a kiedy nie jest oznaką nieprawidłowości? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Plamienie po stosunku w ciąży – dlaczego występuje?

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, które z jednej strony sprawiają, że może ona czerpać większą satysfakcję z intymnych zbliżeń, z drugiej jednak mogą powodować plamienia po ich zakończeniu. W trakcie ciąży wzrasta bowiem ilość krwi w organizmie, co prowadzi do lepszego ukrwienia miejsc intymnych, a zarazem do przeciążenia naczyń krwionośnych, które w rezultacie wykazują większą tendencję do pękania. W związku z tym kwestia plamienia po stosunku w ciąży dotyczy wielu kobiet, które nierzadko stresują się takimi objawami – zwłaszcza w 1 trymestrze, który stanowi najbardziej wrażliwy okres w przebiegu ciąży.

Ile trwa plamienie po stosunku w ciąży?

Zazwyczaj nie ma powodu do obaw, jeśli wystąpiło niewielkie plamienie po stosunku w ciąży. Ile trwa taki objaw? Przyszłe mamy nie muszą się niepokoić, jeżeli plamienie ustępuje niedługo po zbliżeniu z partnerem. Warto wiedzieć, że nie powinno być ono obfite, a czas jego trwania zazwyczaj sięga kilku godzin. Należy mieć na uwadze, że taki objaw może wystąpić nie tylko bezpośrednio po stosunku, ale nawet 24 godziny po jego odbyciu. Jeżeli plamienie po stosunku w ciąży nastąpiło niedługo przed wyznaczonym terminem porodu, może być to oznaką zbliżającego się rozwiązania.

Plamienie po stosunku w ciąży – ile trwa? Kiedy powinno zaniepokoić?

Aby zdecydować, czy konieczna jest pomoc lekarska, warto wiedzieć, ile trwa plamienie po stosunku w ciąży w przypadku, gdy objaw ten nie jest groźny. Choć mówi się o tym, że może się utrzymywać do kilku godzin, zazwyczaj ustępuje wcześniej – powinien nas natomiast zaalarmować stan, w którym plamienie przechodzi w obfite krwawienie lub nie ustąpiło ono na przestrzeni 3 dni. Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają również przypadki, w których zauważymy w wydzielinie obecność skrzepów lub gdy plamieniu towarzyszą bóle bądź skurcze brzucha. Jeżeli wyżej wymienione objawy wystąpiły w 1 trymestrze ciąży, mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną lub poronienie. Ich wystąpienie w późniejszych etapach ciąży może natomiast sugerować na przykład odklejenie łożyska lub przedwczesny poród.

Plamienie po stosunku w ciąży – kiedy jeszcze może wystąpić?

Ciężarne kobiety mogą doświadczać plamienia również w innych sytuacjach. Jeśli taki objaw występuje na początku ciąży, może oznaczać po prostu zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Ma to zazwyczaj miejsce w terminie, w którym miałaby nastąpić menstruacja – w takim wypadku plamienie trwa od kilku godzin do 3 dni, jednak nie występuje u każdej kobiety. Inną, częstą sytuacją, jest występowanie plamienia po badaniu ginekologicznym – ze względu na wyższy stopień ukrwienia oraz kruchość naczyń krwionośnych objawy mogą przypominać plamienie po stosunku w ciąży. Pamiętajmy jednak, by nie bagatelizować ich, jeżeli występują razem z bólami brzucha lub innymi, wcześniej wymienionymi objawami, które powinny nas zaniepokoić.

Plamienie po stosunku w ciąży – jak mu zapobiec?

Plamienie po stosunku w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do podejmowania aktywności seksualnej. W większości przypadków ciężarne bez obaw mogą uprawiać seks. Jeśli jednak plamienia są odczuwane jako uciążliwe, warto powziąć środki zaradcze – aby uniknąć wystąpienia tego objawu, można postawić na pozycje seksualne, które zalecane są kobietom w ciąży z racji tego, że nie obciążają ich organizmu. Za bezpieczne uważa się pozycje ,,od tyłu’’, w których partnerzy leżą na boku. Pamiętajmy, że jeśli plamienie lub krwawienie po odbyciu stosunku występują często, lub są przyczyną dużego niepokoju, warto je na wszelki wypadek skonsultować z lekarzem.