Czy w ciąży można jeść grzyby?

W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian natury biologicznej. Zwiększa się dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które bardzo często jest powodem występowania tzw. zachcianek. Silna potrzeba zjedzenia określonej potrawy może być także wynikiem reakcji ochronnej organizmu. Jeśli kobieta nie dostarcza mu wystarczającej ilości witamin i minerałów, poszczególne układy będą alarmowały o niedoborach. Implementacja zdrowych nawyków żywieniowych i spożywanie zbilansowanej diety ma pozytywny wpływ na samopoczucie kobiety i rozwój dziecka. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy jedzenie określonych potraw nie stanowi zagrożenia dla zdrowia maleństwa. Czy w ciąży można jeść grzyby? 

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Przyszłe mamy bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób komponować swój plan żywieniowy, aby był on w pełni bezpieczny dla płodu. Wątpliwą kwestię stanowią grzyby, które należą do produktów ciężkostrawnych. Z medycznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania ich w trakcie trwania ciąży. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka, jeśli oczywiście nie zawierają substancji trujących. Decydując się na spożywanie grzybowych dań w czasie ciąży warto dokładnie zweryfikować ich pochodzenie. Nie należy kupować grzybów na przydrożnych stoiskach, gdyż generuje to duży stopień ryzyka. Uważność jest w tym przypadku niezwykle istotna. 

Czy można w ciąży jeść grzyby? – mity na temat grzybów

Zdecydowana większość gatunków grzybów składa się w ponad 90. procentach z wody. Z tego powodu w powszechnej opinii zrodził się mit, że grzyby nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych. Warto zdementować tę tezę. Grzyby zawierają dużą ilość błonnika, potasu, fosforu, jodu, selenu, czy żelaza. Ponadto obfitują w witaminy z gruby B (w szczególności B1 i B2). Wiele gatunków posiada w składzie także śladowe ilości witaminy C i D2 Spożywanie ich w ciąży może wręcz pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia kobiety. Kobiety borykające się z przewlekłymi schorzeniami i chorobami układu pokarmowego powinny ograniczyć ilość spożywanych grzybów, ponieważ zawarty w nich błonnik może generować problemy zdrowotne w tym obszarze. 

Czy w ciąży można jeść grzyby? – wpływ na samopoczucie

Nie ulega wątpliwości, że dieta przyszłej mamy ma duży wpływ na rozwój płodu. Nic dziwnego, że kobiety dbają o weryfikację jakości poszczególnych posiłków. Warto wiedzieć, że grzyby są mało kaloryczne, dzięki czemu mogą być wartościowym, ale jednocześnie nietuczącym dodatkiem do wielu smacznych dań. Jedzenie ulubionych potraw dostarcza nam endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia. Jeśli kobieta ma “zachciankę” na danie z grzybami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go spróbować. Dbałość o dobre samopoczucie psychiczne w trakcie trwania ciąży ma bardzo istotne znaczenie. Trzymanie się restrykcyjnej diety, czy obsesyjne sprawdzanie wartości odżywczych poszczególnych produktów nie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia maleństwa. Wręcz przeciwnie. Płód stale odbiera bodźce emocjonalne swojej mamy za pomocą neurotransmiterów.  Jeśli mamie towarzyszy poczucie zdenerwowania, niepokoju, czy frustracji, dziecko również odczuwa te same emocje.  

Czy można jeść grzyby w ciąży? – rozwaga przy zakupach

Jedzenie grzybów w trakcie trwania ciąży nie jest niebezpieczne. Jadalne gatunki można z powodzeniem wykorzystywać podczas komponowania zbilansowanego planu żywieniowego. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o weryfikacji źródła, z którego je kupujemy. Zakup grzybów z niesprawdzonego źródła może stanowić ogromne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia matki i dziecka. Jeśli nie mamy pewności co do danego gatunku, należy kategorycznie zrezygnować z jedzenia ich. Jednymi z najbezpieczniejszych rozwiązań są bez wątpienia pieczarki. Wysoka dostępność w wielu sklepach uwarunkowana jest m.in. sposobem hodowli. Dostępne w marketach pieczarki pochodzą zwykle ze specjalnych hodowli, a nie z lasów.