Czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę przez słuchawki?

Muzyka ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Według wielu badaczy dźwięk jest systemem komunikacji, który pozwala na wyrażanie ekspresyjnych myśli czy emocji. Wiadomo także, że odpowiednio dobrana muzyka może wywołać w organizmie człowieka pozytywne reakcje. Związane są one zarówno z obszarem psychicznych, jak i fizjologicznym. Kobiety w ciąży często zadają sobie pytanie, czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę płynącą z otoczenia. Jak się okazuje, dbałość o ten aspekt może znacząco wpłynąć na późniejszy rozwój dziecka. Jakie kroki należy podejmować, aby puszczanie muzyki dziecku w brzuchu było efektywne? 

Czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę?

W trakcie trwania ciąży kobietom zaleca się unikanie sytuacji stresogennych. Szereg zmian, jakie należy wprowadzić w tym okresie, generuje niekiedy poczucie destabilizacji. Dodatkowo troska o zdrowie maleństwa i lęk przed ewentualnymi komplikacjami w trakcie porodu sprawiają, że przyszłe mamy nie mogą czuć się w pełni spokojne. Warto jednak zadbać o bodźce, które znacząco wpływają na minimalizację stresu. Bez wątpienia jednym z nich jest muzyka. Badania wykazują, że kobiety, które słuchały ulubionej muzyki w trakcie ciąży, odczuwają mniejszy ból i są mniej narażone na zmiany nastrojów. Produkcja endorfin, czyli hormonów odpowiadających za poczucie szczęścia, działa jak naturalny środek uspokajający. Dobre samopoczucie mamy oddziałuje także na nienarodzone jeszcze maleństwo.

Puszczanie muzyki dziecku w brzuchu – czy to działa?

Szereg badań analizujących wpływ muzyki na rozwój dziecka w trakcie trwania ciąży pozwalają wywnioskować kilka, istotnych zależności. Wykazano, że dzieci, które słyszały muzykę, będąc jeszcze w brzuchu mamy, są spokojniejsze i mniej podatne na rozpraszające bodźce zewnętrzne. Ponadto zauważono, że muzyka słuchana w trakcie trwania ciąży wpływa także na rozwój funkcji intelektualnych u maleństwa. Większa wrażliwość oraz wyższy poziom sprawności ruchowej to aspekty, które udało się zaobserwować w ramach badań. Lekarze sugerują, aby jak najwięcej czasu obcować z muzyką spokojną (np. klasyczną), ponieważ gwałtowne dźwięki mogą spowodować zbyt szybkie bicie serca dziecka. Hałaśliwe i nierównomierne odgłosy wywołują poczucie lęku i stresu, natomiast kołysanki, dźwięki fletu czy melancholijne ballady znacząco uspokajają maleństwo.  

Czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę przez słuchawki?

Rozwój narządu słuchu u rozwijającego się maleństwa zaczyna się pod koniec pierwszego miesiąca ciąży. W piątym miesiącu dziecko potrafi rozpoznać odgłosy zarówno z organizmu mamy, jak i zewnątrz. W szóstym miesiącu jest już nawet w stanie rozpoznać wysokość i głośność dźwięków. Dlatego też lekarze sugerują, aby unikać słuchania gwałtownych zmian tonacji, wysokości czy tempa. Niegwałtowna, ale głośna muzyka nie jest zwykle groźna dla maleństwa, ponieważ dźwięki docierające do dziecka z zewnątrz tłumione są przez skórę i ubrania mamy. Przykładanie słuchawek bezpośrednio do brzucha jest więc jak najbardziej uzasadnione. Dzięki temu dziecko słyszy lepiej i wyraźniej. 

Korzyści płynące ze słuchania muzyki w ciąży

Badania wykazują, że po narodzinach dziecka można zauważyć jego pozytywne reakcje na utwory, które mama słuchała w trakcie trwania ciąży. Muzyka wpływa także na zacieśnienie więzi między mamą a maleństwem. Rozwój inteligencji, lepsza orientacja przestrzenna czy sprawność w nauce języków to aspekty, które również mogą wynikać ze słuchania muzyki przed narodzinami. Szukając informacji o wpływie muzyki na płód, bardzo często można także natknąć się na tzw. “efekt Mozarta”. Jest to określenie, które definiuje rozwój zdolności przestrzennych, językowych i emocjonalnych, będących wynikiem słuchania muzyki barokowej lub klasycznej. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące ze słuchania muzyki w trakcie trwania ciąży, warto zadbać o ten aspekt i codziennie obcować z muzyką. Pozytywne odczucia będą towarzyszyły wówczas nie tylko dziecku, ale i przyszłej mamie.