Co powinno niepokoić w 3. trymestrze ciąży?

Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, który wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Im bliżej rozwiązania, tym jest ona większym obciążeniem dla organizmu przyszłej matki. W trzecim trymestrze można zaobserwować szczególne objawy, w tym bóle pleców, bezsenność, zmęczenie czy hemoroidy. Wiele kobiet obawia się tak zaawansowanego etapu i zwraca szczególną uwagę na niepokojące objawy w ciąży w 3 trymestrze. W poniższym artykule poruszymy temat dolegliwości w ostatnim okresie przed porodem, a także wiele innych, istotnych kwestii, o których warto wiedzieć.

Co powinno niepokoić w 3 trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się około 27 tygodnia i trwa aż do jej rozwiązania. Termin jego ukończenia uzależniony jest od momentu, w którym dziecko przyjdzie na świat, dlatego nie można go w żaden sposób ustosunkować. Dolegliwości, które mogą wystąpić u przyszłej mamy w ostatnim trymestrze ciąży, potrafią być niezwykle uciążliwe. Możemy do nich zaliczyć między innymi powracające mdłości, ale również niepokojące skurcze przepowiadające, które charakteryzują się różnym natężeniem.

Wśród niepokojących objawów w ciąży w 3 trymestrze pojawiają się bóle podbrzusza, pleców, ale także mdłości, chudnięcie czy brak apetytu. Powinniśmy uważać na płytki oddech lub senność i zawroty głowy. Jeśli ciężarna zaobserwuje w tym okresie niepokojące objawy, warto natychmiastowo udać się do lekarza prowadzącego lub szpitala.

Specjalista dokona precyzyjnej diagnostyki i wdroży odpowiednie działania, dzięki czemu zyskamy pewność otrzymania odpowiedniej opieki. Ostatni trymestr ciąży może okazać się wyjątkowo uciążliwy dla przyszłej mamy. Nic w tym dziwnego, w końcu brzuch staje się coraz większy, a kręgosłup musi radzić sobie ze znacząco większym ciężarem. Zatem, jak sobie radzić z niepokojącymi objawami w trzecim trymestrze ciąży?

Niepokojące objawy w 3 trymestrze

Jedną z wymienionych powyżej dolegliwości, z którą możemy mieć do czynienia w trzecim trymestrze ciąży, jest brak apetytu, chudnięcie czy mdłości. Te ostatnie mogą występować szczególnie pod wpływem głodu lub po spożyciu nieco bardziej obfitych posiłków. Dlatego tak istotne jest, by odstępy pomiędzy jedzeniem były regularne, a porcje dostosowane do naszych potrzeb. Warto również, abyśmy sięgały po letnie napoje, zastępując nimi gorące, co przełoży się na poprawę metabolizmu.

Ból w podbrzuszu w III trymestrze ciąży także możemy zaliczyć do niepokojących objawów, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Jeśli odczuwamy skurcze podbrzusza w 3 trymetrze ciąży, mogą one być wynikiem tak zwanych skurczy Braxtona-Hicksa, które nazywamy skurczami przepowiadającymi. Przygotowują one organizm kobiety do porodu, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Jednak to niejedyne z możliwości, jakie mogą wynikać z bólu w podbrzuszu. Możemy do nich również zaliczyć stan przedrzucawkowy, który jest bezpośrednio powiązany z występującym u przyszłej mamy nadciśnieniem. Jest to niebezpieczna sytuacja, wymagająca bezzwłocznego kontaktu z lekarzem.

Senność oraz zawroty w 3 trymestrze ciąży mogą być wynikiem problemów z wysypianiem się, nadmiernym obciążeniem organizmu lub stresem. W tym czasie warto się zrelaksować i pozostawać w całym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Kolejnym niepokojącym objawem może być płytki oddech pod koniec ciąży. Jest on wynikiem powiększającej się macicy, która uciska przeponę oraz płuca. Żeby temu zaradzić, możemy wykonywać krótkie i niepowodujące wysiłku ćwiczenia oddechowe, odpoczywać i starać się prostować plecy. Tak niepozorne działania pozwolą nam polepszyć swoje samopoczucie oraz pogłębić oddech.

Co warto zrobić przed porodem?

Poród to niezwykle emocjonujące wydarzenie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Jednym z najskuteczniejszych przedmiotów jest balonik Aniball. To wysokiej jakości produkt medyczny, służący do treningu świadomego oddychania oraz rozluźniania dna miednicy. To skuteczny sposób na szybszy, a także łatwiejszy poród, w który warto zainwestować.

https://malakawka.pl/jak-zlagodzic-bole-porodowe/