Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów testów ciążowych, wśród których niejednokrotnie trudno wybrać jeden, który będzie nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale przede wszystkim wiarygodny. Warto również, abyśmy pamiętały, jak istotne jest przestrzeganie dołączonej do opakowania instrukcji, dzięki czemu czynność przebiegnie sprawnie, a my zyskamy odpowiedź, którą należy potwierdzić u specjalisty.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Do podstawowych typów testów ciążowych możemy zaliczyć strumieniowy, płytkowy oraz paskowy. Pierwszy z nich składa się z jednego elementu, a jego użycie jest niezwykle proste i wymaga włożenia go pod strumień moczu. Drugi z wymienionych zawiera pipetkę, zbiorniczek na mocz, specjalnie przygotowane płytki, w których umieszczamy jedynie kilka kropelek uryny, a także dołączoną do zestawu instrukcję.

Natomiast zastosowanie testu paskowego polega na zanurzeniu końcówki testu w próbce moczu bądź aplikacji wydzieliny na odpowiednio wyznaczoną część. W związku z reakcją z hormonem hCG na pasku pojawiają się jedna lub dwie linie, wskazujące na negatywny lub pozytywny wynik.

Jak wykonać test ciążowy?

Przeprowadzenie testu ciążowego, niezależnie od jego rodzaju, nie należy do nader skomplikowanych czynności, dlatego z łatwością powinnyśmy sobie z tym poradzić. W każdym opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję, z którą należy się dokładnie zapoznać, a także zwrócić szczególną uwagę na interpretacje wyników, mogące różnić się od siebie w zależności od producenta.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Wykonanie testu ciążowego powinnyśmy przesunąć do dnia spodziewanej miesiączki, kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnych wyników. Zaledwie kilka dni po odbyciu stosunku informacja może być fałszywa, ponieważ w naszym ciele od momentu zapłodnienia wzrasta poziom hormonu ciążowego zarówno w moczu, jak i we krwi. Powinnyśmy również mieć na uwadze, że stężenie hCG w moczu jest najwyższej tuż po przebudzeniu, co czyni poranek najlepszym czasem w ciągu dnia na wykonanie testu.

Czy warto potwierdzić wynik testu u specjalisty?

Jeśli wynik testu okazał się pozytywny, istnieje spore prawdopodobieństwo, że spodziewamy się potomka. Jednak, żeby nie mieć żadnych wątpliwości, powinnyśmy umówić się na wizytę u ginekologa, który przeprowadzi dokładne badania i sprawdzi poziom stężenia hormonu ciążowego we krwi. Specjalista sprawdzi również, czy macica jest powiększona, co jest charakterystycznym objawem ciąży, występującym już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Czy zawsze można ufać wynikowi z testu ciążowego?

Testy ciążowe mogą niekiedy dawać fałszywe wyniki, na co wpływa szereg czynników, takich jak zbyt wczesne wykonanie, niektóre choroby bądź nieprawidłowy sposób przeprowadzenia. Dlatego dobrym pomysłem jest powtórzenie badania w odstępie kilku dni, a następnie udanie się do lekarza.

Jak wybrać test ciążowy?

Wybór produktu może okazać się nie lada wyzwaniem, w szczególności, gdy robimy test po raz pierwszy. Kupując go, możemy zapytać o poradę farmaceutki, która na podstawie swojej wiedzy doradzi nam, jaki artykuł będzie najlepszy. Do każdego rodzaju testu dołączona jest instrukcja obsługi, w której znajdują się dokładne informacje na temat kroków, jakie powinnyśmy po kolei wykonać.

Rodzaje testów ciążowych - podsumowanie artykułu

Na rynku znajdziemy kilka typów testów ciążowych, które dzielimy na podstawie techniki wykonania oraz czułości. Pierwszym z nich jest test paskowy z moczem, którego końcówkę musimy zanurzyć w zebranej w suchym pojemniczku cieczy. Kolejnym rodzajem jest test strumieniowy - jego przeprowadzenie wymaga zanurzenia w urynie lub umieszczenia go w strumieniu moczu.

Ostatnim typem produktu, na jaki możemy się zdecydować, jest test płytkowy. W celu jego wykonania musimy zebrać płyn do suchego opakowania, a następnie kilka kropelek nanieść na okienko płytki testowej.

Niezależnie od rodzaju testu ciążowego, jaki postanowimy wykonać, po uzyskaniu pozytywnego wyniku powinnyśmy umówić się na wizytę do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badania i przekaże nam w pełni wiarygodne informacje.